Jak dobrze dobrać majtki poporodowe?

27. 10. 2018 · 4 minuty czytania

Jak właściwe dobrać majtki poporodowe? Na co zwracać uwagę, wybierając odpowiednie produkty? Lepiej sięgnąć po artykuły wielorazowe lub jednorazowe? Sprawdź!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Jak dobrze dobrać majtki poporodowe?

Jakie majtki po porodzie będą Ci potrzebne? Najlepiej takie, które udźwigną proces oczyszczania się macicy i obfitych upławów. Dlatego najlepiej kupić specjalnie do tego przeznaczone. Czym są i jakie majtki poporodowe wybrać? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tej bielizny. Wszystko to w trosce o Twój komfort w pierwszych dniach po porodzie i jak najszybsze gojenie się ran.

Po co Ci majki po porodowe?

W pierwszych dniach po porodzie będziesz potrzebować specjalnej bielizny, która zapewni Ci komfort podczas oczyszczania się macicy i obfitych upławów. Jakie majtki wybrać? Nie powinny uciskać szwów: po porodzie naturalnym − tych w kroczu, a po cesarce − tych na brzuchu. Majtki poporodowe muszą być przewiewne, żeby przyspieszyć gojenie ran. Dobrze, żeby były na tyle luźne, żeby nie uciskały i jednocześnie na tyle obcisłe, żeby utrzymały ciężar podkładu, czy podpaski poporodowej.

zadowolona kobieta po porodzie

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając majtki poporodowe?

Oto kilka wskazówek.

Naturalny materiał

Przed zakupem dokładnie sprawdź skład materiału. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają powietrza i sprawiają, że skóra się poci. To z kolei może spowolnić gojenie, a nawet przyczynić się do powstania zakażenia. Stąd na ten okres szczególnie polecane są  majtki poporodowe bawełniane. Są miękkie i przewiewne.

majtki z naturalnego materiału

Prosty krój

W tym okresie trzeba na chwilę zapomnieć o koronkach, haftach i mocnych wcięciach. Dobrze, żeby nie miały też żadnych nadruków i przyszywanych ozdób. Im prostszy model, tym lepiej. Im pełniejszy krój, tym większy komfort przy noszeniu dużych podpasek poporodowych. W kwestii koloru − ciemne będą praktyczniejsze. Z kolei, majtki po cięciu cesarskim powinny być bardzo płytkie lub z podwyższonym stanem, żeby ich krawędź nie podrażniała rany szwów po cięciu.  

Sprawdź też produkty na pierwszą wyprawkę dla mamy i dziecka.

Jakie majtki poporodowe wybrać?

Masz do wyboru majtki poporodowe jednorazowe i wielorazowe.

Jednorazowe

To bardzo praktyczne rozwiązanie. Wyrzucasz je po zużyciu i nie martwisz się o pranie. Jednak materiał ich wykonania może budzić zastrzeżenia. W sklepach królują te zrobione z nieprzepuszczającego powietrza, sztucznego tworu − fizeliny poliestrowej. To ten sam materiał, z którego wykonane są spódniczki ochronne u ginekologa czy szpitalne osłonki na buty dla odwiedzających. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę, bo słabo się rozciągają. Jednak przez pierwsze dni w szpitalu i tak najważniejsze jest „wietrzenie”, czyli leżenie jedynie z podkładem poporodowym, żeby rany zagoiły się jak najszybciej.

  Dlatego na krótkie chwile, kiedy musisz wstać z łóżka, majtki jednorazowe spokojnie dadzą radę. Natomiast, gdy z jakichś względów Twój pobyt w szpitalu się przedłuży, lepiej sięgnąć po majtki poporodowe bawełniane lub siateczkowe.

  kobieta trzymająca podpaskę

  Wielorazowe

  Majtki wielorazowe, o strukturze siateczkowej (z niewielkimi oczkami) bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Są delikatne i dobrze podtrzymują podkład poporodowy, dlatego idealnie nadają się na czas połogu. Będziesz mogła spokojnie wykonywać wszystkie czynności domowe po powrocie ze szpitala. W tej kategorii lepsze od majtek wykonanych z poliestru będą majtki poporodowe bawełniane i nylonowe (poliamidowe). Są rozciągliwe i nie uciskają. Do tego można je prać w pralce. Pozostałe, o ile nie posiadają innej etykiety na opakowaniu, przeznaczone są do prania ręcznego (najbezpieczniej używając szarego mydła, żeby uniknąć podrażnień). 

  Sprawdź też podkłady poporodowe.

  Jaki rozmiar wybrać majtek poporodowych?

  Kiedy wybierasz rozmiar majtek poporodowych, weź pod uwagę, że ciało po porodzie jest mocno obolałe, a opuchlizna schodzi stopniowo. Dlatego przyjęło się, żeby kupować majtki poporodowe o rozmiar większe. Rozmiarówka standardowa – wybieramy między S a XXL.

  Jakie majtki po porodzie naturalnym, a jakie po cięciu cesarskim?

  To, czy rodziłaś naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, ma duże znaczenie, ale tylko w kontekście wyboru fasonu majtek. Po cesarce potrzebne będą majtki z podwyższanym stanem, żeby nie drażniły rany po cięciu.

  Jak długo nosi się majtki poporodowe?

  Majtki poporodowe przydają się szczególnie w pierwszym etapie połogu, kiedy to odchody połogowe są intensywnie wydalane przez organizm. Jeśli najgorsze już za Tobą i wystarczy Ci zwykła podpaska zamiast podkładu, możesz wrócić do swojej bawełnianej bielizny. Oczywiście w przypadku cięcia cesarskiego, majtki będą musiały być dość płytkie, żeby nie drażnić rany po cieciu.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Magdalena Mossakowska
   Magdalena Mossakowska
   Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Magdalena Mossakowska
   Magdalena Mossakowska
   Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
   Przeczytaj więcej od tego autora