Co to jest ostroga piętowa? Przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości

13. 11. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania

Bolące pięty po nocy co mogą oznaczać? Ostroga piętowa to jedna z przyczyn. Jest to problem, który potrafi poważnie skomplikować życie! Początkowo ból jest niewielki i pojawia się tylko po długim i intensywnym wysiłku, dlatego łatwo jest go zbagatelizować. Niestety, jeśli w porę nie zgłosisz się do lekarza ból nasila się, a co gorsza nie ustępuje, czego charakterystycznym objawem są bolące pięty po nocy. Zobacz, jak wygląda leczenie ostrogi piętowej i jak jej zapobiegać.

Ostroga piętowa - czym właściwie jest?

Ostroga piętowa to nic innego jak niewielka narośl, która formuje się na kości piętowej.

Kość piętowa stanowi jedną z najważniejszych kości w budowie stopy - jest największą kością stepu i z racji swoich rozmiarów, jest kluczowym punktem podparcia dla Twojego ciała. Każdego dnia kości piętowe znoszą ogromne obciążenia podczas chodzenia, biegania czy dźwigania. Pod takim obciążeniem, w obrębie kości czy ścięgien może dochodzić do powstawania zmian chorobowych, a jednym z nich jest właśnie ostroga piętowa.

 

Sprawdź też, jak leczyć ból nóg.

ostroga piętowa

Ostroga piętowa - przyczyny

Co przyczyna się do jej powstawania ostrogi piętowej? Powodem jest stan zapalny w miejscu, gdzie rozcięgno piętowe łączy się z kością pięty. Rozcięgno piętowe pracuje intensywnie przy każdym ruchu, regularnie napina się i rozluźnia, jeśli jednak wysiłek jest zbyt duży, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.

Proces powstawania ostrogi piętowej jest długotrwały, dlatego nie sposób wymienić jednej przyczyny, która leży u jego podstaw. Wieloletnie obciążanie szkieletu stóp powoduje, że z czasem u każdego człowieka dochodzi do rozwoju mniej lub bardziej nasilonych zmian zwyrodnieniowych.

Zwyrodnienie kości i stawów w połączeniu ze zmianami na tle osteoporozy mogą w istotny sposób utrudniać życie seniorom.

Okazuje się jednak, że bolące pięty po nocy to nie tylko problem starszych osób na ostrogę piętową cierpią też ludzie młodzi! U młodszych pacjentów do przyczyn ostrogi piętowej należą takie czynniki jak zbyt intensywne uprawianie sportu np. tenisa czy piłki nożnej, noszenie ciasnego, niewygodnego obuwia, a także nadwaga.

Sprawdź też, jak szybko zgubić brzuch.

ostroga piętowa przyczyny

Ostroga piętowa - objawy

Podstawowym objawem ostrogi piętowej jest ból, który początkowo ma łagodny i ustępujący charakter. Dolegliwości bólowe pojawiają się na tym etapie choroby zwykle po długim wysiłku, jak na przykład długi bieg, wielogodzinne przebywanie w pozycji stojącej czy noszenie butów na wysokim obcasie.

Niestety, z czasem ból zmienia swój charakter i przybiera formę tak zwanego bólu spoczynkowego, który nie ustępuje nawet po odpoczynku. Chorzy w różny sposób opisują ból w przebiegu ostrogi piętowej jako kłujący, piekący, palący, czasem promieniujący do pozostałych części stopy. Jednym z typowych objawów, z którym pacjent zgłasza się do lekarza rodzinnego lub ortopedy są bolące pięty po nocy.

Sprawdź też leki przeciwbólowe.

ostroga piętowa objawy

Ostroga piętowa - leczenie

Co zrobić, kiedy wydaje Ci się, że masz ostrogi? Leczenie najlepiej prowadzić pod okiem lekarza ortopedy.

Kiedy lekarz podejrzewa ostrogę piętową, zwykle zleca rutynowe badanie RTG kości stóp. Na zdjęciu widać wyraźnie, że na kości piętowej uformowała się charakterystyczna zwapniała narośl, czyli ostroga.

Leczenie ostrogi piętowej to przede wszystkim fizykoterapia pod okiem specjalisty, podczas której stosowane są zabiegi z wykorzystaniem tzw. fali uderzeniowej, ultradźwięków, pola magnetycznego, czy  jonoforezy.

Fizjoterapeuci wykonują też z pacjentem określone zestawy ćwiczeń, które chory może powtarzać sam w domu - wtedy terapia jest najskuteczniejsza.

ostroga piętowa leczenie

Ostroga piętowa - profilaktyka

Ważny element stanowi też profilaktyka, czyli noszenie odpowiednio dopasowanego obuwia i unikanie czynników, które przyczyniają się do rozwoju ostrogi piętowej. Pomocne są też specjalne wkładki, które amortyzują siły działające na kość pięty.

Pacjent, u którego rozpoznano ostrogę piętową, musi uzbroić się w cierpliwości - leczenie ostrogi trwa zwykle od 3 do nawet 9 miesięcy.

Jedynym sposobem, żeby uniknąć wytworzenia się na pięcie ostrogi, jest zmiana nawyków, które sprzyjają jej powstawaniu.

Bardzo ważnym czynnikiem profilaktyki ostrogi piętowej, jest utrzymanie właściwej masy ciała. 

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora