Majtki poporodowe - jak dobrze dobrać majtki poporodowe?

27. 10. 2018 · Magdalena Mossakowska · 4 minuty czytania
Majtki poporodowe - jak dobrze dobrać majtki poporodowe?

Jakie majtki po porodzie będą Ci potrzebne? Najlepiej takie, które udźwigną proces oczyszczania się macicy i obfitych upławów. Dlatego najlepiej kupić majtki poporodowe. Czym są i jakie majtki poporodowe wybrać? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy kupnie tej specjalnej bielizny. Wszystko to w trosce o Twój komfort w pierwszych dniach po porodzie i jak najszybsze gojenie się ran.

Po co Ci majki po porodowe?

W pierwszych dniach po porodzie będziesz potrzebować specjalnej bielizny, która zapewni Ci komfort podczas oczyszczania się macicy i obfitych upławów. To, jakie majtki wybrać zależy poniekąd, jakie majtki wybrać. Majki nie powinny uciskać szwów: po porodzie naturalnym − tych w kroczu, a po cesarce − tych na brzuchu. Majtki poporodowe powinny być przewiewne, żeby przyspieszyć gojenie ran. Dobrze, żeby były na tyle luźne, żeby nie uciskały i jednocześnie na tyle obcisłe, żeby utrzymały ciężar podkładu, czy podpaski poporodowej.

zadowolona kobieta po porodzie

Majtki poporodowe – na co zwrócić uwagę?

Naturalny materiał

Przed zakupem dokładnie sprawdź skład materiału. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają powietrza i sprawiają, że skóra się poci. To z kolei może spowolnić gojenie, a nawet przyczynić się do powstania zakażenia. Stąd na ten okres szczególnie polecane są  majtki poporodowe bawełniane. Są miękkie i przewiewne.

majtki z naturalnego materiału

Prosty krój

W tym okresie trzeba na chwilę zapomnieć o koronkach, haftach i mocnych wcięciach. Dobrze, żeby nie miały też żadnych nadruków i przyszywanych ozdób. Im prostszy model, tym lepiej. Im pełniejszy krój, tym większy komfort przy noszeniu dużych podpasek poporodowych. W kwestii koloru − ciemne będą praktyczniejsze. Z kolei, majtki po cięciu cesarskim powinny być bardzo płytkie lub z podwyższonym stanem, żeby ich krawędź nie podrażniała rany szwów po cięciu.  

Jakie majtki poporodowe wybrać?

Masz do wyboru majtki poporodowe jednorazowe i wielorazowe.

Majtki poporodowe jednorazowe

To bardzo praktyczne rozwiązanie. Wyrzucasz je po zużyciu i nie martwisz się o pranie. Jednak materiał ich wykonania może budzić zastrzeżenia. W sklepach królują te zrobione z nieprzepuszczającego powietrza, sztucznego tworu − fizeliny poliestrowej. To ten sam materiał, z którego wykonane są spódniczki ochronne u ginekologa czy szpitalne osłonki na buty dla odwiedzających. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę, bo słabo się rozciągają. Jednak przez pierwsze dni w szpitalu i tak najważniejsze jest „wietrzenie”, czyli leżenie jedynie z podkładem poporodowym, żeby rany zagoiły się jak najszybciej.

Dlatego na krótkie chwile, kiedy musisz wstać z łóżka, majtki jednorazowe spokojnie dadzą radę. Natomiast, gdy z jakiś względów Twój pobyt w szpitalu się przedłuży, lepiej sięgnąć po majtki poporodowe bawełniane lub siateczkowe.

kobieta trzymająca podpaskę

Majtki wielorazowe poporodowe

Majtki wielorazowe, o strukturze siateczkowej (z niewielkimi oczkami) bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Są delikatne i dobrze podtrzymują podkład poporodowy, dlatego idealnie nadają się na czas połogu. Będziesz mogła spokojnie wykonywać wszystkie czynności domowe po powrocie ze szpitala. W tej kategorii lepsze od majtek wykonanych z poliestru, będą majtki poporodowe bawełniane i nylonowe (poliamidowe). Są rozciągliwe i nie uciskają. Do tego można je prać w pralce. Pozostałe, o ile nie posiadają innej etykiety na opakowaniu, przeznaczone są do prania ręcznego (najbezpieczniej używając szarego mydła, żeby uniknąć podrażnień). 

Majtki poporodowe − jaki rozmiar wybrać?

Kiedy wybierasz rozmiar majtek poporodowych, weź pod uwagę, że ciało po porodzie jest mocno obolałe, a opuchlizna schodzi stopniowo. Dlatego przyjęło się, żeby kupować majtki poporodowe o rozmiar większe. Rozmiarówka standardowa – wybieramy między S a XXL.

Jakie majtki po porodzie naturalnym, a jakie po cięciu cesarskim?

To, czy rodziłaś naturalnie czy przez cesarskie cięcie, ma duże znaczenie, ale tylko w kontekście wyboru fasonu majtek. Po cesarce potrzebne będą majtki z podwyższanym stanem, żeby nie drażniły rany po cięciu.

Jak długo nosi się majtki poporodowe?

Majtki poporodowe przydają się szczególnie w pierwszym etapie połogu, kiedy to odchody połogowe są intensywnie wydalane przez organizm. Jeśli najgorsze już za Tobą i wystarczy Ci zwykła podpaska zamiast podkładu, możesz wrócić do swojej bawełnianej bielizny. Oczywiście w przypadku cięcia cesarskiego, majtki będą musiały być dość płytkie, żeby nie drażnić rany po cieciu.

Magdalena Mossakowska