Przepuklina kręgosłupa. Leczenie to operacja?

23. 5. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
  • leczenie

Co to jest przepuklina kręgosłupa? Leczenie nie zawsze oznacza operację. Tzw. wypadający dysk to częsta przypadłość, która wynika nie tylko z urazów czy z wieku, ale również z trybu życia. Bardziej będą na nią narażone osoby, które przeciąża kręgosłup i utrzymują często nieprawidłową postawę ciała. W zależności od stopnia zaawansowania przepukliny można sobie z nią radzić rożnymi sposobami.

Przepuklina kręgosłupa − co to jest?

Przyczyny bólu krzyża mogą być różne: od procesów zwyrodnieniowych, przez urazy czy przeciążenia mięśni. Źródłem dolegliwości bólowych często jest krążek miedzykręgowy.

Krążek międzykręgowy to struktura o kształcie dysku, która oddziela poszczególne trzony kręgowe. Ma za zadanie odpowiednio amortyzować i przenosić obciążenia pomiędzy częściami kręgosłupa. Właśnie przez swoją funkcje krążki miedzykręgowe są często narażone na zbyt duże obciążenie i uszkodzenia.

Niestety, proces degeneracji (uszkadzania) krążków miedzykręgowych zaczyna się już na początku dorosłego życia i ciągle się rozwija. Postępujące zwyrodnienie krążków z czasem może doprowadzić do dyskopatii. Więcej na temat zapobiegania dyskopatii dowiesz się z artykułu: Co zrobić, żeby nie dopadła Cię dyskopatia? Profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa.

przepuklina kręgosłupa

Krążek miedzykręgowy składa się z jądra włóknistego, który otacza elastyczne jądro miażdżyste. W wyniku zmian zwyrodnieniowych i urazów z czasem krążki te tracą swoją elastyczność, a tkanka wnika do wnętrza pierścieni włóknistych i rozwija się przepuklina. Tkanka uwolniona z dysku może uciskać na kanał kręgowy i nerwy. Potocznie stan, w którym tkanka z wnętrza krążku przedostanie się na zewnątrz i uciska na kanał kręgowy nazywa się również „wypadnięciem dysku”

Ze względu na to, że największe obciążenia w kręgosłupie występują w odcinku lędźwiowym, to w nim najczęściej powstają przepukliny.

„Wypadnięcie dysku” jest równoznaczne z pojawieniem się silnego bólu. W zależności od tego, na jakim odcinku kręgosłupa pojawiła się przepuklina mogą wystąpić różne dodatkowe objawy. Oprócz bólu samego kręgosłupa może się pojawić ból nóg, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn, bóle i zawroty głowy.

Przepuklina kręgosłupa − jak leczyć?

O tym, czy przepuklina kręgosłupa wymaga leczenia chirurgicznego, decyduje lekarz. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i tego, jak ciężki jest dany przypadek. Na decyzje wpływa też to, jak przepuklina oddziałuje na mięśnie i czy nie powoduje zaburzeń ich funkcjonowania.

co to jest przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa − leczenie bezoperacyjne?

Czy w ogóle istnieje bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa? Podstawową metodą radzenia sobie z przepukliną kręgosłupa jest odpowiednia rehabilitacja i farmakoterapia.

W pierwszej kolejności zaleca się stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomogą zapanować nad bólem. Przyczynią się też do ograniczenia stanu zapalnego i obrzęku, jaki może wywołać przepuklina kręgosłupa. Leczenie naturalne to także ćwiczenia. Po konsultacji z lekarzem, zwykle zaleca się odpowiednią rehabilitację. Specjalista dobiera zestawy ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie i pomogą osłabić objawy.

przepuklina kręgosłupa leczenie

Najlepiej jeśli chory uczy się wykonywać dane ćwiczenia pod okiem rehabilitanta, żeby wyeliminować ewentualne błędy w ich wykonaniu. Następnie ćwiczenia można powtarzać w domu. Wykonywane starannie i regularnie powinny zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i poprawić stabilizacje przez wzmocnienie mięśni.

Przepuklina kręgosłupa − leczenie laserem

Dodatkowo, oprócz ćwiczeń problemy z „wypadaniem dysku” i związanym z tym bólem można leczyć za pomocą masażu, z wykorzystaniem niskich lub wysokich temperatur czy laseroterapią (przezskórna laserowa dekompresja dysku). To, jakie leczenie wdrożyć, powinien ustalić lekarz prowadzący w oparciu o wyniki badań, dokładną lokalizację przepukliny i stopień jej zaawansowania.

przepuklina kręgosłupa lędźwiowego

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego − kiedy operacja?

W niektórych przypadkach konieczna okazuje się operacja przepukliny. Dzieje się tak szczególnie, kiedy u chorego pojawiają się niedowłady kończyn. Zabieg chirurgiczny może przebiegać rożnymi metodami i zależy od konkretnego przypadku.

przepuklina kręgosłupa leczenie operacyjne

Operacje przepukliny kręgosłupa potrafią przynieść pacjentom ogromną ulgę i ustrzec przed kalectwem.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach regularne ćwiczenia i zastosowanie leków o działaniu przeciwzapalnym na kręgosłup może z czasem zmniejszyć przepuklinę i załagodzić jej objawy.

Więcej artykułów na ten temat