Ból zęba bez ubytku. Co może oznaczać?

23. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Odczuwasz ból zęba, pomimo że nie masz widocznych ubytków? Być może doszło do stanu zapalnego miazgi. Sprawdź, co jeszcze może powodować dolegliwości bólowe!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Ból zęba bez ubytku. Co może oznaczać?

Ból zęba może pokonać nawet największego twardziela. W większości przypadków jest to ból zębinowy lub miazgi zmienionej zapalnie. Oba rodzaje dolegliwości powodowane są przez bakterie próchnicowe. Jednak czasem pojawia się ból zdrowych zębów, brak jest ubytków i trudno jest postawić diagnozę. Co może oznaczać ból zęba bez ubytku? Już wyjaśniam!

Zdrowy ząb a boli? Czyli od czego zacząć…

Na początku najlepiej udaj się na przegląd do lekarza stomatologa. To, że nie widzisz ubytku, nie oznacza, że nie zauważy go doświadczony lekarz. Dodatkowo sprawdzi on, czy błona śluzowa i dziąsła są prawidłowe, zbada ruchomość zębów i ich wrażliwość na opukiwanie, nagryzanie czy temperaturę. Takie badania pozwolą mu na precyzyjne określić przyczynę bólu zębowego.

Uzupełniająco lekarz może zalecić Ci wykonanie zdjęcia radiologicznego wszystkich zębów (zdjęcie panoramiczne). Ono pozwoli na wykrycie takich przypadków jak zatrzymane ósemki, zmiany okołowierzchołkowe czy ubytki próchnicze niewidoczne gołym okiem.

ból zęba bez ubytku

 

Ból „zdrowych zębów” − przyczyny

„Ukryty” ubytek

Bardzo często pod zdrowym szkliwem, bądź niezmienionym wypełnieniem, rozwija się ubytek próchniczy i jest on przyczyną dolegliwości bólowych. Diagnostyka radiologiczna (zdjęcie rentgenowskie), o której wspomniałam wcześniej pozwoli jednoznacznie określić, czy w zębie toczy się stan zapalny.

Kiedy lekarz otwiera ubytek, czyli potocznie mówiąc „rozwierca go”, okazuje się, że pod cienką warstwą niezmienionego szkliwa jest „dziura ziejąca ogniem”. Najczęściej takie ubytki penetrują od punktów stycznych. Są to miejsca zwykle omijane przez pacjentów podczas codziennego mycia. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec przeczytasz w moim artykule: „Jak używać nici dentystycznej? Stomatolog radzi!”. Drugim miejscem, gdzie często dochodzi do rozwoju „ukrytej” próchnicy jest nieszczelne stare wypełnienie.

stomatolog bada zęby

Zapalenie dziąsła i przyzębia

U pacjentów, którzy cierpią na zapalenie dziąsła pojawia się oprócz bólu w okolicy zdrowych zębów także rozpulchnienie, zaczerwienienie dziąseł i krwawienie z przestrzeni międzyzębowych. Po dokładnym oczyszczeniu, stan zapalny wycisza się, a dolegliwości bólowe ustają. Z kolei przy zapaleniu przyzębia dochodzi do zaniku wyrostka zębodołowego i obnażania się korzenia zębowego, zaniku kości i rozchwiania zęba. Ból jest ciągły. Dodatkowo odkładający się kamień zębowy potęguje stan zapalny i ruchomość zęba.

ból zdrowych zębów przyczyny

Utrudnione wyrzynanie ósemek

Kiedy bolą zdrowe zęby, przyczyny można też szukać w ósemkach. Gdy na wyrostku zębodołowym brak jest miejsca lub zawiązki zębów ósmych mają nieprawidłowy tor wyrzynania może pojawić się ból ich sąsiadów, czyli zębów drugich trzonowych.

Możesz czuć wtedy intensywne rozpieranie okolicy zatrzonowcowej, błona śluzowa jest rozpulchniona, obrzęknięta i tkliwa. Może pojawić się ból ucha, migdałka, a nawet stan podgorączkowy. Zdjęcie panoramiczne pozwala jednoznacznie potwierdzić, że przyczyną dolegliwości jest utrudnione wyrzynanie zębów mądrości.

Gdy ząb tylko częściowo pojawił się w jamie ustnej, wolny brzeg dziąsła otaczający go zaczyna tworzyć swoisty „daszek” nad powierzchnią zgryzową. Ze względu na utrudnioną higienę tej okolicy gromadzą się tam resztki jedzenia i powstaje stan zapalny. Może on być tak zaawansowany, że okolica wyrzynającego się zęba mądrości ropieje, krwawi, jest bardzo bolesna i tkliwa. Pojawia się ból, mimo że ząb sam w sobie jest zdrowy.

Sprawdź też produkty na problemy stomatologiczne.

Zapalenie zatoki szczękowej

Ból zdrowych zębów może pojawiać się też przy stanie zapalnym, który toczy się w zatoce szczękowej. Może wtedy wystąpić ból tych zębów szczęki, których korzenie sąsiadują z dnem zatoki szczękowej (najczęściej są to 2. i 1. trzonowce lub 2. przedtrzonowce, zależnie od indywidualnej anatomii zatok).

Dodatkowo, mylące może być to, że pojawia się obrzęk policzków. O ile ostry stan zapalny zatok łatwo jest różnicować, bo dodatkowo występuje: złe samopoczucie, gorączka, katar, ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie zatoki, nieprzyjemny, ropny zapach z ust, osłabienie, brak apatytu, to przewlekły stan zapalny, szczególnie jednostronny może imitować ból zębów.

Sprawdź też produkty na zapalenie dziąseł i paradontozę.

ból zdrowych zębów

Nerwoból nerwu trójdzielnego zwany rwą twarzową

Nerw trójdzielny należy do nerwów czaszkowych i odpowiedzialny jest za unerwienie i ruch w obrębie zarówno jamy ustnej, jak i całej twarzoczaszki. Jak sama nazwa wskazuje, dzieli się na 3 główne odnogi: nerw oczny, szczękowy i żuchwowy.

Ból w zdecydowanej większości występuje w obszarze unerwionym przez 2. i 3. gałąź nerwu trójdzielnego. Choroba ta pojawia się dosyć późno, bo najczęściej ok 50. − 60. roku życia, częściej u kobiet niż mężczyzn. Początkowo ból pojawia się sporadycznie i jest krótkotrwały. Z czasem nasila się, aż osiąga poziom trudny do zniesienia, a pomiędzy napadami występuje stałe uczucie stłumionego ćmienia.

ból zdrowych zębów u dorosłych

 

Szczególnie w początkowym okresie choroby, za potencjalne źródło dolegliwości bólowych brane są zęby szczęki lub żuchwy. Niestety, zdarza się, że postawienie prawidłowego rozpoznania następuje zbyt późno, kiedy chory trafia do neurologa z usuniętymi już wszystkimi zębami znajdującymi się w strefie bólu.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
Przeczytaj więcej od tego autora