Jak pozbyć się kurzajki? Dermatolog radzi!

30. 6. 2021 · Aleksandra Malewska · 9 minut czytania

Czy wiesz, jak pozbyć się kurzajki? Okazuje się, że jeden z najczęstszych powodów, dla którego pacjenci zgłaszają się do gabinetu dermatologicznego, stanowią właśnie brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami. Choć zmiany są łagodne, skutecznie uprzykrzają życie pacjentom. Zobacz, w jaki sposób można je usunąć ze skóry.

Czym są kurzajki? Powoduje je HPV!

Brodawki wirusowe, czyli potocznie mówiąc kurzajki, to drobne grudkowe lub guzkowe zmiany. Odpowiada za nie wirus brodawczaka ludzkiego (HPV ang. human papilloma virus). Choć zmiany te są łagodne, to tylko z pozoru błahy problem. Te uporczywe i nieestetyczne brodawki w bardzo negatywny sposób wpływają na życie pacjentów, obniżając jego jakość oraz samoocenę chorych.

jak pozbyć się kurzajki

Jak powstają brodawki wirusowe?

Wirus HPV ma to do siebie, że namnaża się jedynie w wielowarstwowym nabłonku płaskim. Stąd zmiany wywołane jego działaniem powstają na skórze lub w obrębie błon śluzowych. Brodawki wirusowe najczęściej tworzą się na skórze rąk lub stóp, bo przenoszą się przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub poprzez należące do niej przedmioty codziennego użytku, jak buty, skarpetki czy ręczniki. Zakażeniu sprzyjają obecne na skórze człowieka mikrouszkodzenia, dlatego też brodawki wirusowe częściej spotykane są na palcach dzieci obgryzających paznokcie lub skórki wokół nich.

Okres wylęgania brodawek wirusowych jest różny i wynosi od 3 do 4 tygodni do nawet kilku lat. Który wirus powoduje powstawanie kurzajek? Dotychczas naukowcom udało się zidentyfikować około 100 rodzajów wirusa HPV, a część z nich przyczynia się do powstawania brodawek wirusowych. Inne natomiast, jak typy HPV-16 i 18, mogą powodować raka szyjki macicy i prącia. Dowiedz się więcej o HVP z artykułu: Wirus HPV jak można się zarazić? Wirusy takie jak HPV-2 i HPV-4 powodują rozwój brodawek zwykłych (łac. verrucae vulgares), które początkowo mają postać drobnych grudek w kolorze skóry o gładkiej powierzchni, z czasem jednak zmiany te rosną, ciemnieją, a ich powierzchnia staje się brodawkowata i chropowata.

Brodawki wirusowe podeszwowych powierzchni stóp najczęściej powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV-1, którym zarazić się można na przykład podczas wizyty na basenie, pod prysznicem czy w saunie. Brodawki podeszew stóp przez długi czas mogą mieć postać niewielkich, przypominających odciski zmian. Jak się pozbyć tego defektu? Opisuję poniżej.

Kurzajki na stopie są zwykle bezobjawowe, stanowią natomiast dość duży defekt estetyczny. Bywa również, że podczas chodzenia czy biegania brodawki na stopach mogą być przyczyną bólu, co skłania pacjentów, by sięgnać po pomoc do dermatologa.

Przeczytaj także artykuł: Kłykciny kończyste. Co warto wiedzieć o brodawkach wywołanych HPV?

jak się pozbyć kurzajki

Jak stwierdzić, czy to na pewno kurzajka?

Choć na rynku znajdziesz sporo preparatów dostępnych bez recepty, zanim zaczniesz leczenie, upewnij się, że to na pewno jest brodawka wirusowa! Wiele zmian skórnych, które do złudzenia przypominają kurzajki, w rzeczywistości okazać się mogą np. ogniskiem raka kolczystokomórkowego.

Co zrobić, żeby mieć pewność co do rozpoznania? Raz w roku należy wybrać się do dermatologa na przesiewową dermatoskopię, czyli badanie całej skóry w powiększeniu. Podczas takiego badania specjalista oceni, czy zmiany, które martwią pacjenta, są faktycznie kurzajkami, czy może innymi, bardziej niepokojącymi dolegliwościami.

jak pozbyć się brodawek

Jak pozbyć się brodawek HPV?

Istnieje wiele metod, które wykazują mniejszą bądź większą skuteczność w stosunku do brodawek wirusowych. Wśród nich wyróżnić można m.in. preparaty miejscowe oraz wiele metod zabiegowych. Jak działają? W związku z tym, że dermatologia nie zna jak dotąd żadnej specyficznej metody na zakażenie wywołane wirusem HPV, każda z dostępnych technik ma na celu uszkodzenie i zniszczenie zmian skórnych, powstałych w wyniku aktywności wirusa HPV.

Czy wiesz, że za opryszczę ust także odpowiada wirus HPV? Dowiedz się więcej, czytając artykuł: Nawracająca opryszczka na ustach: czy plastry pomogą?

