Schodząca skóra po opalaniu: najczęściej popełniane błędy!

13. 8. 2018 · Aleksandra Anna Wolska · 5 minut czytania
  • codzienna pielęgnacja
Schodząca skóra po opalaniu: najczęściej popełniane błędy!

Łuszcząca się skóra opalaniu to nic nadzwyczajnego. Kiedy wystawiasz skórę na słońce, w szczególności bez odpowiedniego zabezpieczenia filtrem przeciwsłonecznym, Twój naskórek, a czasem i głębsze warstwy skóry, zostają bardzo uszkodzone. W takim wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż naskórek sam zejdzie. Niestety, często chcesz szybo pozbyć się schodzącej skóry po opalaniu i wykonujesz, nawet nieświadomie, te 4 błędy. Zobacz, jak ich uniknąć!

Schodząca skóra po opalaniu − skąd się bierze?

Schodząca skóra po opalaniu, plamy na skórze, podrażnienia i zaczerwienienie − oto najczęściej przywożone tzw. pamiątki z wakacji. Kiedy wystawiasz się na ostre słońce bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, np. Twój filtr jest zbyt niski na palące sierpniowe słońce lub ostre promienie słoneczne w ciepłych krajach, dochodzi do uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka.

Schodząca skóra po opalaniu

Przy takim podrażnieniu, naskórek obumiera i... musi się naturalnie złuszczyć. Na początku, schodząca skóra z twarzy po opalaniu czy też z innej części ciała, może być bardzo, bardzo podrażniona. Mogą pojawiać się na niej bąbelki z wodą (a właściwie płynem surowiczym). Może to świadczyć o poważniejszym oparzeniu.

Kiedy jesteś na wakacjach, chcesz szybko wrócić na plażę i poradzić sobie z łuszczącym się naskórkiem, najczęściej popełniasz te 4 błędy. Mogą one zostawić na Twojej skórze niechcianą pamiątkę w postaci np. brzydkich plamek na twarzy lub na plecach.4 najczęściej popełniane błędy przy schodzącej skórze po opalaniu

1. Skóra schodzi, a ja opalam się dalej

Czy można sie opalać, jak schodzi skóra? Zdecydowanie tego unikaj. Kiedy Twój naskórek się złuszcza, Twoja świeżo poparzona skóra jest jeszcze bardzo wrażliwa. Nie warto więc dodatkowo jej dopiekać. Co więcej, kiedy naskórek złuszcza się z ramion, z pleców czy z twarzy może po prostu przypiec się do skóry i pozostawić brzydkie plamki, których bardzo trudno będzie się już pozbyć. Znam to nawet z własnego doświadczenia.

Jeżeli więc chcesz cieszyć się wakacjami i wyjść na słońce, po pierwsze, prewencyjnie nasmaruj skórę wysokim filtrem UV. Więcej o filtrach przeczytasz w moim artykule: Filtry mineralne a filtry chemiczne: czym się od siebie różnią? Po drugie, usiądź przy basenie lub na plaży w cieniu lub dla bezpieczeństwa zakryj się chustą. Lepiej nie wystawiać na słońce poparzonej, schodzącej skóry.

Schodząca skóra po opalaniu - plamy

2. Peeling na schodzącą skórę zaraz po opalaniu

Peeling na schodzącą skórę po opalaniu to dobry pomysł, ale... Nie tak od razu! Odczekaj kilka dni, najlepiej, jak już wiesz, w cieniu, aż skóra przestanie być zaczerwieniona i podrażniona. Daj jej się samodzielnie zregenerować. Peeling zastosuj, kiedy nie będziesz już odczuwać pieczenia. Najlepiej po 3 dniach od chwili poparzenia.

