Przebarwienia wokół ust – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

19. 6. 2024 · 5 minut czytania

Przebarwienia wokół ust mogą być uciążliwe, ale istnieją sposoby, które pomogą Ci odzyskać równomierny koloryt cery. Poznaj skuteczne metody pielęgnacji skóry i przyczyny powstawania przebarwień.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Przebarwienia wokół ust – jakie są przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Przebarwienia i plamy na twarzy to głównie problem natury estetycznej. Jego ukrycie wymaga zastosowania korektora lub podkładu. Jednym z obszarów narażonych na powstawanie zmian pigmentacyjnych są usta i ich okolice. Z artykułu dowiesz, jakie są przyczyny przebarwień wokół ust oraz poznasz sposoby na radzenie sobie z defektem. 

Przebarwienia wokół ust – przyczyny 

Przebarwienia na twarzy i innych obszarach ciała stanowią następstwo nieprawidłowej pracy melanocytów, które odpowiadają za wytwarzanie melaniny – pigmentu naturalnie określającego zabarwienie skóry czy włosów. W reakcji na różnorodne czynniki melanocyty zwiększają produkcję melaniny. Jej nadmierna ilość zaczyna gromadzić się w określonych obszarach skóry, prowadząc do hiperpigmentacji, czyli przebarwień i innych zaburzeń barwnikowych. 

Wśród zmian pigmentacyjnych mogących lokalizować się wokół ust wymienia się między innymi: 

  • Plamy soczewicowate – występujące głównie u osób po 40. roku życia, przybierające formę niewielkich zmian koloru od beżowego aż do brunatnego, których przyczyną jest głównie nadmierna ekspozycja na słońce.
  • Melasmę, znaną również pod nazwą ostuda – przebiega ze zmianami o nieregularnym kształcie w różnych odcieniach brązu. Przyczyną pojawienia się ostudy są przede wszystkim zmiany hormonalne w ciąży, okresie menopauzy czy w przebiegu zaburzeń miesiączkowania. W grupie ryzyka znajdują również kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną oraz hormonalną terapię zastępczą. Melasma zawiera ponadto związek z uwarunkowaniami genetycznymi, chorobami tarczycy, jajników czy schorzeniami wątroby.
  • Stany zapalne – w postaci zmian trądzikowych czy łuszczycy. Przebarwienia pozapalne mogą powstawać jako reakcja na substancje fotouczulające znajdujące się w lekach, kosmetykach, perfumach i substancjach chemicznych. 
Warto wiedzieć...
Za powstawanie przebarwień wokół ust odpowiadają również takie czynniki, jak palenie papierosów, naturalny proces starzenia się skóry i nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza po różnego rodzaju zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych. 

Przeczytaj, jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy.

Przebarwienia nad ustami

Przebarwienia nad ustami – domowe sposoby 

Jak radzić sobie z niechcianymi przebarwieniami? Jednym ze sposobów jest korzystanie z profesjonalnych zabiegów gabinetowych, np. peelingu chemicznego przy użyciu wybranych kwasów na przebarwienia. Pożądane rezultaty przynosi również usuwanie zmian pigmentacyjnych za pomocą lasera. Są to jednak metody kosztowne, które nierzadko wymagają przeprowadzenia serii zabiegów, co dla wielu osób może być istotnym ograniczeniem. 

Co na przebarwienia wokół ust zamiast wsparcia specjalistycznego? Do redukcji zmian pigmentacyjnych sprawdzą się sera i kremy na przebarwienia dostępne w drogeriach. Po nałożeniu kremu należy go równomiernie rozprowadzić, aby dobrze się wchłonął. W składzie formulacji powinny znaleźć się substancje o działaniu rozjaśniającym przebarwienia, zarówno te punktowe, jak i rozproszone. 

Skuteczną opcją w niwelowaniu plam są ponadto peelingi zawierające odpowiednio dobrany kwas, np. kwas cytrynowy, który wspomaga rozjaśnianie skóry i usuwanie różnych rodzajów przebarwień, w tym hormonalnych czy posłonecznych. Regularne stosowanie peelingu ma dodatkową zaletę – kosmetyk złuszcza martwy naskórek i stymuluje proces odnowy komórkowej, co rozjaśnia skórę i znakomicie ją kondycjonuje. 

Sprawdź między innymi: 

Poznaj najlepsze kremy na przebarwienia na twarzy i najlepsze serum na przebarwienia

Źółte przebarwienia wokół ust

Redukowanie przebarwień wokół ust za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych można wzmocnić poprzez stosowanie samodzielnie przygotowanych naturalnych maseczek i peelingów zawierających składniki o właściwościach rozjaśniających. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ciemne plamy jest sok z cytryny wyciśnięty z połówki owocu i zmieszany z odrobiną wody. Możesz również położyć plasterek cytryny na obszarze przebarwień na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać i nałożyć krem nawilżający. Innym domowym sposobem jest peeling z płatków owsianych, który wyrównuje koloryt skóry i złuszcza martwy naskórek. Dobrze sprawdza się też papka przygotowana z połówki ziemniaka, z pomocą której wykonasz delikatny masaż okolicy ust. 

Podsumowanie 

Przebarwienia wokół ust to problem dermatologiczny, który może być spowodowany przez różne czynniki, w tym ekspozycję na słońce, hormony, palenie papierosów i stosowanie niektórych kosmetyków. Istnieje wiele metod leczenia i redukcji plam pigmentacyjnych, począwszy od profesjonalnych zabiegów gabinetowych przez kosmetyki specjalistyczne aż po domowe sposoby oparte na naturalnych składnikach. Ważne jest regularne stosowanie wybranych metod oraz zachowanie cierpliwości, ponieważ proces rozjaśniania przebarwień może wymagać czasu. 

Źródła:

  1. Desai SR. Hyperpigmentation therapy: a review. J Clin Aesthet Dermatol. 2014 Aug;7(8):13-7., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4142815/ [dostęp 07.05.2024 r.] 
  2. A. Lisiecka, K. Waśko, N. Lisiecka, A. Maciejak, W. Hetman, Zaburzenia pigmentacyjne skóry, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2024/03/InnTheoryMethPract-Kyiv-Feb2024.pdf#page=113 [dostęp 07.05.2024 r.] 
  3. N.A. Vashi, R.V. Kundu, Facial Hyperpigmentation: Causes and Treatment, „British Journal of Dermatology”, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/bjd.12536 [dostęp 07.05.204 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora