Co to jest pokrzywa indyjska? Odchudzanie z nią będzie łatwiejsze?

22. 10. 2021 · Izabela Daniel · 8 minut czytania

Pokrzywa indyjska a odchudzanie – od kilku lat terminy te często idą ze sobą w parze. Wszystko dzięki obecnej w tej roślinie substancji czynnej, którą jest forskolina. Pokrzywa indyjska ma też wpływ na układ krążenia, pokarmowy, oddechowy oraz skórę. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Co to jest pokrzywa indyjska?

Pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) jest rośliną z gatunku pokrzywowców pozyskiwanych z obszarów Azji Południowo-Wschodniej. Coleus forskohlii to zioło mające szereg właściwości zdrowotnych, surowiec znany medycynie ajurwedyjskiej od kilku tysięcy lat! Spełnia również funkcję ozdobną.

W pokrzywie indyjskiej znajduje się forskolina, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna, szczególnie jako składnik suplementów diety na odchudzanie. Ta substancja to tzw. diterpen, który naturalnie występuje w niektórych produktach. Jej najwyższe stężenie obserwuje się właśnie we wspomnianej pokrzywie indyjskiej, a dokładniej w liściach i korzeniach Coleus forskohlii.

Poza forskoliną, w pokrzywie indyjskiej obecne są również inne biologicznie aktywne związki, np. barbutynaza, plektryna, plektyrion, coleol, coleonol, coleanol, acetoksykoleosol, deoksycoleonol czy naptopiron. One również przyczyniają się do tego, że roślina jest tak ceniona i wartościowa. Mimo ich obecności to właśnie forskolina odgrywa kluczową rolę. Stosując produkty takie jak suplement diety  Forskolin Forte esktrakt albo herbatki z pokrzywy indyjskiej, możesz wspomagać szereg procesów w organizmie. Należą do nich:

  • redukcja tkanki tłuszczowej,
  • budowa masy mięśniowej,
  • unormowanie poziomu kortyzolu,
  • regulacja pracy tarczycy,
  • poprawa jakości skóry, włosów i paznokci,
  • wspomaganie odporności.
pokrzywa indyjska odchudzanie

Forskolina to związek mający bezpośredni wpływ na cyklazę adenylową, która jest enzymem aktywującym cykliczny adenozynomonofosforan (cAMP) w komórkach. Cykliczny AMP spełnia szereg funkcji przypisywanych właśnie forskolinie. Można więc powiedzieć, że forskolina na odchudzanie to nie mit.

Cykliczny AMP może pomóc w redukcji masy ciała poprzez stymulację lipolizy tłuszczów zapasowych w organizmie, a także regulację szeregu hormonów (noradrenaliny, glukagonu) i enzymów. Wpływa też na inne reakcje biochemiczne odbywające się w ludzkim ciele (np. reguluje rozpad i syntezę glikogenu, syntezę ATP, stymuluje ruchomość plemników oraz termogenezę poposiłkową).

forskolina

Dla kogo pokrzywa indyjska jest odpowiednia?

Kogo uwagę powinna przykuć pokrzywa indyjska? Właściwości odchudzające sprawiają, że jest to produkt, który warto polecić osobom z nadwagą i otyłością chcącym zmienić wygląd swojej sylwetki i/lub poprawić stan zdrowia. Oczywiście sam ekstrakt roślinny w kapsułkach, taki jak suplement diety Forskolina Pharmovit czy herbata z pokrzywy indyjskiej nie załatwią całego procesu odchudzania, ale mogą go wspomóc.  Przeglądając suplementy na odchudzanie, zauważysz, że często będą to po prostu zioła jednoskładnikowe w tabletkach (np. suplement diety Pokrzywa Indyjska) bądź innej formie. Często wspomagają one pracę całego organizmu.

forskolina odchudzanie

Forskolina będzie więc odpowiednim produktem dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, ale również stanowi wsparcie dla tych, które zamierzają po prostu pozytywnie wpłynąć na swój organizm. Do tej grupy można zaliczyć pacjentów z problemami w obrębie układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, a także problemami skóry, włosów i paznokci. Warto jednak pamiętać o tym, że forskolina powinna być stosowana jedynie po konsultacji z lekarzem! Osoby, które sprawdzały zioła na oczyszczanie organizmu, również mogą spotkać się z poleceniami dotyczącymi pokrzywy indyjskiej.

Dowiedz się, jakie jeszcze są zioła oczyszczające organizm z toksyn.

