Co na odmrożenia skóry po nartach? Pielęgnacja ciała

9. 1. 2020 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
 • codzienna pielęgnacja

Co na odmrożenia może pomóc? Odmrożenie skóry zdarzyć się może najczęściej na palcach rąk i nóg, nosie czy uszach. Jest to uszkodzenie skóry, które wywołuje temperatura poniżej 0 stopni C, choć zdarzają się też sytuacje, kiedy możesz odmrozić skórę w dodatniej temperaturze. Zobacz, jak do tego może dojść. Sprawdź, czym smarować odmrożenia i co robić, kiedy przemrozisz skórę np. na nartach.

Co na odmrożenia pomoże?

Kiedy zauważyłeś u siebie objawy odmrożenia, ogrzej swoje ciało. Najlepiej robić to jednak stopniowo − wejdź do ciepłego pomieszczenia (temperatura pokojowa). Ściągnij z siebie ubrania, zwłaszcza, jeżeli są przemoczone.

Odmrożoną skórę powoli ogrzej ciepłą wodą, ale nie gorącą! Na początku możesz położyć na odmrożonej skórze ciepłe dłonie. Następnie przykładaj okład z ręcznika nasączonego wodą w temperaturze 30 stopni C. Potem podnieść temperaturę wody do 36 stopni C, czyli temperatury ciała.

Ważne jest też picie ciepłych napojów, np. herbaty czy zjedzenie ciepłej zupy. Ważne jest wyrównanie temperatury ciała w miarę równomierny i stopniowy sposób.

Kiedy na skórze pojawiają się pęcherze, nie wolno ich przebijać. Przyłóż do nich jałowy opatrunek.

Nie nakładaj na skórę żadnych maści rozgrzewających czy kremów. Dlaczego? Skórę taką bardzo łatwo uszkodzić. Dlatego najpierw najważniejsze jest jej ogrzanie.

co na odmrożenia

Czego nie robić przy odmrożeniach?

1. Nie przykładaj gorących okładów do skóry i nie polewaj jej gorącą wodą.

2. Nie pocieraj przemrożonych miejsc śniegiem.

3. Nie przykładaj termoforu czy nie wystawiaj odmrożonej skóry na działanie grzejnika

4. Nie masuj odmrożonej skóry!

5. Nie pij alkoholu na rozgrzanie!

Co to jest odmrożenie?

Odmrożenia zdarzają się najczęściej w temperaturach poniżej 0 stopni C, choć nie zawsze. Za powstanie odmrożeń może też odpowiadać wiatr czy wilgoć. Dlatego często na odmrożenia narażeni są narciarze, którzy cały dzień spędzają na śniegu.

A co to jest odmrożenie dokładnie? Odmrożenie to powierzchniowe uszkodzenie skóry spowodowane zimnem. To czasowe lub stałe uszkodzenie tkanek skóry. Jak do tego dochodzi? Kiedy jest bardzo zimno, krew przestaje krążyć w naczyniach krwionośnych, które zaopatrują skórę czy mięśnie. To powoduje uszkodzenie tkanek.

Po czym poznać, że skóra jest odmrożona?

 • Skóra zaczyna być blada lub niebieskawa, czyli sina
 • Na skórze możesz zauważyć pęcherze z płynem surowiczym − z czasem zasychają i pozostawiają łuszczącą się skórę
 • Przy poważnych odparzeniach tworzą się krwiste pęcherze
 • Możesz stracić czucie w odmrożonych miejscach lub czuć mrowienie
 • Skóra w odmrożonym miejscu może szczypać, piec i boleć

UWAGA!

Kiedy skóra zacznie sinieć i nie będzie odzyskiwać normalnego koloru, lepiej udaj się na SOR lub na konsultację z lekarzem. W niektórych przypadkach może okazać się konieczna szczepionka przeciw tężcowi.

Jak wspomniałam, przy odmrożeniach dużą rolę odgrywa też wilgoć. Dlatego w łatwy sposób możesz odmrozić, np. palce u stóp, jeżeli przez długi czas nosisz mokre buty na mrozie. Dlatego dla skóry bezpieczniejsza jest aura, kiedy jest -5 stopni C, lecz jest sucho, niż temperatura +2 stopnie C, ale jest wysoka wilgotność powietrza.

Do odmrożenia skóry mogą się przyczynić także:

 • Obcisłe ubrania
 • Zmęczenie
 • Choroby układu krążenia
 • Głód
 • Bycie pod wpływem alkoholu
 • Palenie papierosów
 • Odwodnienie i hipotermia (wyziębienie organizmu)
 • Przebywanie na dużych wysokościach

odmrożenie palców u ręki

Większość tych czynników osłabia krążenie, a co za tym idzie ukrwienie skóry.

Stopnie odmrożenia skóry

Wyróżnia się 4 stopnie odmrożenia skóry:

1. STOPIEŃ − są odwracalne, zwykle to tylko przejściowy problem z krążeniem w danym obszarze skóry, najczęściej objawiają się wysuszoną skórą, bladością, bólem (szczypanie, pieczenie, mrowienie), może pojawić się lekki obrzęk.

2. STOPIEŃ − zauważyć można pęcherze na skórze z płynem surowiczym, skóra może być sina i może pojawić się poważniejszy obrzęk.

3. STOPIEŃ − to odmrożenie, które sięga już do skóry właściwej, skóra zaczyna być mocno fioletowa − zaczyna się proces martwicy.

4. STOPIEŃ− ciało przemrożone jest aż do kości, najczęściej są nieodwracalne. Odmrożenia 4. Stopnia często przydarzają się na całym palcu.

Zobacz, jak radzić sobie z odmrożeniami po nartach: Odmrożone uszy po szaleństwie na stoku? Jak sobie radzić?

Gdzie najczęściej pojawiają się odmrożenia skóry?

Na odmrożenia skóry najczęściej narażone są uszy, policzki, nos, a także palce u stóp czy u rąk. Te okolice są najczęściej narażone na zimno. Są wyizolowane i rzadko osłaniane − w szczególności nos i policzki.

Jak chronić skórę przed zimnem?

Do odmrożeń skóry nie dochodzi jednak bardzo często. Szczególnie przy obecnej zimie. Skóra w zimie może być jednak wysuszona, popękana i odwodniona. Dlatego dobrze jest chronić skórę przed zimnem i stosować odpowiednie kosmetyki regeneracyjne i ochronne.

Żeby nawilżyć odwodnioną skórę zastosuj krem z mocznikiem i witaminami A i E Linourea A+E. Podrażnienia skóry po zimnie złagodzi także balsam regenerujący z miodem od Nuxe (Nuxe Reve de Miel. W zimie warto stosować kosmetyki z kategorii emolientów, np. krem emolientowy kojaco-zmiękczający Pharmaceris E Emotopic

Ochronę przed zimnem zapewni Ci krem emolientowy Dermedic Emolient Linum. Głównym składnikiem kremu jest olej lniany − łagodzi stany zapalne, podrażnienia i świąd.

ochrona skóry przed zimą

Zobacz też artykuł: Jak uniknąć odmrożenia skóry na stoku? Najlepsze preparaty ochronne

Pamiętaj, że odmrożenie to uszkodzenie skóry. Dlatego lepiej skonsultować je z lekarzem. W żadnym wypadku nie próbuj na siłę rozgrzać skóry gorącymi kąpielami czy, w drugą stronę, łagodzić pieczenia śniegiem. Kosmetyki regeneracyjne do odmrożonej skóry zacznij stosować dopiero po kilku dniach, kiedy krążenie wróci do normy. 

Więcej artykułów na ten temat