Tyrozyna − jak wspomaga organizm przy wzmożonym wysiłku?

21. 2. 2020 · Izabela Daniel · 4 minuty czytania
 • wydolność
 • uzupełnienie zdrowej diety

Tyrozyna jest bardzo istotnym aminokwasem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, szczególnie aktywnego fizycznie. Dzięki suplementacji osoby aktywne mogą odczuwać zmniejszenie zmęczenia, a także wzmacniać mięśnie. Co ważne, niedobory tyrozyny mogą przyczyniać się m.in. do nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy i ogólnego osłabienia. Zobacz, kiedy suplementacja tyrozyną jest konieczna.

Tyrozyna − aminokwas endogenny

Co to jest tyrozyna? Jest ona związkiem organicznym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest to jeden z aminokwasów endogennych, czyli takich, które organizm może sam zsyntetyzować. Jest to możliwe dzięki innemu aminokwasowi − fenyloalaninie.

Tyrozyna spełnia wiele funkcji w organizmie, miedzy innymi reguluje metabolizm komórkowy, działa jak wewnątrzkomórkowy przekaźnik, jest prekursorem hormonów i substancji biologicznie czynnych, np. hormonów tarczycy (tyroksyny, trójjodotyroniny), a także adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy. Z tego względu niedobór tego składnika może przyczyniać się do rozwoju niedoczynności tarczycy, osłabienia, a także stanów pogorszonego nastroju.

„L-tyrozyna” − działanie w organizmie

Bardzo często możesz spotkać się z określeniem „L-tyrozyna”. Co oznacza ta literka „L”? L-tyrozyna to tak naprawdę nic innego jak określenie jej izomeru lewoskrętnego, który jest łatwo przyswajalny przez organizm.

Ze względu na to, że tyrozyna jest związkiem niezbędnym w syntezie neuroprzekaźnika – dopaminy, która z kolei może być przekształcana do adrenaliny i noradrenaliny, spełnia ona szczególne funkcje.

 

 Wspomniane związki działają na organizm pozytywnie, bo:

 • Wpływają na poprawę pamięci, działają uspokajająco (dopamina)
 • Wzmacniają motywację (noradrenalina)
 • Przyspieszają bicie serca, podwyższają ciśnienie krwi i mają pozytywny wpływ na koncentrację

Tak, jak wspomniałam L-tyrozyna jest aminokwasem, który jest niezbędny do syntezy wielu hormonów − szczególnie tarczycy − przez co wpływa na właściwy poziom metabolizmu. Aminokwas ten warto stosować w czasie zwiększonego wysiłku umysłowego, bądź nasilonego stresu. Poleca się go szczególnie osobom bardzo aktywnym.

Zobacz, jak poprawić metabolizm: Jak poprawić metabolizm w nowym roku?

Tyrozyna − suplement i jego dawkowanie

Pamiętaj, że nigdy nie powinno się stosować dawek większych niż zalecana na opakowaniu. Zazwyczaj można spotkać się z informacją, że zalecana dawka tyrozyny wynosi 100 mgna każdy kilogram ciała. Tyrozyna powinna być przyjmowana w 3 równych porcjach w ciągu dnia. Ale dzienna dawka dozwolona do spożycia to maksymalnie 10 g i lepiej jej nie przekraczaj. Zwróć uwagę, że tyrozyna naturalnie występuje w produktach białkowych.

Zastosowanie większych dawek tyrozyny nie przyniesie efektu, ze względu na enzymy, które wykorzystywane są do przekształcenia jej w neuroprzekaźniki, mają określoną wydajność.
Z tego względu ciężko jest ją przedawkować, ale w niektórych przypadkach może przyczyniać się do uczucia niepokoju i bezsenności.

Warto zaznaczyć, że osoby, które cierpią na bóle migrenowe, nadczynność tarczycy, kobiety w ciąży i karmiące nie powinny stosować opisywanego suplementu diety. Osoby zażywające leki na receptę przed decyzją podjęcia suplementacji powinny skontaktować się z lekarzem.

Gdzie można dostać suplementy z tyrozyną? Tyrozyna jest dostępna w aptekach, na stronach internetowych, w sklepach dla sportowców. Występuje w różnych formach – kapsułek, suplementów czy preparatów do rozpuszczania w wodzie. Tak, jak wspomniałam wcześniej, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Więcej artykułów na ten temat

 • Tauryna – czym jest i jak działa?

  Tauryna – czym jest i jak działa?

  · 5 minut czytania
  • uzupełnienie zdrowej diety
  • wydolność
  Tauryna jest aminokwasem suplementowanym głównie przez sportowców i osoby aktywne fizycznie. Czym jest tauryna i w jakich produktach spożywczych ją znajdziesz? Czy tauryna jest szkodliwa? Podpowiadamy.
 • Trening kalisteniczny w domu dla początkujących

  Trening kalisteniczny w domu dla początkujących

  · 5 minut czytania
  • wydolność
  Czym jest trening kalisteniczny? Czy można wykonywać go w domu? Jakich zasad przestrzegać, decydując się na taką formę aktywności? Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule!
 • Wpływ aktywności fizycznej na układ oddechowy. Jak uniknąć zadyszki?

  Wpływ aktywności fizycznej na układ oddechowy. Jak uniknąć zadyszki?

  · 4 minuty czytania
  • wydolność
  • problemy z oddychaniem
  Czy wiesz, że aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na Twój układ oddechowy? Co zrobić, by zwiększyć wydolność oddechową i uniknąć zadyszki w czasie ćwiczeń? Sprawdź!