Zioła na piękne włosy – przegląd wartościowych gatunków

27. 10. 2021 · Michał Mazik · 7 minut czytania

Rośliny lecznicze służą nie tylko zdrowiu, ale także urodzie. W naturze nie brakuje gatunków, które pomagają zadbać o zdrowy wygląd włosów oraz skórę głowy. Jakie zioła na włosy do picia i stosowania płukanek są najskuteczniejsze? Jak optymalnie z nich korzystać?

Zioła na włosy wypadające – gatunki o działaniu wzmacniającym i odżywczym

Wypadanie włosów jest procesem naturalnym, o ile nie przebiega masowo. Niestety zdarza się, że i do tego dochodzi. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów są różne – od niewłaściwej diety po obciążenie organizmu, stres, choroby tarczycy, częste stosowanie farb i wystawienie kosmyków na działanie ekstremalnych temperatur. Czasem ciężko odnaleźć właściwy powód, dlatego warto regularnie stosować zioła na słabe włosy, nie tylko doraźnie – w przypadku wystąpienia problemu, lecz przede wszystkim profilaktycznie.

Sprawdź, co jeść na wypadające włosy.

     

    Najlepsze zioła na włosy wypadające

    • Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) – to jedno z najpopularniejszych ziół na wzmocnienie włosów i ograniczenie wypadania. Ma także inne działania: przywraca blask, reguluje wydzielanie sebum, przyczynia się do zwalczania łupieżu i łojotoku. Dostarcza mieszkom szereg składników pokarmowych, dzięki czemu włosy rosną szybciej i są zdrowe. Pokrzywa to skarbnica kwasów organicznych (cytrynowy, mrówkowy, octowy, jabłkowy, szczawiowy), soli mineralnych (m.in. krzem, magnez, wapń, żelazo, potas) oraz witamin (A, B, C oraz K).
                
    • Skrzyp polny (Equisetum arvense) – wzmacnia włosy, zapobiega wypadaniu i rozdwajaniu końcówek. Pomaga w walce z łupieżem. Zawiera najwięcej łatwo przyswajalnej krzemionki wśród roślin leczniczych. Skrzyp jest także dobrym źródłem żelaza, manganu, fosforu, wapnia i witaminy C.
                
    • Łopian (Arctium) – w kosmetyce wykorzystuje się kilka gatunków. Surowcem jest korzeń łopianu. Regularne stosowanie wzmacnia i odżywia cebulki włosowe, stymuluje porost włosów oraz zapobiega ich wypadaniu. Ma także inne cenne właściwości: zwalcza łupież i koi swędzenie skóry głowy.
                 
    • Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) – wspomaga porost włosów i hamuje ich wypadanie. Leczy łojotokowe zapalenie głowy.

    Powyższe rośliny często wzbogacają leki na wypadanie włosów.

    skuteczne zioła na włosy - podbiał

    Jakie zioła na przetłuszczające się włosy?

    Większość ziół stosowanych na włosy zapobiega także ich przetłuszczaniu. Mechanizm ich działania polega m.in. na regulowaniu wydzielania sebum. Przy zaburzonej pracy gruczołu następuje zwiększone wydzielanie i odkładanie łoju. W rezultacie włosy są tłuste, mało bujne i nieestetyczne. Można zapobiec temu przez regularne picie ziół i stosowanie płukanek. Dobre zioła na przetłuszczające się włosy to wspomniane powyżej: pokrzywa zwyczajna, skrzyp polny i łopiany. Oprócz tego warto skorzystać z poniższych gatunków.

    • Wierzbownica drobnokwiatowa(Epilobium parviflorum) – ziele tej pospolitej rośliny jest jednym z najskuteczniejszych środków regulujących sebum. Nie tylko zapobiega przetłuszczaniu się włosów, ale zwalcza wypryski, łupież i zapobiega łysieniu androgenowemu.
                
    • Czarna rzepa (Raphanus sativusniger) – pomaga na przetłuszczające się włosy, a jednocześnie opóźnia proces starzenia. Jest bogata w witaminę C, witaminy z grupy B, siarkę i żelazo. To bomba odżywcza. Jedyny mankament to wydzielanie specyficznego zapachu.

    Sprawdź ranking szamponów na przetłuszczające się włosy.

    Dobre zioła na zmianę barwy i lepszy blask włosów

    • Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) – rozjaśnia włosy (lekko), nadaje im atrakcyjnego, złotego blasku. Niestety rozjaśnianie dotyczy głównie włosów już jasnych (różne odcienie blond). Warto jednak stosować rumianek, gdyż jednocześnie łagodzi podrażnienia skóry, zapobiega łupieżowi i wygładza włosy.
                 
    • Lawsonia bezbronna (Lawsonia inermis) – służy do produkcji henny. Susz można wykorzystać jako naturalny barwnik, dzięki któremu uzyska się ognistą rudość, mahonie i burgundy. W odróżnieniu od syntetycznych farb poprawia kondycję włosów i ich odporność na niekorzystne czynniki (np. promieniowanie UV).

     

     

     

    zioła na piękne włosy - podbiał

    Skuteczne zioła na włosy suche

    Zioła na włosy suche poza tradycyjnymi właściwościami mają za zadanie nawilżanie kosmyków. Dzięki temu włosy są przyjemniejsze w dotyku i łatwo się rozczesują. Płukanki z użyciem wielu gatunków ziół mogą nasilić wysuszenie. Dlatego w przypadku włosów suchych warto używać tylko tych, które działają nawilżająco. Do tej grupy zalicza się:

    • Kwiat rumianku pospolitego,
    • Kwiat lipy,
    • Liść podbiału,
    • Liść i korzeń żywokostu,
    • Siemię lniane,
    • Nasiona żywokostu,
    • Miąższ z liści aloesu leczniczego.

      A może zioła ajurwedyjskie na włosy?

      Zioła indyjskie na włosy to cassia, indygo, neem, brahmi i wspomniana wcześniej henna. Wymienione gatunki poprawiają kondycję włosów, a także skóry głowy. Można używać ich do peelingu. Regulują wydzielanie sebum, przyczyniają się do zwalczania łupieżu i działają przeciwzapalnie. Brahmi ma dodatkową cenną właściwość – opóźnia siwienie włosów.

      Sprawdź ranking preparatów na zagęszczenie włosów.

      zioła na włosy - aloes

      Jak stosować zioła na włosy?

      Większość ziół na włosy stosuje się w formie płukanek. Należy sporządzić napar, np. kilka łyżek surowca na litr wody zalewa się wrzątkiem. Po ostygnięciu płucze się nim głowę po umyciu. Niektóre zioła, np. rumianek, siemię lniane, skrzyp czy pokrzywę, ponadto warto pić, aby odżywić organizm od wewnątrz. Dodatkowo warto korzystać z suplementów diety w różnej formie (np. nalewek, tabletek, soków) oraz naturalnych kosmetyków.

      Czy suplementy na wpadanie włosów działają? Sprawdź!

      Skuteczne zioła na włosy – podsumowanie

      Grupa wartościowych ziół poprawiających kondycję włosów jest duża. W zdecydowanej większości przypadków działają wieloobszarowo, pomagając na różnych polach. Przygotowywanie płukanek wymaga systematyczności, ale się opłaca. To bezpieczny sposób na pielęgnację włosów i skóry głowy.

       

      Źródła:

      1. E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
      2. Blecha K.; Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety; Postępy Fitoterapii; 2021; 22(1); str.: 70-73.
        O autorze
        Michał Mazik
        Michał Mazik
        Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
        Przeczytaj więcej od tego autora
        O autorze
        Michał Mazik
        Michał Mazik
        Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
        Przeczytaj więcej od tego autora