Co hamuje apetyt? 3 substancje hamujące apetyt

30. 12. 2020 · Izabela Daniel · 5 minut czytania
Co hamuje apetyt? 3 substancje hamujące apetyt

Nowy Rok coraz bliżej, więc wiele osób rozważa zrzucenie kilku dodatkowych kilogramów. Praca zdalna w domu, małe możliwości ruchowe i stres to czynniki, które w 2020 roku mogły przyczynić się do wzrostu masy ciała niejednego z nas. Chcesz wspomóc starania o utratę wagi? Oto 3 środki na odchudzanie, pomocne w walce o szczuplejszą sylwetkę.

Dieta a preparaty na odchudzanie

Czy suplementy odchudzające są niezbędne do redukcji masy ciała? Od razu na wstępie chcę zaznaczyć, że nie! Jednak wiele osób wciąż potrzebuje wspomagaczy ułatwiających odchudzanie. Sama zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej całkowicie wystarczy.

Skuteczne suplementy diety na odchudzanie

Jeżeli masz problem ze zrzuceniem kilogramów, to prawdopodobnie wciąż jesz za dużo niż potrzeba, bądź za mało. Tak, za mało! Odchudzanie to nie głodówki lub diety 1000 – 1500 kcal. Wszystko powinno być uzgodnione indywidualnie, najlepiej z wykształconym i doświadczonym dietetykiem. Są jednak pewne suplementy diety, które jak sama nazwa wskazuje, mogą stanowić dodatek ułatwiającym odchudzanie. To między innymi: błonnik pokarmowy, chrom czy chitozan (chitosan). Suplementy same w sobie nie spowodują redukcji masy ciała. Żeby działały, musisz zmienić styl życia!

suplementy na odchudzanie

Pierwsza substancja - błonnik pokarmowy

Pierwszą substancją, o której warto wspomnieć na samym początku, jest błonnik pokarmowy. Tak naprawdę to różne substancje pochodzenia roślinnego, które nie podlegają trawieniu w organizmie. Dzięki temu pomaga poprawić perystaltykę jelit, wpływa pozytywnie na dobre bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym oraz powoduje zwiększone uczucie sytości. Błonnik pokarmowy, w zależności od jego frakcji – rozpuszczalnej, bądź nierozpuszczalnej – będzie zwiększał uczucie sytości, bo pęcznieje w żołądku. I tak właśnie działa błonnik pokarmowy rozpuszczalny.


 


Jedząc produkty bogate w błonnik – świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze, ryż, makarony, pieczywo), możesz utrzymywać ujemny bilans kaloryczny potrzebny do odchudzana, a jednocześnie nie czuć głodu. Błonnik pokarmowy wchodzi w skład preparatów wspomagających odchudzanie, np. SOLGAR Błonnik mieszanina błonników, suplement diety, 120 kapsułek roślinnych oraz Laxigo Dr.Max, suplement diety.

co brać na odchudzanie? - suplementy

Przeczytaj o wszystkich właściwościach błonnika w artykule: Jakie właściwości ma błonnik? Na odchudzanie najlepszy!.

Druga substancja - chrom

Chrom jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowaniu organizmu człowieka. Odpowiada za utrzymanie właściwego stężenia glukozy we krwi, zmniejsza stężenie cholesterolu, bierze udział w procesach antyoksydacyjnych. Niedobór chromu podobno może wzmagać apetyt na słodkie i na alkohol, co spowalnia przemianę materii. Z tych względów ten pierwiastek wchodzi w skład suplementów na odchudzanie, np. Naturell Chrom Organiczny + B3, suplement diety, 60 tabletek do ssania.


 


Niestety w badaniach nad chromem można odnaleźć sprzeczne wyniki. Z tego względu brak jednoznacznej odpowiedzi, która mogłaby potwierdzić, bądź obalić jego wpływ na odchudzanie. Na szczęście nie jest szkodliwy i dla chętnych może okazać się w pewien sposób skuteczny. Pamiętaj jednak, że efektywność suplementów na odchudzanie idzie tylko i wyłącznie w parze z odpowiednim odżywianiem i aktywnością fizyczną. Nigdy samodzielnie!

hamowanie apetytu - suplementy na odchudzanie

Więcej o chromie dowiesz się z artykułu: Chrom na odchudzanie - czy popularny suplement diety naprawdę działa?.

Trzecia substancja - chitozan

Chitozan (chitosan) już na samym starcie może wzbudzać pewne kontrowersje, ponieważ jest to substancja naturalnie otrzymywana z pancerzy skorupiaków. To nietoksyczny dla organizmu człowieka związek, a w przewodzie pokarmowym spełnia funkcję podobną do błonnika pokarmowego, czyli pęcznieje. Niektóre badania mówią o redukcji cholesterolu, ciśnienia krwi oraz poprawie perystaltyki jelit, a więc o funkcjach, które również ma również błonnik pokarmowy. Chitozan zyskał jednak swoją sławę, bo wiąże tłuszcz z pożywiania, co utrudnia jego wchłanianie, a co za tym idzie – ułatwia jedzenie mniejszej liczby kilokalorii. To substancja bezpieczna dla człowieka, dlatego możesz go dostać w postaci suplementów diety, np. Pharmovit Chitozan x 90 kapsułek.

suple na odchudzanie a hamowanie apetytu

Podsumowanie - Suplementy na odchudzanie

Suplementy diety są dodatkiem do codziennego sposobu odżywiania. Na świecie nie istnieje jeszcze żadna tabletka, kapsułka, proszek, syrop lub plaster, który automatycznie powodowałby utratę masy ciała. Podstawą jest i zawsze będzie zdrowe odżywianie, ujemny bilans kaloryczny i aktywność fizyczna. Suplementy wspomniane w artykule mogą być stosowane jako uzupełnienie codziennej diety, ale nie muszą. W większości przypadków okazują się tylko zbędnym dodatkiem.

 

Źródła:

  1. Bean A.: Dietetyka sportowa, żywienie w sporcie. 2019.
  2. Frączek B.; Krysztofiak H.; Krzywański J.: Dietetyka sportowa. 2019.
  3. Mizera K.; Mizera J.: Dietetyka sportowa, co jeść, by trenować efektywnie. 2017.
  4. Mhurchu C. Ni. i wsp.: The effect of the dietary supplement, Chitosan, on body weight: A randomised controlled trial in 250 overweight and obese adults. W: International Journal of Obesity. [Nr] 28 (9), s. 1149-1156.

 


 

Izabela Daniel