Jak pozbyć się brodawek domowym sposobem? Lekami miejscowymi

Stosowanie preparatów miejscowych to zwykle pierwsza z metod leczniczych, wybierana w przypadku brodawek wirusowych. Jeśli zmiany są stosunkowo niewielkie, wystarczająco skuteczne okazać się mogą preparaty na kurzajki o działaniu keratolitycznym, czyli rozluźniającym przylegające do siebie komórki wierzchniej warstwy naskórka, co pozwala się im złuszczyć. Dodatkowo, substancje te, nakładane na skórę punktowo, niszczą objęte zakażeniem tkanki, eliminując tym samym wirusa. Działanie to wykazują takie substancje jak kwas salicylowy, kwas mlekowy, kwas trójchlorooctowy, jak również 5-fluorouracyl.

kurzajka na stopie jak się pozbyć

Jak pozbyć się brodawek wirusowych przy pomocy preparatów miejscowych? Pamiętaj, żeby zawsze stosować się ściśle do zaleceń dermatologa. Miejscowe leki działają dość silnie, stąd istnieje spore ryzyko, że na zdrowej skórze sąsiadującej z brodawką wirusową, dojdzie do podrażnienia, a nawet rozwoju stanu zapalnego.

Rumień, niewielki obrzęk, następnie złuszczanie w miejscu brodawki wirusowej to oczekiwana reakcja na leki o działaniu miejscowym. Żeby jednak uniknąć uszkodzenia skóry zdrowej, przed aplikacją leku warto otoczenie brodawki wirusowej starannie zabezpieczyć wazeliną lub pastą cynkową. Nigdy nie przekraczaj też czasu, przez jaki dany preparat należy stosować i zanim go użyjesz, dokładnie zapoznaj się z ulotką.

Jak szybko pozbyć się kurzajki? Idź do dermatologa!

Drugą grupę sposobów, jak pozbyć się kurzajki, stanowią zabiegi chirurgiczne. Jedną z najczęściej wybieranych przez dermatologów metod usuwania brodawek wirusowych jest kriochirurgia, czyli miejscowe, kontrolowane niszczenie chorej tkanki przy pomocy zimna (ciekłego azotu). Punktowe zamrożenie wirusowego ogniska powoduje lokalną martwicę, ustąpienie brodawki, a następnie regenerację zdrowej tkanki. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny, szybki i cechuje się dość dużą skutecznością w leczeniu brodawek wirusowych.

jak skutecznie pozbyć się kurzajek

Kurzajki usuwane mogą być również za pomocą lasera CO2, który niszczy zmianę skórną, pozostawiając suchą, niewymagającą opatrunku ranę, również gojącą się dość szybko. Metoda z użyciem lasera C02 pozwala na dość dużą precyzję w usuwaniu wirusowych zmian, co zwiększa prawdopodobieństwo pełnej skuteczności już przy pierwszym zabiegu.

W przypadku pojedynczych brodawek wirusowych o dużych rozmiarach lekarz może rozważyć chirurgiczne usunięcie zmiany, czy to za pomocą klasycznego wycięcia, czy też narzędzi elektrochirurgicznych.

Czy chirurgiczne metody usuwania kurzajek są bolesne? Kriochirurgia to jedyna z metod, która nie wymaga zastosowania miejscowego znieczulenia skóry. W przypadku laseroterapii, elektrochirurgii czy wycinania zmian przy pomocy skalpela konieczne staje się wcześniejsze znieczulenie okolicznych tkanek.

jak szybko pozbyć się kurzajki

Jak skutecznie pozbyć się kurzajek?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak pozbyć się brodawek domowym sposobem, udaj się na wizytę do dermatologa. Poza postawieniem prawidłowej diagnozy specjalista doradzi Ci, jaki preparat jest dla Ciebie najlepszy lub która z metod najbardziej nadaje się do skutecznego usunięcia kurzajek w Twoim przypadku. Wielu pacjentów pojawia się w gabinecie dopiero wówczas, gdy kilka dostępnych bez recepty metod okazuje się nieskutecznych, bądź doszło do rozwoju objawów ubocznych, jak nadmierne podrażnienie, stan zapalny, czy wtórne zakażenie bakteryjne leczonego nieumiejętnie miejsca. Wizyta u dermatologa pozwoli Ci uniknąć takich nieprzyjemnych doświadczeń i szybko pomoże wyleczyć nawet uporczywe brodawki wirusowe.

jak pozbyć się kurzajki

Jak pozbyć się kurzajki? Podsumujmy!

Pierwszym pytaniem, które zazwyczaj zadaje pacjent, jest to, jak skutecznie pozbyć się kurzajek i jak zrobić to najszybciej. Niestety żaden z wielu dostępnych sposobów nie ma 100% skuteczności. Co więcej, niejednokrotnie okazuje się, że brodawki ustępują dopiero po zastosowaniu kilku metod jednocześnie. Dlatego zawsze warto skonsultować zmianę skórną u dermatologa.

Źródła:

  1. Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolff H.H., Landthaler M., Braun-Falco Dermatologia, Wydanie III polskie, Lublin 2017 tom 1

  2. Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolff H.H., Landthaler M., Braun-Falco Dermatologia, Wydanie III polskie, Lublin 2017 tom 4

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora