Arginina - rewolucja w pielęgnacji suchej skóry!

15. 10. 2018 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
  • substancje naturalne i syntetyczne
  • nawilżenie skóry

Arginina stosowana jest w kosmetyce głównie ze względu na swoje niezwykłe właściwości nawilżające. Nie tyklo wzmacnia hydrolipidową barierę skóry, ale w szczególny sposób przenika w jej głąb i pełni rolę humektantu. To nie wszystko! Możesz ją znaleźć w kosmetykach, które zapobiegają wypadaniu włosów. Czym jest i jak działa arginina?

Co to jest arginina?

Arginina to organiczny, zasadowy związek chemiczny. Jest zaliczany do grupy aminokwasów i pełni ważną rolę w Twoim organizmie. Ludzki organizm sam reguluje jej poziom i sam ją też wytwarza (syntetyzuje) z innych związków chemicznych. Dlatego nazywa się ją aminokwasem endogennym, czyli pozyskiwanym z pożywienia.

Bierze ona udział w produkcji hormonu wzrostu. Dlatego pełni bardzo ważną rolę w okresie dojrzewania. Twój organizm wykorzystuje ją do produkcji tlenku azotu, który powoduje rozluźnienie naczyń krwionośnych, zwiększając w ten sposób przepływ krwi.

Arginina występuje powszechnie w białkach. Można ją znaleźć np. w rybach, w orzechach (włoskie, laskowe), w ziarnach soi, słonecznika, w mleku i jego pochodnych. W kosmetyce wykorzystuje się najczęściej argininę, która jest pozyskiwana z brązowego cukru.

Co to jest arginina

Arginina – właściwości i działanie

1. Gojenie się skóry

Jedną z największych zalet argininy jest to, że bierze udział w syntezie kolagenu i napędza procesy gojenia się skóry. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób chorych na cukrzycę lub AZS. Szybsza regeneracja uszkodzonej bariery skórnej jest możliwa dzięki zdolności argininy do udrażniania kanałów potasowych wewnątrz komórek. Ich blokada opóźnia procesy naprawcze skóry. Nawet jednorazowa aplikacja aminokwasu przynosi widoczne efekty.

arginina na gojenie się skóry

2. Ukrwienie skóry

Arginina ma zdolność podnoszenia temperatury ciała. To wpływa pośrednio na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, zwiększenie ukrwienia (miejscowo), poprawę przepływu krwi, a nawet pobudzenia wzrost włosów (działa stymulująco na mieszki włosowe). U osób, które mają problemy z krążeniem, preparaty z argininą będą zmniejszać uczucie wychłodzenia dłoni i stóp.

3. Nawilżenie skóry

Szeroko rozpowszechnione właściwości nawilżające argininy to efekt jej skutecznego przekształcania się do mocznika. Dzięki reakcji, która zachodzi w środowisku wodnym (także w Twoim organizmie) arginina podnosi poziom mocznika w skórze. Uznaje się, że arginina daje lepsze nawilżenie niż zewnętrzna aplikacja kosmetyków z mocznikem. Naskórek pozostaje nawilżony i zwarty.

właściwości nawilżające argininy - dłonie

Za co jeszcze jest ceniona arginina? Wygładza włosy, dzięki czemu łatwiej się rozczesują, mniej elektryzują, a także może spełniać funkcje peelingu, wygładza, koi i nawilża skórę.

Arginina w kosmetyce

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, składnik ten działa jako przeciwutleniacz. Dodatkowo, arginina pomaga w produkcji kolagenu. Utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry i zapewnia jej gladkość. Badania potwierdziły, że arginina hydrofilowa może przyczyniać się do opóźnienia starzenia się skóry (szczególnie dla kobiet w okresie menopauzy).

Arginina jest wykorzystywana w kosmetykach:

arginina - wykorzystynie w kosmetykach

Arginina sprawdza się też przy skórze suchej, odwodnionej czy z osłabioną barierą lipidową. Jeżeli masz AZS możesz sięgnąć po krem do ciała o właświościach ochronnych Seni Care z argininą i sinodorem. A jeżeli zdarzają Ci się częste skaleczenia, rany, otarcia naskórka, to zapytaj lekarza lub w aptece o preparat na gojenie się ran z dodatkiem argininy.

W salonach kosmetycznych peelingi z dodatkiem argininy (stężenie 20%) zaleca się stosować po zabiegu oczyszczania lub mikrodermabrazji. Skóra będzie nawilżona, wygładzona i szybciej się zagoi.

Arginina dla aktywnych

Arginina wzmaga procesy spalania tkanki tłuszczowej i budowania mięśni. Co więcej, Twoja wątroba używa jej do produkcji kreatyny. Dlatego argininę często możesz znaleźć w składzie różnych koktajli i odżywek wspomagających utratę wagi i budowę mięśni. Zachowaj jednak ostrożność – długotrwałe przyjmowanie suplementów z argininą może prowadzić do problemów z ciśnieniem (nadciśnienie), problemów gastrycznych czy do obniżenia wydajności mięśnia sercowego.

Jak jeszcze sprawdza się arginina? Działanie tego składnika w diecie polega na zmniejsza ilości złego cholesterolu w Twoim organizmie. Ale pamiętaj, że zanim po nią sięgniesz w takim celu, koniecznie skonsultuj to z dietetykiem klinicznym lub z kardiologiem.

Więcej artykułów na ten temat