Dieta MIND − przepis na zdrowe śniadanie!

27. 6. 2019 · 3 minuty czytania

Czym jest dieta MIND? Jak przygotować pyszną granolę z dodatkiem jogurtu, siemienia lnianego, truskawek i czereśni oraz miodu? Poznaj szczegóły na ten temat!

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Dieta MIND − przepis na zdrowe śniadanie!

Pewnie często spotykasz się z różnymi, dziwnymi dietami. Dieta kapuściana, Dąbrowskiej, Cambridge – wszystkie modne diety mają zazwyczaj wiele minusów. W przypadku diety MIND raczej ich nie znajdziesz! Jest ona połączeniem najzdrowszych diet: diety śródziemnomorskiej i DASH. Na jej podstawie przygotowałam przepis na zdrowe śniadanie – letnią granolę z jogurtem i owocami sezonowymi.

Dieta MIND ze względu na nazwę kojarzona jest z umysłem. Nie bez powodu, bo powstała przede wszystkim w celu ochrony przed chorobą Alzheimera.

Dieta ta jest połączeniem 2 bardzo prozdrowotnych diet: diety śródziemnomorskiej i DASH z tego względu ma również pozytywny wpływ na profilaktykę chorób serca i cukrzycy. Została ona opracowana przez Marthę Clare Morris, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Rush z Chicago. Powstała na podstawie wieloletnich badań na temat żywności, składników pokarmowych i ich wpływu na pracę mózgu.

 

Dieta MIND – przepis na zdrowe śniadanie

Składniki:

dieta mind

Przygotowanie:

1. Granolę przygotuj zgodnie z przepisem z linku.

2.Do miseczki wlej jogurt, posyp granolą i siemieniem lnianym.

3.Truskawki i czereśnie umyj, pokrój truskawki i ułóż owoce na granoli.

4.Całość polej miodem.

5. Możesz dodać swoje ulubione orzechy – ja dodałam je, gdy piekłam granolę.

składniki diety mind

Dieta MIND – przykładowy jadłospis

Na czym polega dieta MIND? Jadłospis opiera się tu na 10 grupach żywności, które wpływają pozytywnie na pracę mózgu. Do grup tych należą: zielone warzywa liściaste, inne warzywa, orzechy, owoce jagodowe, rośliny strączkowe, pełnoziarniste zboża, drób, ryby, oraz oliwa z oliwek i czerwone wino.

W diecie unika się  (lub przynajmniej redukuje) produktów z 5 grup: czerwonego mięsa, pełnotłustego nabiału, słodyczy, żywności typu fast food, a także smażonych potraw.

W diecie tej zaleca się dzienne spożycie np.: 3 porcji produktów pełnoziarnistych i 6 porcji zielonych warzyw (najlepiej do każdego posiłku) i 1 porcję innych warzyw.
W każdym tygodniu zaleca się 2 porcje owoców jagodowych (1 porcja = 1 szklanka), 1 porcję ryb (ok.150 g), a do tego 2 porcje drobiu, 3 porcje roślin strączkowych, 5 porcji orzechów (1 porcja = ok. 30g).

Ciekawostką jest, że zaleca się również wypicie 1 lampki wina dziennie (to moim zdaniem można spokojnie pominąć). 

Sprawdź też przepis na koktajl z awokado.

Dieta MIND ma wiele zalet. Przede wszystkim wpływa na usprawnienie funkcji poznawczych, umysłu i tak, jak wspomniałam na początku, zapobiega chorobie Alzheimera i demencji. Jest ona również bardzo prosta w przygotowaniu i stosowaniu się do jej zasad. Opisywany model żywieniowy dostarcza pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów, błonnika pokarmowego, witamin i  składników mineralnych. Nie znajdziesz w niej dużych ilości cukrów prostych, nasyconych kwasów tłuszczowych i szkodliwych izomerów trans. Dieta MIND nie narzuca restrykcji kalorycznych, pokarmowych, daje pewne wytyczne, do których trzeba się stosować.

Masz w niej całkowitą dowolność w wyborze produktów. Pamiętaj jednak, żeby pamiętać o umiarze. To, że dieta jest zdrowa nie oznacza, że nie spowoduje przyrostu masy ciała!  Jedyne, co jest ważne to zachowanie umiaru, ale jest to niepodważalna zasada każdej diety.

Jak w każdym modelu żywieniowym, tutaj też znajdzie się kilka minusów, choć nie jest to takie proste! Najważniejszy i jedyny minus to ewentualne wysokie ceny owoców jagodowych poza sezonem, ale wtedy warto sięgać po mrożonki.

Sprawdź też przepis na jaglankę z mango.

Nazwa produktuMiara domowaWagaEnergia (kcal)Białko (g)Tłuszcze (g)Węglowodany (g)WW
Granola z jogurtem i owocami1 porcja -34210,712,546,64,7
Granola MonikiGarść40 g1764,18,120,32,0
Jogurt naturalny1,5%Kubeczek120 g564,61,85,40,54
TruskawkiGarść70 g230,50,35,30,53
CzereśnieGarść70 g440,70,210,21,02
Siemię lnianeŁyżeczka5 g270,92,11,40,14
MiódŁyżeczka5 g16  40,4

 

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Izabela Daniel
  Izabela Daniel
  Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Izabela Daniel
  Izabela Daniel
  Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
  Przeczytaj więcej od tego autora