Przepuklina kręgosłupa. Leczenie to operacja?

23. 5. 2019 · 3 minuty czytania

Czym jest przepuklina kręgosłupa? Czy schorzenie zawsze wymaga przeprowadzenia operacji? Kto jest szczególnie narażony na przeciążenie układu kostnego? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Przepuklina kręgosłupa. Leczenie to operacja?

Co to jest przepuklina kręgosłupa? Leczenie nie zawsze oznacza operację. Tzw. wypadający dysk to częsta przypadłość, która wynika nie tylko z urazów czy z wieku, ale również z trybu życia. Bardziej będą na nią narażone osoby, które przeciąża kręgosłup i utrzymują często nieprawidłową postawę ciała. W zależności od stopnia zaawansowania przepukliny można sobie z nią radzić rożnymi sposobami.

Przepuklina kręgosłupa − co to jest?

Przyczyny bólu krzyża mogą być różne: od procesów zwyrodnieniowych, przez urazy czy przeciążenia mięśni. Źródłem dolegliwości bólowych często jest krążek miedzykręgowy.

Krążek międzykręgowy to struktura o kształcie dysku, która oddziela poszczególne trzony kręgowe. Ma za zadanie odpowiednio amortyzować i przenosić obciążenia pomiędzy częściami kręgosłupa. Właśnie przez swoją funkcje krążki miedzykręgowe są często narażone na zbyt duże obciążenie i uszkodzenia.

Niestety, proces degeneracji (uszkadzania) krążków miedzykręgowych zaczyna się już na początku dorosłego życia i ciągle się rozwija. Postępujące zwyrodnienie krążków z czasem może doprowadzić do dyskopatii. Więcej na temat zapobiegania dyskopatii dowiesz się z artykułu: Co zrobić, żeby nie dopadła Cię dyskopatia? Profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa.

przepuklina kręgosłupa

 

Krążek miedzykręgowy składa się z jądra włóknistego, który otacza elastyczne jądro miażdżyste. W wyniku zmian zwyrodnieniowych i urazów z czasem krążki te tracą swoją elastyczność, a tkanka wnika do wnętrza pierścieni włóknistych i rozwija się przepuklina. Tkanka uwolniona z dysku może uciskać na kanał kręgowy i nerwy. Potocznie stan, w którym tkanka z wnętrza krążku przedostanie się na zewnątrz i uciska na kanał kręgowy nazywa się również „wypadnięciem dysku”

Ze względu na to, że największe obciążenia w kręgosłupie występują w odcinku lędźwiowym, to w nim najczęściej powstają przepukliny.

„Wypadnięcie dysku” jest równoznaczne z pojawieniem się silnego bólu. W zależności od tego, na jakim odcinku kręgosłupa pojawiła się przepuklina mogą wystąpić różne dodatkowe objawy. Oprócz bólu samego kręgosłupa może się pojawić ból nóg, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn, bóle i zawroty głowy.

Sprawdź też leki i maści na ból mięśni i stawów.

 

Przepuklina kręgosłupa − jak leczyć?

O tym, czy przepuklina kręgosłupa wymaga leczenia chirurgicznego, decyduje lekarz. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i tego, jak ciężki jest dany przypadek. Na decyzje wpływa też to, jak przepuklina oddziałuje na mięśnie i czy nie powoduje zaburzeń ich funkcjonowania.

co to jest przepuklina kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa − leczenie bezoperacyjne?

Czy w ogóle istnieje bezoperacyjne leczenie przepukliny kręgosłupa? Podstawową metodą radzenia sobie z przepukliną kręgosłupa jest odpowiednia rehabilitacja i farmakoterapia.

W pierwszej kolejności zaleca się stosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które pomogą zapanować nad bólem. Przyczynią się też do ograniczenia stanu zapalnego i obrzęku, jaki może wywołać przepuklina kręgosłupa. Leczenie naturalne to także ćwiczenia. Po konsultacji z lekarzem, zwykle zaleca się odpowiednią rehabilitację. Specjalista dobiera zestawy ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie i pomogą osłabić objawy.

przepuklina kręgosłupa leczenie

 

Najlepiej jeśli chory uczy się wykonywać dane ćwiczenia pod okiem rehabilitanta, żeby wyeliminować ewentualne błędy w ich wykonaniu. Następnie ćwiczenia można powtarzać w domu. Wykonywane starannie i regularnie powinny zmniejszyć obciążenie kręgosłupa i poprawić stabilizacje przez wzmocnienie mięśni.

Sprawdź też, jak działają plastry rozgrzewające na plecy.

Przepuklina kręgosłupa − leczenie laserem

Dodatkowo, oprócz ćwiczeń problemy z „wypadaniem dysku” i związanym z tym bólem można leczyć za pomocą masażu, z wykorzystaniem niskich lub wysokich temperatur czy laseroterapią (przezskórna laserowa dekompresja dysku). To, jakie leczenie wdrożyć, powinien ustalić lekarz prowadzący w oparciu o wyniki badań, dokładną lokalizację przepukliny i stopień jej zaawansowania.

przepuklina kręgosłupa lędźwiowego

Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego − kiedy operacja?

W niektórych przypadkach konieczna okazuje się operacja przepukliny. Dzieje się tak szczególnie, kiedy u chorego pojawiają się niedowłady kończyn. Zabieg chirurgiczny może przebiegać rożnymi metodami i zależy od konkretnego przypadku.

przepuklina kręgosłupa leczenie operacyjne

 

Operacje przepukliny kręgosłupa potrafią przynieść pacjentom ogromną ulgę i ustrzec przed kalectwem.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach regularne ćwiczenia i zastosowanie leków o działaniu przeciwzapalnym na kręgosłup może z czasem zmniejszyć przepuklinę i załagodzić jej objawy.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Ból barku może mieć różne pochodzenia. Nierzadko powoduje problemy przy wykonywaniu codziennych czynności. Jak sobie z nim radzić? Poznaj sprawdzone sposoby na złagodzenie uciążliwych objawów!
    • Rwa kulszowa – co to jest?

      Rwa kulszowa – co to jest?

      · 8 minut czytania
      Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!
    • Dysplazja włóknista kości to choroba polegająca na tym, że tkanka kostna zmienia się w włóknistą. Z jakimi objawami wiąże się schorzenie i jak je leczyć? Dowiedz się więcej!
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora