Wszawica w szkole. Jak z nią walczyć?
Wszawica wciąż jest tematem tabu. Najczęściej stereotypowo kojarzona jest z zaniedbaniem higieny dziecka. Tymczasem, jak twierdzą specjaliści, „wszy były, są i będą” i nawet odpowiednia higiena nie jest w stanie im do końca zapobiec. Zobacz, co robić, kiedy pojawi się wszawica w szkole Twojego dziecka.
Spis treści:
Wszawica − co to jest?
Wszawica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje wesz głowowa. Wszawica nie jest uznana za chorobę zakaźną, bo wszy nie przenoszą żadnych chorób. Niemniej jednak, jest to choroba, która bardzo szybko się rozprzestrzenia.
Dorosła wesz c ciągu jednego dnia składa nawet 10 jaj, z których po około tygodniu wyklują się nowe wszy. Oznacza to, że po tygodniu od złapania pierwszego pasożyta, na głowie dziecka może już żyć kilkadziesiąt wszy! Dlatego tak istotne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.
Sprawdź też preparaty na wszy dla dzieci i niemowląt.
Wszawica − jak ją rozpoznać?
Dobrze obserwuj skórę głowy dziecka. Jeśli zauważysz, że dziecko drapie się po główce (swędzenie to pierwszy objaw wszawicy), lepiej od razu skontrolować mu skórę głowy. Wszy na głowie można zobaczyć „gołym okiem”.
Wszawica w szkole − przepisy prawne
Szkoła ma prawo sprawdzić, czy dziecko ma wszy. Nie potrzeba do tego specjalnej zgody rodziców. Godzimy się na to wraz z wyrażeniem zgody na objęcie dziecka opieką zdrowotną przez pielęgniarkę czy higienistkę. O wynikach przeprowadzonego badania szkoła musi powiadomić rodziców, a także dyrektora szkoły.
W przypadku stwierdzenia, że w szkole są wszy, procedura wygląda tak:
1.W przypadku stwierdzenia, że jedno dziecko ze szkoły ma wszy, dyrektor placówki powinien zarządzić sprawdzenie przez higienistkę lub pielęgniarkę, czy wszawica nie rozprzestrzeniła się już na inne dzieci.
2. Szkoła zawiadamia rodziców dzieci, u których stwierdzono wszawicę o wynikach kontroli. Informuje ich również o tym, w jaki sposób dbać o skórę głowy i czym zwalczać wszy.
3. Dyrekcja szkoły informuje rodziców wszystkich uczniów o stwierdzeniu wszy w placówce. Jednocześnie daje rodzicom instrukcje dotyczące dalszego postępowania, w tym:
- Jak kontrolować czystość głowy dziecka
- Zalecanie kuracji specjalnymi preparatami dziecka praz innych członków rodziny
4. W przypadku, jeżeli rodzice zgłaszają trudności (np. finansowe) w przeprowadzeniu kuracji, dyrektor placówki wraz z odpowiednią instytucją opieki społecznej, pomogą w tym zakresie rodzicom.
5. Po 7 − 10 dniach w szkole przeprowadzona zostaje po raz kolejny kontrola czystości głów dzieci.
6.W razie stwierdzenia, że wszawica nie ustąpiła, dyrektor podejmuje dalsze kroki. W przypadku stwierdzenia, że niektórzy rodzice uchylają się od podjęcia kuracji, powiadamia on opiekę społeczną.
Sprawdź też, jaki wybrać szampon dla dzieci.
Wszy w szkole − sanepid czy dyrektor? Kogo powiadomić, jeżeli dziecko ze szkoły ma wszy?
Wprawdzie nie masz obowiązku informowania szkoły o tym, że Twoje dziecko ma wszy. Jednak niezwykle ważne jest, żeby rodzice współpracowali w tym zakresie ze szkołą i od razu powiadomili dyrekcję o tym, że w szkole mogą być wszy.
Nie ma sensu powiadamiać sanepidu, bo ten nie może nic zrobić. Wynika to z tego, że (jak pisałam wcześniej), wszawica od 2009 roku nie jest uznawana za chorobę zakaźną. Sanepid zaś zajmuje się tylko chorobami zakaźnymi.
Wszy w szkole − jak z nimi walczyć?
Tak, jak pisałam wcześniej, najważniejsze jest, żeby jak najszybciej zareagować. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów (w postaci szamponów, żeli lub roztworów). Możesz zastosować np. płyn zawierający dimetikon, który zabija wszy (np. roztwór przeciw wszawicy Hedrin albo płyn do zwalczania wszawicy głowy Sora).
Po użyciu preparatów wyczesz „pozostałości wesz” szerokim grzebieniem, który potem zdezynfekuj (np. wyparz). Zadbaj też o rzeczy osobiste zarażonego dziecka i jego najbliższego otoczenia. Grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów wygotuj lub zniszcz. Pościel, ubrania i pluszowe zabawki wypierz w temperaturze co najmniej 60 stopni C. Rzeczy, których nie dasz rady wyprać, najlepiej spryskać specjalnym preparatem.
Specjalny grzebień do wyczesywania wszy i dodatek do prania w celu pozbycia się wszy, znajdziesz w specjalnym zestawie do usuwania wesz Pipi Nitolic.
„Podczas leczenia wszawicy należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Bardzo częstym powodem nieskuteczności terapii jest niezastosowanie się do wszystkich zasad, przez co część osobników przetrwa i powoduje nawrót objawów u członków rodziny oraz osób z otoczenia”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Wszawica − czy możliwa jest profilaktyka?
Wprawdzie nigdy nie ma jednej, sprawdzonej metody na zapobieganie wszawicy, jednak dobre nawyki higieniczne mogą utrudnić wszom „wejście nam na głowę”.
Jak zapobiegać wszom?
- Regularnie myj włosy dziecka (w miarę potrzeb, ale nie rzadziej ni raz w tygodniu)
- Dokładnie rozczesuj włosy dziecka
- Systematycznie kontroluj skórę głowy dziecka (szczególnie za uszami, w okolicach karku i skroni)
- Związuj lub upinaj długie włosy dziecka (zwłaszcza do szkoły czy podczas zabawy z innymi dziećmi) Możesz używać w tym celu specjalnych gumek do włosów, np. Sanity CICHO wSza, które zawierają naturalne olejki odstraszające i zwalczające wszy.
- Uczulaj dziecko, żeby nie wymieniało się z innymi rzeczami osobistymi: np. szczotką, grzebieniem, ozdobami do włosów czy też czapką.
Pamiętaj, że pojawienie się wszy wcale nie jest oznaką braku odpowiedniej higieny. W przypadku dzieci w dużych skupiskach, które razem się bawią, naprawdę nietrudno o to, żeby się zarazić. Dlatego wstydź się, że Twoje dziecko ma wszy, tylko jak najszybciej zgłoś to w szkole dziecka i rozpocznij odpowiednie leczenie.
Więcej artykułów na ten temat
Zapuszczanie włosów przed ślubem − plan na 3 miesiące
· 9 minut czytaniaTwój ślub zbliża się wielkimi krokami? Sprawdź co zrobić, aby wzmocnić włosy i pobudzić ich wzrost. Zobacz, jak ochronić się przed rozdwajaniem kosmyków i zadbać o skórę głowy. Dowiedz się więcej!Mokre włosy na noc zdrowsze niż suszarka!?
· 5 minut czytaniaCzy zasypianie z mokrymi włosami dobrze wpływa na ich kondycję? Jakie kosmetyki stosować, aby wzmocnić kosmyki? Czy suszarka szkodzi włosom? Dowiedz się więcej!Jak pielęgnować włosy siwe? Porady dla seniorek i seniorów
· 6 minut czytaniaProces siwienia włosów zazwyczaj dotyka ludzi starszych. Włosy znacznie się osłabiają, a suche i zniszczone wyglądają nieestetycznie. Podpowiadamy co robić, by srebrne pasma dodawały uroku!