Zioła obniżające cholesterol – przegląd najskuteczniejszych gatunków

9. 2. 2021 · 5 minut czytania
Jak sobie radzić z podwyższonym cholesterolem lub unikać problemu? Poza zmianą nawyków żywieniowych warto stosować rośliny lecznicze. Które zioła obniżają cholesterol?
Michał Mazik
Michał Mazik
Zioła obniżające cholesterol – przegląd najskuteczniejszych gatunków

Nadmiar cholesterolu we krwi może być przyczyną wielu groźnych chorób, m.in. prowadzi to do miażdżycy tętnic oraz zawału serca. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania takim sytuacjom jest zdrowa dieta wspomagana roślinami leczniczymi. Jakie zioła są najlepsze na obniżenie cholesterolu?

Nadmierny cholesterol – o co z tym chodzi?

Cholesterol to związek tłuszczowy, niezbędny do syntezy witaminy D, estrogenów i testosteronu. Jest wytwarzany wewnątrz organizmu (przez wątrobę) i jednocześnie przyjmowany z zewnątrz (z pożywieniem). Dzieli się na frakcje:

  • LDL – zły cholesterol, szkodliwy dla układu krwionośnego;
  • HDL – dobry cholesterol odpowiadający za usuwanie LDL ze ścian naczyń krwionośnych.

Kluczem do dobrego zdrowia jest utrzymanie niskiego stężenia LDL przy zachowaniu odpowiedniego poziomu dobrego HDL. Symptomy podwyższonego złego cholesterolu to m.in. ból w klatce piersiowej, ból lub dyskomfort w dolnej części nóg, żółtawe grudki na skórze, skurcze nóg i wolniej gojące się rany. Przy niepokojących objawach warto udać się do lekarza i wykonać komplet badań. W przypadku nadmiaru cholesterolu konieczna stanie się zmiana diety, a nawet trybu życia. Zioła na obniżenie cholesterolu traktuje się jako wsparcie kompleksowej kuracji. Można z nich korzystać nawet wtedy, gdy LDL nie jest wysoki, gdyż pozwalają zachować równowagę w organizmie.

Sprawdź też, czym jest cholesterol HDL.

najlepsze zioła na cholesterol

 

Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i skutków wysokiego cholesterolu.

 

Zioła obniżające cholesterol i trójglicerydy - najlepsze są podstawowe warzywa!

Cebula i czosnek należą do najskuteczniejszych naturalnych środków wpływających na obniżenie cholesterolu. Tradycyjnie stosuje się je jako przyprawy i dodatki do potraw. Kurację można uskutecznić przez stosowanie soków i suplementów diety, np. w postaci tabletek (sprawdź m.in. suplement diety Czosnek Ultra Dr. Max).

 

Cebula, zawierająca w swoim składzie m.in. allicynę, ma korzystny wpływ na układ krążenia na wielu obszarach funkcjonowania. Wynika to z jej właściwości przeciwpłytkowych, fibrynolitycznych, obniżających ciśnienie, zmniejszających poziom homocysteiny oraz lipidów, w tym cholesterolu. Udowodniono, że wyizolowany z cebuli sulfotlenkek S-metylocysteiny (SMCS), organiczny związek siarki, redukuje poziom trójglicerydów, cholesterolu i fosfolipidów. Dodatkowo działanie wspomaga zawarta w liściach kwercetyna, która jest silnym przeciwutleniaczem. Cebula hamuje LDL, a przy tym podwyższa poziom dobrego cholesterolu.

    Czosnek nie tylko na infekcje

    Czosnek to jeden z najsilniejszych naturalnych „wszechleków” i antybiotyków o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i przeciwgrzybowym. Mniej znany jest jego dobroczynny wpływ na układ krwionośny. Warzywo przyprawowe obniża ogólny poziom cholesterolu we krwi, w szczególności LDL. Efekt tego działania trwa jednak krótko, dlatego z rośliny powinno się regularnie korzystać. Istotna jest również forma przyjmowanego czosnku, gdyż sproszkowana postać  zawiera mniej allicyny – głównego związku aktywnie czynnego. Najlepiej spożywać świeże warzywo, niepoddawane obróbce termicznej. Dużą skutecznością charakteryzują się również suplementy oparte na czosnku, np. Naturell Czosnek forte bezzapachowy lub Herbaya Czosnek suplement diety.

    zioła pomagające obniżyć cholesterol - cebula i czosnek

    Jakie zioła na obniżenie cholesterolu? Garść skutecznych przypraw

    Na obniżenie cholesterolu, poza popularnie stosowanymi w kuchni polskiej  warzywami, pomagają liczne przyprawy i zioła. Można je stosować w formie świeżej, naparów/odwarów, suplementów lub podawać do potraw. Wysoką skutecznością cieszą się także napary (parzone jak herbata) i nalewki (produkowane na bazie alkoholu).

    Podczas przyprawiania potraw trzeba pamiętać, by robić to na ostatnim etapie gotowania, najlepiej niedługo przed podaniem. Dzięki temu przyprawy stracą najmniej swoich właściwości.

    Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum) – jako surowiec leczniczy wykorzystuje się nasiona. To m.in. źródło związków śluzowych, saponin steroidowych, flawonoidów (w tym kwercetyny), steroli, witamin (B1, F, H). Saponiny w przewodzie pokarmowym są częściowo rozkładane do sapogenin, co z kolei nasila metabolizm cholesterolu. W rezultacie dochodzi do obniżenia LDL i trójglicerów, a podwyższenia HDL. Kozieradka jest bezpieczna dla matek karmiących (stosuje się ją do pobudzenia laktacji). Roślinę należy spożywać w formie odwaru. Nasiona gotuje się pod przykryciem przez około pięć minut. Możesz także sięgnąć po produkty z apteki jak: suplement diety Kozieradka Pharmovit zawierający ekstrakt z nasion kozieradki.

    Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) – to warzywo, które uchodzi za modne i ekstrawaganckie. W rzeczywistości karczoch jest także składnikiem herbat oraz mieszanek suplementów. Stosuje się go także jako składnik diety odchudzającej. Jadalne są spody liści i podstawa kwiatu („serce” karczocha), natomiast w celach leczniczych wykorzystuje się liść i ziele. Surowce zawierają m.in. cynarynę, wspomagającą pracę wątroby. Napar z karczocha obniża poziom całkowitego cholesterolu we krwi i trójglicerydów. Wyciąg z liści znajdziesz także w suplementach diety Solgar Karczoch.

    zioła na obniżenie cholesterolu

     

    Ostropest plamisty (Silybum marianum) – owoce wykorzystuje się do oczyszczania i wspomagania pracy wątroby. Ponadto obniża poziom złego cholesterolu.

    Imbir lekarski (Zingiber officinale) – kłącze jest bogatym źródłem związków aktywnie czynnych, w tym gingerolu, szogaolu i zingeronu. Tradycyjnie poleca się go na przeziębienie i infekcje. W praktyce imbir to skuteczny środek na obniżenie poziomu cholesterolu. Warto wprowadzić go do codziennej diety (formę świeżą i zmieloną). Ponadto można sporządzać z niego odwary, a przy tym korzystać z suplementów dostępnych np. w postaci syropów imbirowych.

    Dodatkowe dobre zioła obniżające cholesterol

    Przywrócenie równowagi w organizmie warto wspomóc dodatkowymi ziołami takimi jak:

    • miłorząb japoński,
    • lucerna siewna,
    • mniszek lekarski,
    • wierzba biała,
    • wiesiołek dwuletni,
    • i len zwyczajny.

    Zioła można łączyć ze sobą, tworząc  mieszanki. Zaletą ich stosowania jest fakt, że pomagają nie tylko na podwyższony cholesterol, ale wykazują także pozytywne działanie  na funkcjonowanie organizmu. Poza wykorzystaniem ich w kuchni jako składników dań warto przyjmować je 1-2 razy dziennie, np. w formie naparów lub odwarów.

    Zioła na podwyższony cholesterol - podsumowanie

    Zioła obniżające cholesterol to zaledwie jeden ze sposobów przeciwdziałania groźnym chorobom. Warto korzystać z powyżej wymienionych darów natury, ale ponadto trzeba zmienić złe nawyki żywieniowe i postawić na większą aktywność fizyczną. Regularnie powinno się wykonywać badania. Tylko kompleksowe działania zapewnią zauważalny i co równie istotne długotrwały efekt.

     

    Źródła:

    1. Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
    2. Teterycz D.; Michalak-Majewska M.; Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) – innowacyjny surowiec o bogatych właściwościach leczniczych; 2018; Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych; nr 593; str.: 87-100.
    3. Kilar M.; Kilar J.; Różański H.; Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) w zielarstwie i fitoterapii; 2016; Herbalism nr 1(2); str.: 89-106.
    4. Wala K.; Kuczyńska M.; Zdrojewicz Z.; Cebula – niedocenione źródło korzyści terapeutycznych; 1/2019; Medycyna Rodzinna; str.: 41-46.
    5. Kania-Dobrowolska M.; Baraniak J.; Górska A.; Wolek M.; Bogacz A.; Imbir i czosnek – surowce roślinne obniżające poziom cholesterolu i glukozy; 2020; Postępy fitoterapii; str.: 169-176.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym kilka związanych z ziołolecznictwem i naturalnymi metodami leczenia („Zioła w kuchni”, „Zioła w ogrodzie i domu”, „Zdrowie z ogrodu”, „Dary pszczół”). Przez ponad dekadę pracowałem jako ekspert miesięcznika „Zdrowie”. Należę do tej grupy szczęśliwców, którzy połączyli zainteresowania z pracą.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Michał Mazik
      Michał Mazik
      Jestem pasjonatem roślin – zarówno tych ozdobnych, jak i leczniczych. Ukończyłem studia ogrodnicze ze specjalizacją roślin przyprawowych i leczniczych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wydałem kilkadziesiąt książek branżowych, w tym...
      Przeczytaj więcej od tego autora