Przepis na domową maskę z czarną rzepą na przetłuszczające się włosy

22. 9. 2017 · Aleksandra Anna Wolska · 4 minuty czytania
  • infografiki urodowe diy
Przepis na domową maskę z czarną rzepą na przetłuszczające się włosy

Przetłuszczanie się włosów i ich nadmierne wypadanie niestety idą w parze... Jak pozbyć się dwóch problemów jednocześnie, jednym domowym sposobem? Oto moja recepta na maskę-antidotum z magicznej czarnej rzepy. Zobacz przepis!

Czarna rzepa do włosów przetłuszczających się i wypadających

Z przetłuszczającymi włosami wiąże się nie tylko nieestetyczny wygląd i zapach. Kiedy Twoja skóra głowy z jakichś powodów zacznie wytwarzać coraz więcej łoju i sebum, Twoje mieszki włosowe zaczynają się „dusić” i w konsekwencji obumierają, a następnie wypadają. Łój z przetłuszczających włosów przykleja się do mieszków włosowych i nie dopuszcza do nich odpowiedniej ilości tlenu. Dlatego też, jeżeli masz tendencję do przetłuszczających się włosów, możesz zaobserwować nadmierne wypadanie.

Aby temu zapobiec, możesz skorzystać z jednego z polecanych przeze mnie szamponów do włosów albo ze sprawdzonej jeszcze przez nasze babcie domowej metody z wykorzystaniem czarnej rzepy.

Maskę z czarnej rzepy możesz stosować, gdy zauważyłaś u siebie  nadmierne przetłuszczanie się włosów, czyli wtedy, gdy na drugi dzień po umyciu Twoje włosy są tłuste i nadają się jedynie pod czapkę.

Przepis na domową maskę do włosów z czarnej rzepy

Gdzie kupić czarną rzepę?
Czarną rzepę powinnaś dostać w dobrze zaopatrzonych warzywniakach, na targu lub w niezawodnych dużych supermarketach. Jeżeli nie uda Ci się spotkać tego warzywa, możesz zastąpić je sokiem z czarnej rzepy  butelce.

Czarna rzepa na wypadanie włosów - jak to działa?

Muszę Cię uczulić na jedną rzecz: czarna rzepa, mówiąc delikatnie, ma bardzo specyficzny zapach. Możesz więc nie być zbyt zadowolona z tej metody walki z przetłuszczaniem się włosów, jeśli weźmiesz pod uwagę aromat maski. Może i nieładnie pachnie, ale przynajmniej działa.

Dlaczego czarna rzepa jest taka skuteczna? Wszystko przez występujące w niej związki siarki, które pomagają osuszyć skórę głowy z łoju i przywrócić równowagę pracy gruczołów. Co więcej, czarna rzepa w swoim składzie ma także substancje podobne do tych, które znajdują się w antybiotykach. Potrafią one zabić zarazki i bakterie, działają więc odkażająco, dlatego po zastosowaniu maski będziesz miała uczucie niesamowitej czystości i świeżości włosów.

Czarna rzepa to także bogactwo minerałów, takich jak cynk, żelazo czy wapń, które znajdują się w składnikach suplementów diety na wzmocnienie włosów. Oprócz tego rzepa dostarcza witamin C, A i budującego włosy kompleksu witaminy B.

Oliwa z oliwek na przetłuszczające się włosy

Czy myślałaś kiedyś, aby tłuszcz zwalczać tłuszczem? Oliwa z oliwek, zawarta w mojej masce, koi skórę głowy, ma działanie przeciwzapalne i, co ciekawe, pomaga przywrócić odpowiednie nawilżenie skóry głowy, tak, żeby nie musiała już wytwarzać nadmiernej ilości łoju i sebum.

Bardzo często powtarzanym błędem przy pielęgnacji włosów przetłuszczających się jest wysuszanie skóry głowy np. alkoholem. Błąd! Obfite wydzielanie łoju przez skórę to oznaka, że skóra potrzebuje nawilżenia i natłuszczenia. Pomóż więc jej i dostarcz tego, czego potrzebuje najbardziej. A Twoje włosy z pewnością Ci się odwdzięczą zdrowym wyglądem i blaskiem!

Czarna rzepa na włosy - przepis na domową maskę-antidotum z naszej infografiki

Wykonanie maski z czarnej rzepy jest dziecinnie proste.

Składniki:

  • 1 duża czarna rzepa
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • tarka do warzyw
  • lniana ściereczka

Przepis:

1. Zacznij od starcia czarnej rzepy na tarce. Aby rzepa lepiej puściła sok, sięgnij po tarkę o małych oczkach.

2. Startą rzepę zawiń w lnianą ściereczkę. Uważaj, aby przy wybieraniu startej rzepy nie wylać przypadkiem soku, który warzywo puściło podczas tarcia. To właśnie sok z czarnej rzepy jest Twoim magicznym antidotum na przetłuszczające się i wypadające włosy.

3. Z zawiniętej w ściereczkę rzepywyciskaj sok do miski. Wykręcaj ściereczkę tak długo, aż nie będzie dało się już niczego wycisnąć.

4. Sok z rzepy wymieszaj z dwoma łyżkami oliwy z oliwek.

5. Mieszankę nałóż na skórę głowy i owiń głowę ręcznikiem. Dzięki temu ogrzejesz skórę i otworzysz łuski włosów oraz pory skóry, dzięki czemu lepiej wchłoną one składniki odżywcze. Nie nakładaj maski na całą długość włosów!

6. Maskę Pozostaw na głowie przez ok. 2 godziny. Po tym czasie umyj głowę szamponem bez SLS.

Dla uzyskania najlepszego efektu maskę stosuj 3 razy w tygodniu przez 6 tygodni.

Uwaga! Przy stosowaniu maski uważaj, aby nie zatrzeć nią oczu!!! Maska z rzepy jest dość piekąca!


Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska