Dieta OXY. Zmodyfikowana dieta Dukana?

25. 8. 2019 · 4 minuty czytania

Dieta OXY określana jest również jako zmodyfikowana dieta Dukana. Na czym polega ten miesięczny plan żywieniowy? Czy istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia? Sprawdź!

Ewa Antoniak
Ewa Antoniak
Dieta OXY. Zmodyfikowana dieta Dukana?

Dieta OXY to 4-tygodniowy program żywieniowy, który opiera się w głównej mierze na jedzeniu białka. Jest to modyfikacja popularnej diety Dukana, która nie była najzdrowszym sposobem na zrzucenie kilogramów. Zobacz, na czym polega dieta OXY, jakie są opinie dietetyków o niej i czy warto ją stosować.

Co to jest dieta OXY?

Dieta OXY to dieta, w której zjadasz sporo białka. Ten program dietetyczny został stworzony jako alternatywa słynnej diety Dukana, która ma niekorzystne skutki dla zdrowa. Autorzy diety OXY zapewniają jednak, że jest całkowicie bezpieczna dla organizmu.

Określana jest mianem „diety białkowo-rotacyjnej”, co wskazuje na zwiększony udział białka i zastosowanie zmiennych proporcji makroskładników w czasie jej stosowania. Twórcy twierdzą, że taka rotacja makroskładników pozwala na bardziej efektywną utratę masy ciała.

A co oznacza sama nazwa diety? W ramach programu dietetycznego, zamawianego przez Internet, użytkownicy zyskują dostęp do oferty produktów, które wzmacniają skuteczność stosowanej kuracji odchudzającej. Wśród nich znajduje się koktajl o nazwie „oxy shake” zawierający sproszkowaną żurawinę wielkoowocową, której łacińskiej określenie brzmi „Oxycoocus”.

Sprawdź też, jak zatrzymać efekt jo-jo.

dieta oxy

 

Dieta OXY − zasady

Plan dietetyczny OXY dobierany jest po uwzględnieniu płci, wieku, masy ciała, aktywności fizycznej i, co ciekawe – cechy osobowości.

Do wyboru są 3 warianty diety:

  • tradycyjna OXY dieta, w której źródłem białka jest m.in. mięso
  • OXY vege, dedykowana osobom, które nie jedzą mięsa i ryb, a białko pochodzi z produktów roślinnych, mlecznych i jaj
  • OXY vege + fish, czyli wersja przeznaczona dla osób, które ograniczają mięso w diecie, ale jedzą ryby. Białko dostępne jest ze źródeł roślinnych, produktów mlecznych, jaj i ryb

Sprawdź też, jak szybko zgubić brzuch.

Dieta oxy składa się z 4 faz, a każda z nich trwa tydzień:

1. Detox

Etap wprowadzający, który przygotowuje do odchudzania. Jego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Polega na spożywaniu dużej ilości owoców, warzyw i koktajli o właściwościach detoksykacyjnych.

2. Fat burning

Etap intensywnego spalania tkanki tłuszczowej. Podstawą diety jest białko pochodzenia zwierzęcego, którego źródłem są: mięso, ryby, jaja i produkty mleczne. W tym okresie wprowadza się OXY shake, którego składnikami są: żurawina, nasiona babki płesznik, otręby owsiane, ksylitol i kefir. Napój ten ma za zadanie przyśpieszyć przemianę materii i neutralizować szkodliwe dla zdrowia skutki stosowania diet wysokobiałkowych.

oxy dieta

 

3. Step

Etap, podczas którego następuje dalsza utrata masy ciała i dochodzi do utrwalenia uzyskanych efektów. W tej fazie wprowadza się roślinne źródła białka, czyli nasiona roślin strączkowych.

4. Balance

Etap równowagi pomiędzy węglowodanami, tłuszczami i białkami. Można spożywać produkty wcześniej wykluczone, np. produkty zbożowe i owoce.

Po 4 tygodniach diety następuje stabilizacja. Autorzy opisują ją jako bezpieczny powrót do normalnego odżywienia się. Ma to na celu utrwalenie nawyków żywieniowych i zmniejszenie ryzyka wystąpienia efektu jojo.

    Dieta OXY – opinie dietetyka

    Oto wybrane spostrzeżenia co do diety OXY:

    1. Uzyskane efekty z pewnością zależą od wyjściowej masy ciała, wieku, płci, czy metabolizmu. Założeniem diety oxy jest ubytek masy ciała średnio o 0,5 – 1 kg na tydzień, co można uznać za zdrowe tempo. Jednak, ze względu na krótki czas trwania diety, spadek masy ciała będzie wiązał się głównie z utratą wody w organizmie.

    2. Z uwagi na to, że posiłki serwowane na diecie OXY charakteryzują się zwiększoną ilością białka, zapewniają przedłużone uczucie sytości po ich spożyciu. Wydaje się to korzystne z punktu widzenia kontroli apetytu w procesie odchudzania.

    3. Główną wadą diet bogatobiałkowych jest to, że nie zapewniają odpowiedniej ilości węglowodanów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. W przypadku niedostatecznej podaży węglowodanów organizm zaczyna pozyskiwać energię ze spalania białek i tłuszczów. Powstają wtedy produkty uboczne, które obciążają wątrobę i nerki. Prowadzi to do ich uszkodzenia. Aż tak poważne skutki nie powinny być zagrożeniem na diecie OXY, bo okres spożywania zwiększonej ilości białka wynosi 2 tygodnie. Jednak w momencie przedłużonego stosowania diety lub jej powtarzania mogą pojawić się niekorzystne efekty zdrowotne.

    Sprawdź też, jak poprawić metabolizm.

    składniki diety oxy

    OXY dieta – przeciwwskazania

    Pomimo tego, że dieta przedstawiana jest jako indywidualnie dopasowana, to nie uwzględnia stanu zdrowia. Z pewnością nie jest to dieta dla wszystkich.

    Nie powinny stosować jej:

    • kobiety w ciąży i w czasie laktacji,
    • dzieci i młodzież,
    • osoby starsze,
    • osoby z chorobami nerek i wątroby,
    • osoby z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, takimi jak cukrzyca i insulinooporność,
    • osoby cierpiące na schorzenia przewodu pokarmowego, czy układu sercowo-naczyniowego

    Dieta OXY – porady jak zdrowo schudnąć

    Nie zalecam stosowania diety OXY. Redukcja masy ciała jest procesem długotrwałym. Żeby osiągnąć pożądane efekty ważne są trwałe zmiany nawyków żywieniowych. 4-tygodniowy program żywieniowy OXY z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Najlepszą opcją jest stosowanie diety opartej na zasadach racjonalnego żywienia z uwzględnieniem odpowiedniego deficytu kalorycznego.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Ewa Antoniak
      Ewa Antoniak
      Od zawsze interesował mnie temat zdrowego odżywiania, dlatego zdecydowałam się studiować dietetykę. Jestem również współautorką bloga „Easy with food” o tematyce żywieniowej, ponieważ lubię dzielić się swoją wiedzą z innymi i motywować do zmian swoich nawyków na zdrowsze. Uważam, że zdrowa dieta to nie tylko klucz do wymarzonej sylwetki, ale także poprawy samopoczucia i zachowania wewnętrznej równowagi.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Ewa Antoniak
      Ewa Antoniak
      Od zawsze interesował mnie temat zdrowego odżywiania, dlatego zdecydowałam się studiować dietetykę. Jestem również współautorką bloga „Easy with food” o tematyce żywieniowej, ponieważ lubię dzielić się swoją wiedzą z innymi...
      Przeczytaj więcej od tego autora