Peeling na schodzącą skórę po opalaniu

3. Zrywanie schodzącej skóry po opalaniu

Nigdy tego nie rób, bo możesz uszkodzić zdrowy naskórek. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, przy usuwaniu skórek z paznokci, zbyt mocno pociągnąć za skórę i przez przypadek naderwać wciąż żywą skórę? Tu może stać się dokładnie to samo. Daj naturze robić swoje. Naskórek będzie złuszczał się i co najważniejsze, regenerował we własnym tempie. Ty możesz pomóc mu tylko dostarczając mu ochrony lipidowej.

Zrywanie schodzącej skóry po opalaniu

4.  Wyrównam kolor skóry samoopalaczem

To ekstremalny przypadek, ale chcę Cię też ostrzec przed tym sposobem radzenia sobie z wyglądem schodzącej skóry po opalaniu. Kiedy pod schodzącą skórą pojawia się różowy, podrażniony naskórek, zostaw go w spokoju. Kiedy nałożysz na niego samoopalacz, po pierwsze, możesz podrażnić skórę, a po drugie, nie nakłada się samoopalacza na nieprzygotowaną, nie złuszczoną skórę. W taki sposób możesz tylko dorobić się większych plam na skórze − tych po schodzącej skórze i tych po samoopalaczu.

Zobacz też mój artykuł: Jak zmyć samoopalacz i usunąć pomarańczowe smugi z nóg?

 Wyrównam kolor skóry samoopalaczem po opalaniu

Sposoby na schodzącą skórę po opalaniu

Więc co zrobić jak schodzi skóra po opalaniu? Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Jak już pisałam, skóra musi sama się zregenerować. Daj jej więc czas. Najlepsze, co możesz zrobić dla swojej skóry, to pomóc jej odbudować płaszcz hydrolipidowy. Śmiało stosuj kremy zawierające emolienty, które będą odbudowywać naskórek. Nakładaj nawet grubą warstwę, nawet kilka razy dziennie. Dobrze zadziała tu krem z witaminą E, masłem shea, masłem kakaowym czy olejem kokosowym (np. regenerujący krem po opalaniu SVR Sunsecure).

Sposoby na schodzącą skórę po opalaniu

Pamiętaj też, że skóra jest bardzo odwodniona, więc warto dużo pić i dodatkowo stosować kremy, które będą nawilżać naskórek. Możesz wykorzystać do tego np. kojący żel po opalaniu La Roche-Posay Posthelios lub Ziaja, Sopot Sun, chłodzące mleczko po opalaniu, z wapniem (wapń dodatkowo wspomaga regenerację skóry). Kiedy skóra piecze i jest bardzo tkliwa, ulgę przyniesie Ci krem z D-pantenolem (więcej o D-pantenolu przeczytasz w moim artykule: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry). Składnik ten zajdziesz w Panthenol family, emulsja z vit. E i alantoiną − dodatkowo alantoina ma działanie przeciwbólowe, a witamina E przyspieszy regenerację, i w kremie łagodzącym dla dzieci i dorosłych Ziaja, 10 % D-panthenolu.Na poparzoną skórę po opalaniu możesz też spróbować domowych sposobów. Zebrałam je dla Ciebie w artykule: 3 domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Zobacz przepisy!

Bardzo ważne jest też wykonanie peelingu skóry. Ale tak, jak wspominałam, to już kolejny etap pielęgnacji posłonecznej, kiedy naskórek dojdzie do siebie, a skóra pod łuszczącą się skórą przestanie być różowawa, zaczerwieniona, tkliwa i swędząca. Możesz wtedy sięgnąć po jeden z peelingów z mojego zestawienia: Szorstka skóra na ciele? Oto 5 najlepszych peelingów!

Żeby jednak w przyszłości uniknąć podrażnionej i łuszczącej się skóry po opalaniu, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu przed słońcem! Filtry, filtry i jeszcze raz filtry! Oszczędzą Cię przed poparzeniem  i sprawią, że Twoja skóra pozostanie młoda i jędrna na dłużej.

zabezpieczenie skóry w trakcie opalania

Więcej artykułów na ten temat

Aleksandra Anna Wolska