Orteza lędźwiowa − sposób na bóle w krzyżu!

7. 12. 2019 · 3 minuty czytania

Doskwiera Ci ból kręgosłupa? Sięgnij po ortezę, czyli specjalny gorset usztywniający. Sprawdź, w czym pomaga to rozwiązanie i kiedy warto po nie sięgnąć? Poznaj szczegóły!

Irmina Turek
Irmina Turek
Orteza lędźwiowa − sposób na bóle w krzyżu!

Orteza kręgosłupa lędźwiowego, to nic innego jak gorset stabilizujący kręgosłup lędźwiowy. Może być stosowany zarówno, jako profilaktyka urazów, jak i w celu łagodzenia bólu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ortez lędźwiowych, które pomogą w powrocie do sprawności ruchowej. Zobacz, kiedy warto po nie sięgnąć?

Orteza kręgosłupa lędźwiowego − co to jest?

Ortezy lędźwiowe stosuje się zarówno w profilaktyce bólów kręgosłupa, jak i w leczeniu urazów.  Używanie ortezy w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami i wdrożeniem prawidłowych wzorców ruchowych pomoże Ci uchronić się przed urazami i problemami z odcinkiem lędźwiowym.

Ponadto, gdy już wystąpi uraz, odpowiednie leczenie z dodatkowym zastosowaniem stabilizacji ortezą powinno pomóc Ci szybciej wrócić do zdrowia.

orteza lędźwiowa

 

Najistotniejszym elementem w zapobieganiu bólowi w krzyżu są prawidłowe wzorce ruchowe, czyli najogólniej mówiąc zachowywanie dobrej postawy zarówno podczas podnoszenia ciężarów, jak i w trakcie wykonywania wielu innych czynności na co dzień. Często noszenie ortezy nie tylko stabilizuje kręgosłup, ale i dodatkowo przypomina Ci, żeby przyjmować dobrą pozycję podczas codziennych czynności, takich jak schylanie czy dźwiganie.

Poznaj ćwiczenia rozciągające na kręgosłup.

 

Orteza kręgosłupa lędźwiowego − rodzaje

Ortezy ogólnie możemy podzielić na 3 rodzaje ze względu na ich elastyczność.

Wyróżniamy gorsety stabilizujące:

  • sztywne
  • elastyczne
  • półelastyczne

Ortezy sztywne zalecane są w przypadkach, kiedy niezbędne jest całkowite unieruchomienie.  Rodzaj półelastyczny zaleca się zwykle w końcowych fazach leczenia urazów, a elastyczny w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych (np. towarzyszących zmianom zwyrodnieniowym).

Sprawdź też, jak zadbać o kręgosłup i uniknąć bólu.

Gorset stabilizujący kręgosłup lędźwiowy ­− jak dobrać?

Warto mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku zaleca się stosowanie ortezy. To, czy gorset stabilizujący jest właśnie dla Ciebie, lepiej porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą. Dodatkowo, specjalista pomoże Ci dobrać rodzaj ortezy i określi, jak długo i w jakich przypadkach powinna być noszona. Niektóre dolegliwości umożliwiają również chorym zakup ortezy z odpowiednią refundacją NFZ.

Konsultacja ze specjalistą jest też niezbędna, żeby dobrać dobrą ortezę do konkretnych dolegliwości. Nieodpowiednio dopasowany gorset stabilizujący może przynieść niepożądane skutki. Zbyt luźna orteza nie będzie spełniać swojej funkcji, bo odciążenie i stabilizacja kręgosłupa będą niewystarczające. Zastosowanie zbyt ciasnej ortezy spowoduje dyskomfort i może skutkować pojawieniem się otarć i zasinień i prowadzić do nieprawidłowej postawy ciała.

Żeby prawidłowo dobrać ortezę przede wszystkim musimy określić, czy ma być stosowana, jako profilaktyka urazów, do korygowania postawy, czy też leczniczo przy bólach lub urazach odcinka lędźwiowego.

Dodatkowo specjalista określa oczywiście stopień zaawansowania, rodzaj i przyczynę problemów z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. W doborze ortezy istotna jest również waga chorego. W przypadku osób o większym BMI ortezy powinny być mocniejsze, żeby skutecznie spełniać swoją rolę.

Sprawdź też, czym jest przepuklina kręgosłupa.

Orteza lędźwiowa − zastosowanie

W ostatnich latach ortezy są coraz bardziej popularne. Wynika to zarówno z faktu, że w niektórych urazach są stosowane jako alternatywa dla gipsu, jak i z tego, że coraz częściej korzystają z nich zawodowi sportowcy, żeby uniknąć kontuzji.

Ortezę kręgosłupa lędźwiowego można zastosować w różnych przypadkach, m.in:

  • w celu korygowania wad postawy u dzieci
  • jako zabezpieczenie kręgosłupa na przyszłość po przebytym urazie
  • jako jedna z metod leczenia bólu w krzyżu
  • profilaktycznie przy uprawianiu niektórych sportów (związanych z podnoszeniem ciężarów)

Sprawdź, co zrobić, żeby uniknąć dyskopatii.

gorset stabilizujący kręgosłup lędźwiowy

 

Najczęściej jednak ortopedzi zalecają stosowanie ortez w zaostrzeniach stanów bólowych i okresach pooperacyjnych, żeby stworzyć lepsze warunki dla organizmu na regenerację.

Pamiętaj, że stosowanie ortezy nie zastąpi wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych i wykonywania ruchów w prawidłowej postawie. Ortezy lędźwiowe jedynie pomagają utrzymać kręgosłup lędźwiowy w stabilnej pozycji. Ich rola polega głównie na stabilizacji i przypominaniu o prawidłowej technice podnoszenia ciężarów i wykonywania skłonów.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora