Termogeniki naturalne: co pomoże spalać tłuszcz?

20. 8. 2020 · Izabela Daniel · 5 minut czytania
 • redukcja wagi
 • uzupełnienie zdrowej diety

Termogeniki mają za zadanie „przyśpieszać” metabolizm i spalać nadmiar tkanki tłuszczowej, pomagając w szybszym osiągnięciu upragnionej wagi. W jakich produktach żywnościowych można je znaleźć i w jaki sposób działają? Zobacz listę naturalnych termogeników.

Termogeniki – co to takiego?

Termogeniki to suplementy diety, które mają pomóc w spalaniu tłuszczu. Nie zdziwię się, jeżeli to właśnie one charakteryzują się największą siłą przyciągania… wzroku na półkę sklepową. Termogeniki możesz spotkać pod kilkoma innymi nazwami, jedną z nich jest „spalacz tłuszczu” lub „FAT burner”.

Spalacze tłuszczu można podzielić na syntetyczne i naturalne. Ja skupiam się tu na naturalnych termogenikach.

Termogeniki naturalne

Termogeniki − działanie

Jak działają spalacze tłuszczu? Termogeniki przede wszystkim odpowiadają za  podwyższenie termogenezy, która odpowiedzialna jest za tempo przemiany materii. Termogeniki przyczyniają się właśnie do podwyższenia tego tempa.

Niektóre spalacze tłuszczu mają za zadanie działać w innym mechanizmie – mechanizmie utraty wody. Dzięki zwiększonej diurezie albo wzmożonemu poceniu się możliwe będzie zmniejszenie masy ciała właśnie przez utratę wody.

Inną drogą dzięki, której jest szansa na zmniejszenie masy ciała przez spożycie suplementu diety będzie pobudzenie. To z kolei będzie wpływało przede wszystkim na efektywniejszy trening − będziesz mieć więcej siły, energii i motywacji po spożyciu suplementu diety.

Naturalne termogeniki – lista i krótki opis

Spalacze tłuszczu naturalne to w głównej mierze ekstrakty z różnych roślin, a także produkty, w których naturalnie występuje kofeina.

Do naturalnych, roślinnych termogeników należą ekstrakty na przykład z:

 • pokrzywy
 • pieprzu kajeńskiego
 • zielonej herbaty
 • zielonej kawy (znajdziesz ją m.in. w suplemencie Slimina zielona kawa)
 • gorzkiej pomarańczy
 • korzenia mniszka lekarskiego
 • cykorii

Termogeniki - co to jest?

Naturalnym termogenikiem jest również yerba mate, ekstrakt z pestek winogron czy guarany.

Ciężko powiedzieć, który z naturalnych termogeników to najlepszy spalacz tłuszczu albo tym najsilniejszym, ponieważ działają na podobnych zasadach. Każdy ze wspomnianych spalaczy tłuszczu ma zwiększyć zużytkowanie spożywanej energii poprzez lub redukcję wody w organizmie.

 

Kofeina jest naturalnie występującym alkaloidem wchodzącym w skład kawy i herbaty. Jej zadaniem jest dość sprawne pobudzenie organizmu do wysiłku zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Stymuluje ona układ nerwowy przezwyciężając zmęczenie i małą ochotę na aktywność fizyczną. Kofeina może również nasilić metabolizm tłuszczu czy nasilić termogenezę ciała.

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej działa z kolei na zasadzie pozbywania się nadmiaru wody w organizmie, czyli ma właściwości diuretyczne. Nie powoduje ona spalania tłuszczu. Dlaczego opisuję ją w temacie o termogenikach naturalnych? Bo w większości przypadków nie można zakupić suplementu diety tylko z jednym ekstraktem. W skład takich mieszanek wchodzi kilka roślinnych ekstraktów, a ekstrakty z pokrzywy jest jednym z nich.

Czym są naturalne termogeniki?

Zarówno pieprz czarny, jak i pieprz kajeński (Cayenne) wpływają na termogenezę i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Na podobnej zasadzie działa Chili Fat Burner. Jest to spowodowane obecnością kapsaicyny (w pieprzu Cayenne) i piperyny (w pieprzu czarnym). Ekstrakty z tych 2 roślin mają również działanie przeciwzapalne i wzmacniające odporność.

Innym ekstaktrem bardzo popularnym w naturalnych spalaczach tłuszczu jest ekstrakt z czarnej pomarańczy, który może również przyśpieszać przemianę materii powodując utratę tkanki tłuszczowej. Odpowiada on również za redukcję apetytu i zwiększenie energii.

Spalaczem tłuszczu jest również ekstrakt z zielonej herbaty, który spełnia tą rolę przede wszystkim ze względu na obecność kofeiny i katechiny EGCG (galusan epigallokatechiny). Więcej na ten temat pisałam w artykule: Spalacze tłuszczu: czy zielona herbata pomoże w odchudzaniu?

Co pomoże spalać tłuszcz?

Czy istnieje skuteczny spalacz tłuszczu?

Czy spalacze tłuszczu to na pewno dobry sposób na odchudzanie? Każdy ze spalaczy tłuszczu w pewnym stopniu skutecznie może pomóc zrzucić zbędne kilogramy, ale na ile będzie to zasługa termogeniku, a ile nas samych lub efektu placebo?

Spalacze tłuszczu nie spowodują utraty masy ciała tylko poprzez ich regularne spożywanie. Odpowiedni sposób odżywiania i aktywność fizyczna są niezbędne, żeby osiągnąć upragniony cel. 1 czy 2 tabletki tego nie zmienią.

Jeżeli jednak chcesz spróbować i stosować suplementy o takim działaniu zawsze wybieraj te z polecanych, sprawdzonych firm i skonsultuj wszystko z lekarzem. Część leków nie może być spożywana z niektórymi składniki wchodzącym w skład naturalnych termogeników.

Spalacze tłuszczu (naturalne także!) mogą nieść ze sobą szereg działań niepożądanych, np. powodować odwodnienie lub nadmierne pobudzenie.

 

Źródła:

 1. J. Mizera, Krzysztof Mizzera, DIETETYKA SPORTOWA – Co jeść, by trenować efektywnie, GALAKTYKA
 2. B.Frączek, i In. Dietetyka Sportowa, PZWL
 3. A.Bean, Żywienie w sporcie, ZYSK I S-KA

Więcej artykułów na ten temat