Prawidłowe siedzenie na krześle pomoże uniknąć bólu pleców!

17. 5. 2020 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
 • profilaktyka

Prawidłowe siedzenie na krześle może zaoszczędzić Ci nieznośnego bólu pleców i nie tylko. W teorii każdy wie, jak siedzieć. W praktyce wiele osób skarży się na bóle karku i pleców dokuczające szczególnie po długich godzinach pracy przy komputerze. Prawidłowa pozycja siedząca − sprawdź, jak powinna wyglądać!

Prawidłowe siedzenie na krześle − jak  powinno wyglądać?

Prawidłowa pozycja siedząca na krześle to taka, w której kręgosłup pozostaje wyprostowany, głowa neutralnie spogląda w przód. Klatka piersiowa powinna być lekko uniesiona i ukierunkowana w przód.

Warto zwrócić uwagę na to, żeby nie zadzierać do góry ramion i barków, a także, żeby nie „zapadać się” głową i szyją w dół przy jednoczesnym wyciąganiu głowy w przód. Krótko mówiąc, staraj się nie garbić przy biurku, bo w takiej pozycji nadmiernie obciążasz kręgosłup.

Kolana z kolei nie powinny być na wyższym poziomie niż biodra. Najkorzystniejsza jest pozycja, w której biodra umieszczone są lekko wyżej niż kolana.

Prawidłowe siedzenie na krześle

Kiedy siedzisz dłuższy czas w nieprawidłowej pozycji, narażasz kręgosłup na nadmierne obciążenie. Ciężar nie rozkłada się równomiernie i może powodować przeciążenia odcinka lędźwiowego i szyjnego. Efektem tego mogą być nie tylko bóle kręgosłupa i kończyn, ale też bóle głowy czy też z czasem deformacje szkieletu.

Sprawdź też mój artykuł: Co zrobić, żeby nie dopadła Cię dyskopatia? Profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa

Prawidłowa pozycja przy komputerze

Prawidłowa pozycja przy komputerze może uchronić Cię przed zmianami zwyrodnieniowymi i problemami z kręgosłupem. Prawidłowa postawa siedząca przy komputerze to taka, w której stawy biodrowe i kolanowe są ugięte mniej więcej pod kątem 90 stopni, a łokcie podparte o podłokietniki. Odpowiednie podparcie łokci pozwoli odciążyć kręgosłup szyjny i barki.

prawidłowa pozycja przy komputerze

Kiedy siadasz, warto zwrócić uwagę, żeby dosunąć pośladki do oparcia. W ten sposób dasz odpocząć okolicy lędźwiowej. Najlepiej, żeby oparcie sięgało co najmniej do wysokości łopatek, a stopy leżały płasko na podłodze lub ustawionym na odpowiedniej wysokości podnóżku.

Prawidłowe siedzenie − jak dobrać fotel do pracy przy komputerze?

Krzesło lub fotel, na którym będziesz siedzieć podczas pracy przy komputerze, powinien mieć możliwość regulacji wysokości siedziska i ustawienia kąta, pod jakim znajduje się oparcie. Dobrze jeżeli będzie miało także regulowane podłokietniki. Kolejnym ułatwieniem powinny być kółka i możliwość obrotu siedziska.

prawidłowa postawa siedząca

Niektóre krzesła czy fotele przeznaczone do pracy przy komputerze mogą być wyposażone również w poduszkę lędźwiową. Daje ona dodatkowe oparcie dla lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

Zwróć też uwagę na ustawienie monitora tak, żeby nie wymuszało ono ani zadzierania, ani nadmiernego schylania głowy.

Skutki siedzenia w nieprawidłowej pozycji

Biorąc pod uwagę ilość czasu, jaką w obecnych czasach spędzamy w pozycji siedzącej, skutki siedzenia w nieprawidłowej pozycji mogą realnie wpłynąć na Twoje życie. Pierwszymi niepokojącymi symptomami złego rozłożenia obciążenia podczas pracy przy komputerze może być ból kręgosłupa czy rąk.

Konsekwencjami spędzania dużej ilości czasu w nieprawidłowej pozycji siedzącej może być zarówno osłabienie mięśni, jak i nadwyrężenie, a nawet deformacje kręgosłupa. Bardzo charakterystycznymi zmianami w ułożeniu kręgosłupa, na skutek utrwalenia złych wzorców ruchowych, są: wysunięcie szyi i głowy do przodu oraz zaokrąglenie pleców.

Siedzące społeczeństwo a prawidłowe siedzenie

Jako społeczeństwo coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Siedzimy w szkole, na studiach, w aucie, w pracy czy nawet po godzinach. I to szczególnie w dobie pandemii! Dlatego coraz większy nacisk kładzie się na to, w jaki sposób siedzimy.

Prawidłowa postawa siedząca pozwoli zachować w zdrowiu kręgosłup i uchroni Cię przed bólem. Duże znaczenie ma również dobór odpowiedniego krzesła czy fotela, a także  biurka, na którym umieszczony jest komputer.

Najlepiej, w miarę możliwości, staraj się stawiać na odpoczynek w aktywnej formie. Tak, żeby chociaż czas wolny spędzić w innej pozycji niż siedząca. To pomoże Ci też poprawić wydolność organizmu.

ból pleców

W ciągu dnia staraj się przeplatać pracę na siedząco z aktywnościami, które wymagają ruchu. W przerwie od pracy przy komputerze, wstaw zmywarkę czy rozwieś pranie. To drobne zmiany, które nie wymagają dodatkowego czasu, a poprawią komfort pracy.

Więcej artykułów na ten temat

 • Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!

  Dieta na oczy? 6 sposobów na poprawę wzroku!

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Co jest, aby dbać o wzrok? Jakie witaminy i minerały dostarczać wraz z pożywieniem? Sprawdź, jaka powinna być dieta na oczy!
 • Ciśnieniomierz nadgarstkowy − jaki wybrać?

  Ciśnieniomierz nadgarstkowy − jaki wybrać?

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Ciśnieniomierz to bardzo wygodne urządzenie do mierzenia ciśnienia. Jaka jest dokładność pomiaru? Warto go kupić, czy lepiej zainwestować w ciśnieniomierz naramienny?
 • Przeciwwskazania do tatuażu. Dermatolog przestrzega!

  Przeciwwskazania do tatuażu. Dermatolog przestrzega!

  · 8 minut czytania
  • profilaktyka
  Tatuaże są ostatnio bardzo modne. Zanim jednak zdecydujesz się na celową ingerencję w swoją skórę, dowiedź się, jakie mogą być przeciwwskazania do jego wykonania.