Tyrozyna − jak wspomaga organizm przy wzmożonym wysiłku?

21. 2. 2020 · 3 minuty czytania

Tyrozyna, czyli aminokwas endogenny, jest polecana szczególnie przy wzmożonym wysiłku. Jak działa? Kiedy warto zdecydować się na suplementację składnika? Dowiedz się więcej!

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Tyrozyna − jak wspomaga organizm przy wzmożonym wysiłku?

Tyrozyna jest bardzo istotnym aminokwasem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, szczególnie aktywnego fizycznie. Dzięki suplementacji osoby aktywne mogą odczuwać zmniejszenie zmęczenia, a także wzmacniać mięśnie. Co ważne, niedobory tyrozyny mogą przyczyniać się m.in. do nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy i ogólnego osłabienia. Zobacz, kiedy suplementacja tyrozyną jest konieczna.

Tyrozyna − aminokwas endogenny

Co to jest tyrozyna? Jest ona związkiem organicznym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to jeden z aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm może sam zsyntetyzować. Jest to możliwe dzięki innemu aminokwasowi − fenyloalaninie.

Tyrozyna spełnia wiele funkcji w organizmie, miedzy innymi reguluje metabolizm komórkowy, działa jak wewnątrzkomórkowy przekaźnik, jest prekursorem hormonów i substancji biologicznie czynnych, np. hormonów tarczycy (tyroksyny, trójjodotyroniny), a także adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Z tego względu niedobór tego składnika może przyczyniać się do rozwoju niedoczynności tarczycy, osłabienia, a także stanów pogorszonego nastroju.

Sprawdź też, jakie witaminy są potrzebne dla sportowców.

 

„L-tyrozyna” − działanie w organizmie

Bardzo często możesz spotkać się z określeniem „L-tyrozyna”. Co oznacza ta literka „L”? L-tyrozyna to tak naprawdę nic innego jak określenie jej izomeru lewoskrętnego, który jest łatwo przyswajalny przez organizm.

 

Ze względu na to, że tyrozyna jest związkiem niezbędnym w syntezie neuroprzekaźnika – dopaminy, która z kolei może być przekształcana do adrenaliny i noradrenaliny, spełnia ona szczególne funkcje.

  Wspomniane związki działają na organizm pozytywnie, bo:

  • Wpływają na poprawę pamięci, działają uspokajająco (dopamina)
  • Wzmacniają motywację (noradrenalina)
  • Przyspieszają bicie serca, podwyższają ciśnienie krwi i mają pozytywny wpływ na koncentrację

   

  Tak, jak wspomniałam L-tyrozyna jest aminokwasem, który jest niezbędny do syntezy wielu hormonów − szczególnie tarczycy − przez co wpływa na właściwy poziom metabolizmu. Aminokwas ten warto stosować w czasie zwiększonego wysiłku umysłowego, bądź nasilonego stresu. Poleca się go szczególnie osobom bardzo aktywnym.

  Zobacz, jak poprawić metabolizm: Jak poprawić metabolizm w nowym roku?

  Tyrozyna − suplement i jego dawkowanie

  Pamiętaj, że nigdy nie powinno się stosować dawek większych niż zalecana na opakowaniu. Zazwyczaj można spotkać się z informacją, że zalecana dawka tyrozyny wynosi 100 mgna każdy kilogram ciała. Tyrozyna powinna być przyjmowana w 3 równych porcjach w ciągu dnia. Ale dzienna dawka dozwolona do spożycia to maksymalnie 10 g i lepiej jej nie przekraczaj. Zwróć uwagę, że tyrozyna naturalnie występuje w produktach białkowych.

  Zastosowanie większych dawek tyrozyny nie przyniesie efektu, ze względu na enzymy, które wykorzystywane są do przekształcenia jej w neuroprzekaźniki, mają określoną wydajność.
  Z tego względu ciężko jest ją przedawkować, ale w niektórych przypadkach może przyczyniać się do uczucia niepokoju i bezsenności.

   

  Warto zaznaczyć, że osoby, które cierpią na bóle migrenowe, nadczynność tarczycy, kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować opisywanego suplementu diety. Osoby zażywające leki na receptę przed decyzją podjęcia suplementacji powinny skontaktować się z lekarzem.

  Gdzie można dostać suplementy z tyrozyną? Tyrozyna jest dostępna w aptekach, na stronach internetowych, w sklepach dla sportowców. Występuje w różnych formach – kapsułek, suplementów czy preparatów do rozpuszczania w wodzie. Tak, jak wspomniałam wcześniej, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Izabela Daniel
   Izabela Daniel
   Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Izabela Daniel
   Izabela Daniel
   Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
   Przeczytaj więcej od tego autora