Chrom na odchudzanie - czy popularny suplement diety naprawdę działa?

15. 10. 2018 · 3 minuty czytania
Chrom pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu glukozy, reguluję gospodarkę lipidową. Z tego powodu poleca się go na odchudzanie. Czy kuracja odznacza się skutecznością?
Izabela Daniel
Izabela Daniel
Chrom na odchudzanie - czy popularny suplement diety naprawdę działa?

Istnieje teoria, która mówi, że niedobór chromu w organizmie, może zwiększać Twój apetyt na słodycze. Co więcej, niedobory chromu w ogrnizmie mogą także spowolnić Twoją przemianę materii, zaburzyć wydzielanie glukozy czy wpłynąć negatywnie na poziom cholesterolu. Dlatego właśnie, kiedy się odchudzasz, niektórzy lekarze czy dietetycy mogą polecić Ci suplementację diety chromem w tabletkach. Ale czy chrom na odchudzanie naprawdę działa?

Chrom a odchudzanie

 Chrom to niezbędny mikroelement w diecie, który wpływa na:

  • utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi (jest składnikiem czynnika tolerancji glukozy)
  • gospodarkę lipidową (zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi)
  • proces antyoksydacyjnych
  • wydzielanie cytokin zapalnych

Zapotrzebowanie na chrom wśród mężczyzn wynosi 35 mikrogramów na dzień, a u kobiet 25. Szacunkowa bezpieczna dzienna dawka chromu(III) mieści się w wyższym przedziale, bo od 50 do 200 mikrogramów. Produkty, w których znajdziesz najwięcej chromu to między innymi: wątroba wołowa, groszek zielony, halibut, cebula, kukurydza, drożdże i jaja.

Sprawdź też, czy ocet jabłkowy pomaga na odchudzanie.

Chrom na odchudzanie - niezbędny mikroelement

 

Jeżeli zdrowo się odżywiasz, bez problemu dostarczysz odpowiednią ilość chromu do organizmu w ciągu dnia.

Chrom(III) możesz uzupełniać, przyjmując specjalne suplementy diety. Zawierają one około 200 − 600 mikrogramów chromu. To znaczniej ponad normę. Ale spokojnie! Niewielkie ilości zostaną  wchłonięte przez organizm. Pamiętaj jednak, żeby nie nadużywać tego mikroelementu przy dodatkowej suplementacji.

Sprawdź też 3 substancje hamujące apetyt.

    Jaki chrom na odchudzanie?

    Wchłanialność chromu z przewodu pokarmowego jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest forma w jakiej przyjmujesz chrom.

    Chrom w postaci soli nieorganicznych wchłania się  bardzo słabo (ok. 1%!). Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby zwracać uwagę na to, jaki chrom znajduje się w suplemencie diety.

    Dodatkowo żelazo, mangan, cynk i wapń przyczyniają się do zmniejszenia biodostępności chromu. Odwrotnie działa natomiast witamina C, która zwiększa jego biodostępność. Chrom najlepiej wchłania się w formie jonu chromu na III stopniu utlenienia. Wchodzi wtedy w skład czynnika tolerancji glukozy GTF.

    Sprawdź też, czy pokrzywa indyjska pomaga na odchudzanie.

    Jaki chrom na odchudzanie

    Działanie chromu

    Niedobór chromu objawia się przede wszystkim nerwowością, stanami lękowymi, odrętwieniami, zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II, wahaniami nastroju, a także depresją. Przy suplementacji i zdrowej diecie może również dojść do niedoborów tego składnika, bo nadmierna ilość jedno- i dwucukrów powoduje zwiększone wydalanie chromu z moczem. To sprzyja to niedoborom tego mikroelementu. Przewlekły nadmiar chromu może być przyczyną uszkodzeń DNA, co w przyszłości może skutkować powstawaniem chorób.

    Chrom na odchudzanie

    Czy chrom na odchudzanie jest godny polecenia? Chrom ma niejasno potwierdzone działanie. Badania pokazują sprzeczne wyniki. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Część osób, które stosuje chrom w tabletkach jest zadowolona ze skutków jego działania, bo pozbyły się one zbędnych kilogramów.

    Potwierdzono też, że przyjmowanie preparatów zawierających chrom przez badanych działa jak placebo. Sama świadomość przyjmowania suplementu na odchudzanie może wpływać na spadek masy ciała.

    Jaki chrom na odchudzanie - tabletki

     

    Oczywiście osoby, które łykały chrom stosowały się też do zasad zdrowego odżywiania. I w wielu przypadkach to właśnie to mogło być przyczyną redukcji wagi.

    Pamiętaj, że nic nie zastąpi ujemnego bilansu energetycznego i zwiększonej aktywności fizycznej. Jeżeli chcesz spróbować suplementacji chromem, to pamiętaj, żeby nie przekroczyć jego dziennego zapotrzebowania.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
      Przeczytaj więcej od tego autora