Może ona wpłynąć na organizm oczyszczająco poprzez usprawnienie standardowych procesów odtruwania organizmu, czyli pracy wątroby nerek i krwi. Warto jednak najpierw rozważyć inne sposoby wsparcia organizmu.

forskolina na odchudzanie

Rola pokrzywy indyjskiej w odchudzaniu – hit czy kit?

Istnieją badania, które potwierdzają, że pokrzywa indyjska na odchudzanie to nie tylko chwyt marketingowy, korzystający z egzotycznej nazwy rośliny. Jednym z nich jest badanie przeprowadzone w 2005 r. przed Michaela P. Godarda i wspólników, które oceniało wpływ suplementacji forskoliną wśród 30 mężczyzn (15 z nich faktycznie stosowało substancję, a 15 było w grupie placebo) z BMI>26 (nadwagą i otyłością). Naukowcy zwracali uwagę na skład ciała, stężenie testosteronu, tempo metabolizmu oraz wykonywali pomiar ciśnienia tętniczego krwi na każdym uczestniku. Badanie trwało 12 tygodni. Po tym czasie stwierdzono spadek procentowy tkanki tłuszczowej i wzrost testosteronu wśród mężczyzn suplementujących forskolinę.

pokrzywa indyjska forskolina

Inne badanie, również z 2005 r., zostało przeprowadzone przez Hendersona i wspólników. Sprawdzali oni wpływ forskoliny na skład ciała kobiet mających nadwagę. Badanie również trwało 12 tygodni i część kobiet suplementowała ekstrakt pokrzywy indyjskiej, a druga część stosowała placebo. W badaniu nie wykazano bezpośredniej utraty masy ciała, ale udowodniono, że forskolina zapobiegała przybieraniu na wadze i była bardziej bezpieczna w porównaniu do innych suplementów na odchudzanie.

Trzecie badanie, z 2015 r.  wykazało, że ekstrakt pokrzywy indyjskiej połączony z niskokaloryczną dietą, może zapobiec przybieraniu na wadze, które wynika z problemów metabolicznych danej osoby.

Jak widzisz, istnieją badania sugerujące, że suplementacja forskoliną bądź ekstraktem z pokrzywy indyjskiej może ułatwić redukcję masy ciała, ale bez odpowiedniej diety nie uzyskasz pożądanych efektów. Dlatego pamiętaj – suplement diety to dodatek do codziennego sposobu żywienia, który jest podstawą w osiąganiu wymarzonych efektów.

Sprawdź, dlaczego stosowane przez Ciebie domowe sposoby na szybkie schudnięcie mogą nie działać.

pokrzywa indyjska na odchudzanie

Jak przyjmować pokrzywę indyjską? Przeciwwskazania do jej stosowania

Pokrzywę indyjską możesz suplementować w postaci kapsułek z forskoliną lub ekstraktem z pokrzywy indyjskiej czy w postaci herbatek. Godny polecenia jest na przykład suplement diety Premium Forskolina Pharmovit.

Przeciwwskazania do stosowania

Pokrzywa indyjska i forskolina – obie uważane są za bezpieczne i nie wykazują toksycznego działania w dawkach zalecanych przez producentów. Stosując preparaty z forskoliną, nie powinieneś zauważyć niepożądanych efektów, ale zawsze należy uzgodnić suplementację z lekarzem.

Jaki wpływ na Twoje ciało ma pokrzywa indyjska? Odchudzanie bez tajemnic

Odchudzanie z zastosowaniem pokrzywy indyjskiej oraz forskoliny może być łatwiejsze, ale tak jak każdy suplement diety powinny być dodatkiem do diety redukcyjnej, a nie podstawą w całym procesie. W takim wypadu efekty mogą być zerowe, dlatego wprowadź trening na redukcję wagi, a dopiero później rozważ wdrożenie suplementacji.

Przeczytaj również, jak powinna wyglądać dieta okołotreningowa.

Źródła:

  1. Godard M.P., Johnson B.A., Body composition and hormonal adaptations associated with forskolin consumption in overweight and obese men. Et al. 2005 Aug;13(8): 1335-43.

  2. Henderson S., Magu B., Effects of coleus forskohlii supplementation on body composition and hematological profiles in mildly overweight women. Et al. 2005

  3. Hayley L. Loftus, Katie J. Astell, Coleus forskohlii Extract Supplementation in Conjunction with a Hypocaloric Diet Reduces the Risk Factors of Metabolic Syndrome in Overweight and Obese Subjects: A Randomized Controlled Trial.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Izabela Daniel
    Izabela Daniel
    Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Izabela Daniel
    Izabela Daniel
    Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
    Przeczytaj więcej od tego autora