Najlepsza maść na brodawki – ranking produktów

21. 3. 2023 · Iwona Bąkowska · 7 minut czytania

Ból brodawek sutkowych to problem, który często dotyka kobiety podczas laktacji. Zazwyczaj jest spowodowany nieprawidłowym przystawianiem dziecka do piersi lub nadmiernym naciskiem na brodawkę podczas karmienia. Skutecznym sposobem na złagodzenie dyskomfortu są maści. Zobacz ranking 5 najlepszych maści na brodawki, przeznaczonych dla mam karmiących piersią.

Maść na brodawki - dlaczego może być potrzebna?

Karmienie piersią na żądanie jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt i ma wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki. 

 • Wiele kobiet doświadcza jednak dyskomfortu związanego z karmieniem piersią szczególnie na początku, gdy organizm przystosowuje się do procesu laktacji, a maluszek dopiero uczy się ssać. 
 • Jednym z najczęstszych problemów są bolące sutki przy karmieniu i podrażnienia brodawek, które mogą być spowodowane przez niewłaściwe przyleganie dziecka do piersi lub nieprawidłowe odciąganie pokarmu laktatorem
 • Przyczyną tkliwości piersi i brodawek może być również burza hormonalna, panująca w organizmie kobiety po porodzie. 

Przeczytaj, czym jest zapalenie piersi oraz jak dbać o piersi w ciąży.

Jednym ze sposobów na złagodzenie dyskomfortu jest maść na brodawki ze specjalnie opracowaną formułą, bezpieczną do stosowania podczas karmienia. Maści zazwyczaj zawierają składniki łagodzące ból takie jak lanolina i naturalne oleje roślinne. Często wykazują również właściwości nawilżające i antybakteryjne, a także pomagają w utrzymaniu zdrowych brodawek i przyspieszeniu ich gojenia. Stosowanie odpowiedniej maści zapobiega poważniejszym problemom takim jak infekcje piersi, które mogą wystąpić w przypadku nieskutecznego leczenia problemów z brodawkami, a nierzadko są również ostatnią deską ratunku, aby kobieta mogła kontynuować karmienie piersią.

Zapoznaj się również z artykułem Agnieszki kawa a karmienie piersią i sprawdź, jak kofeina wpływa na laktację.

Jaka jest najlepsza maść na brodawki?

Przygotowałam ranking 5 najlepszych maści na brodawki sutkowe, które efektywnie niwelują podrażnienia, a także przyspieszają regenerację tego wrażliwego obszaru. Sprawdź, co je wyróżnia!

Maść do pielęgnacji brodawek sutkowych Maltan

Preparat, który sprawdzi się zarówno w okresie karmienia piersią, jak i przed porodem w celu uelastycznienia brodawek (producent zaleca, by maść wprowadzić już na 2 miesiące przed planowanym terminem porodu). Substancją czynną maści jest glukoza, która w 30% roztworze wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo hamuje namnażanie się bakterii. Stosowanie preparatu daje lekki efekt znieczulający, a dzięki uelastycznieniu skóry brodawek sutkowych karmienie piersią staje się bezbolesne i bardziej komfortowe. W okresie laktacji producenta zaleca stosowanie maści w formie okładu z jałowej gazy po każdym karmieniu dziecka. Pozostałości, które nie wchłoną się samoistnie, należy usunąć. 
Maść do pielęgnacji brodawek sutkowych Maltan

Maść na brodawki piersiowe Medela Purelan 100

Dobra maść na brodawki na bazie 100% czystej lanoliny, naturalna, niezawierająca zbędnych dodatków i konserwantów, bezpieczna dla malucha, dzięki czemu nie musisz pamiętać o usuwaniu jej przed karmieniem piersią. Sprawdzi się zarówno do pielęgnacji bolesnych i podrażnionych brodawek sutkowych, jak i do innych obszarów ciała wymagających odżywienia i nawilżenia, takich jak usta, skórki wokół paznokci czy popękane, wysuszone pięty.

Tworzy na powierzchni obolałych, podrażnionych i tkliwych brodawkach okluzyjną warstwę ochronną. Po zakończeniu karmienia wetrzyj w brodawki i otoczki brodawek kilka kropel mleka, a następnie nałóż niewielką ilość maści. Produkt jest hipoalergiczny, przebadany dermatologicznie i właściwy także dla wrażliwej skóry, a surowiec pozyskuje się zgodnie z zasadami etyki, bez wycinania kawałka skóry owcy. 
Maść na brodawki piersiowe Medela Purelan 100

Maść na brodawki sutkowe i popękaną skórę Lansinoh Lanolina HPA


Kolejny produkt w rankingu maści na brodawki składający się z czystej lanoliny. Dzięki licznym procesom oczyszczania i wielu rygorystycznym testom maść jest w pełni bezpieczna dla dziecka. 

 • Nie zawiera sztucznych aromatów, barwników, alkoholu, parabenów ani dodatków smakowych, dlatego nie ma potrzeby zmywać maści przed karmieniem dziecka. 
 • Co więcej, skład lanoliny jest bardzo podobny do zawartości naturalnej warstwy lipidowej, znajdującej się na ludzkiej skórze.
 • Maść lanolinowa zatrzymuje wodę w naskórku, w efekcie zapobiegając pękaniu brodawek.
Produkt pomaga w łagodzeniu bólu i podrażnień oraz wspomaga gojenie się skóry. Podobnie jak inne preparaty na bazie czystej lanoliny może być zastosowany na inne, przesuszone czy podrażnione obszary ciała. Maść uzyskała Pięczęć Uznania Brytyjskiego Towarzystwa Alergologicznego. Można ją stosować po każdym karmieniu piersią lub zgodnie z Twoimi indywidualnymi potrzebami. Przed aplikacją pamiętaj o umyciu rąk! 
Maść na brodawki sutkowe i popękaną skórę Lansinoh Lanolina HPA

Maść do pielęgnacji brodawek sutkowych Skarb Matki femina

Kolejna polecana maść do brodawek do ochrony i pielęgnacji brodawek podczas okresu laktacji, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po porodzie oraz do masażu w celu wyrobienia małych brodawek, utrudniających karmienie. Poprawia wygląd brodawek oraz skóry wokół nich, łagodzi obolałe i popękane miejsca. Znakomicie natłuszcza i nawilża oraz chroni naskórek przed wysuszeniem. W składzie preparatu znajduje się lanolina, która zabezpiecza newralgiczny obszar oraz koi podrażnioną skórę, a także olej z nasion słonecznika zawierający cenne kwasy tłuszczowe oraz witaminę E, dzięki czemu zapobiega odparowywaniu wody z naskórka. Maść należy aplikować od 4 do 5 razy dziennie. Produkt przebadano dermatologicznie oraz klinicznie.
Maść do pielęgnacji brodawek sutkowych Skarb Matki femina

Lano-maść Ziaja Mamma Mia

Preparat o właściwościach nawilżających i ochronnych. Formulacja maści oparta została o wysokooczyszczona lanolinę, będącą naturalnym woskiem pochodzenia zwierzęcego. Codzienna aplikacja kosmetyku na sutki i brodawki zapewnia skuteczne natłuszczenie i zmiękczenie naskórka. Maść dodatkowo wygładza wrażliwy obszar i pozostawia delikatny film ochronny, chroniący przed utratą wilgoci i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. 

Jest przy tym całkowicie bezpieczna dla maluszka, dlatego nie trzeba usuwać maści przed przystawieniem dziecka do piersi. Produkt można stosować przez cały okres karmienia piersią, a także po zakończeniu laktacji w celu dodatkowej regeneracji delikatnej skóry. Produkt łatwo się aplikuje, nie zawiera konserwantów, substancji zapachowych i barwników, a niewielką, poręczną tubkę możesz zawsze mieć pod ręką.  
Lano-maść Ziaja Mamma Mia

Podsumowanie

Preparaty pielęgnacyjne stosowane na brodawki podczas laktacji powinny być łagodne i wolne od niepotrzebnych substancji chemicznych, dlatego nie kupuj przypadkowych produktów. Ranking najlepszych maści na brodawki sutkowe pomoże Ci wybrać preparat, który skutecznie zredukuje dyskomfort oraz dolegliwości bólowe, często towarzyszące matkom karmiącym piersią, zwłaszcza na początku laktacyjnej drogi.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Iwona Bąkowska
  Iwona Bąkowska
  Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Iwona Bąkowska
  Iwona Bąkowska
  Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
  Przeczytaj więcej od tego autora