Dziecko nie chce się uczyć! Jak zachęcić je do nauki?

29. 10. 2019 · 5 minut czytania

Jeśli Twoje dziecko niechętnie wykonuje obowiązki szkolne, spróbuj dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Sprawdź, jakie czynniki mogą skutecznie zniechęcać do nauki!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Dziecko nie chce się uczyć! Jak zachęcić je do nauki?

Dziecko nie chce się uczyć! taki problem martwi coraz większy odsetek rodziców. Brak motywacji do nauki u dziecka jest sporym wyzwaniem. A czy wiesz, że motywacja do nauki kształtuje się bardzo wcześnie? W artykule podpowiadam, co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Miłość do nauki warto rozwijać u dziecka od najmłodszych lat.  Małe dzieci mają naturalną skłonność do poznawania otaczającego ich świata i uczenia się nowych rzeczy. Zadaniem rodzica w pierwszych latach życia dziecka jest pokazywanie mu i objaśnianie różnych zjawisk na świecie.

Niezwykle ważną i rozwijającą czynnością jest wspólne czytanie. Nic tak nie rozwija młodego umysłu jak słowo pisane, opowiadanie, a przede wszystkim czas wspólnie spędzony z rodzicami.

Sprawdź też, jak pomóc rozkojarzonemu dziecku.

dziecko nie chce się uczyć

 

Pamiętaj, że dzieci uczą się głównie poprzez naśladowanie. Dlatego ważne jest, żeby już od najmłodszych lat dawać przykład. Książka zamiast smartfonu, wspólna lektura książek, zabawy edukacyjne wszystko to sprawi, że dziecko będzie w późniejszym życiu kojarzyło naukę z czymś przyjemnym.

 

Moje dziecko nie chce się uczyć dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, należy poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy. Rodzice często z góry przyjmują, że brak chęci dziecka do nauki wynika z jego lenistwa. Jednak nie zawsze tak jest.

Za brakiem motywacji do nauki mogą stać różne przyczyny, w tym:

  • Problemy w szkole  z nauczycielami lub rówieśnikami, prowadzące nieraz do problemów natury psychicznej, w tym depresji
  • Problemy dziecka z koncentracją uwagi związane np. z zaburzeniami integracji sensorycznej czy też takie trudności jak dysleksja lub dysortografia. Dlatego, zawsze wcześniej warto zasięgnąć opinii specjalisty
  • Słaby wzrok lub słuch może się okazać, że za kłopotami dziecka w szkole, mogą stać tak prozaiczne powody zdrowotne. Warto wcześniej skontrolować stan zdrowia dziecka
  • Brak zrozumienia dla przestarzałego systemu edukacji

Sprawdź też leki i preparaty na pamięć i koncentrację.

co zrobić gdy dziecko nie chce się uczyć

 

Powiedzmy sobie szczerze: nasz system edukacji wcale nie zachęca dzieci do nauki. Przeładowane programy, wiedza encyklopedyczna, podana w nieciekawy sposób   wszystko to może odstraszać od nauki. Nauczyciele, którzy potrafią zaszczepić w dziecku ciekawość świata wciąż są bardziej wyjątkiem niż regułą. Dlatego, moim zdaniem, tak ważna jest rola rodziców, którzy będą w stanie pokazać dziecku, że nauka może być ciekawa i przydatna!

    Gdy dziecko nie chce się uczyć poradnik

    1. Nie krytykuj, nie karz, ani nie nagradzaj

    Co robić gdy dziecko nie chce się uczyć? Na pewno nie krzycz, ani nie krytykuj! Wiem, że czasem w emocjonalnym uniesieniu, łatwo o krytykę i obwinianie dziecka za jego niepowodzenia w szkole. Jednak zapewniam Cię, że takie postępowanie wcale nie przyniesie zamierzonych skutków, ale sprawi, że dziecko jeszcze bardziej zamknie się w sobie. Nie porównuj też dziecka do innych (czy to do rodzeństwa, czy do kolegów). Nie krzycz, nie stosuj przemocy. Nigdy!

    Wiem, że dla wielu rodziców bardzo kuszące wydają się kary i nagrody (czy to za odrobione zadanie, czy lepsze oceny).  Zapewniam Cię jednak, że dają kary i nagrody są skuteczne jedynie na bardzo krótkiej mecie. Dziecko, nawet jeżeli chwilowo zacznie się uczyć to robi to tylko z obawy przed karą lub żeby dostać nagrodę. Nie możesz oczekiwać, że w wyniku stosowania kar i nagród, dziecko w przyszłości podejmie działania z własnej woli (np. z ciekawości czy poczucia odpowiedzialności).

    Sprawdź też, jak być dobrym ojcem i nie zwariować.

    gdy dziecko nie chce się uczyć poradnik

    2. Uczcie się wspólnie przez zabawę

    Obecnie, zarówno w Internecie, jak i w różnego rodzaju poradnikach znajdziecie mnóstwo różnych sposobów na to, jak urozmaić dziecku naukę. W sklepach dostępnych jest mnóstwo ciekawych pomocy naukowych (np. pomoce edukacyjne Montessori).

    Czasem nie trzeba żadnych nowoczesnych akcesoriów naukowych, ale wystarczy po prostu Twoja wyobraźnia. Uczenie się ułamków za pomocą klocków, uczenie się biologii na wycieczkach do lasu, wspólne oglądanie ciekawych filmów edukacyjnych wszystko to może sprawić, że Twoje dziecko polubi naukę.

    To Ty znasz swoje dzieci najlepiej wiesz, co je ciekawi, a co niekoniecznie. Dlatego, spróbuj razem z nimi urozmaić naukę w taki sposób, żeby wzbudzić ich zainteresowanie. Pamiętaj jednak, że wspólna nauka nie oznacza wyręczania dziecka. Odrabianie za niego zadań domowych z pewnością nie zmotywuje go do nauki.

    3. Pomóż dziecku z organizacją czasu

    Czasem przyczyną trudności dziecka w szkole jest to, że nie potrafi sobie tak zorganizować czasu, żeby starczyło na wszystkie jego codzienne aktywności. Brak systematyczności sprzyja zaś powstawaniu zaległości. Być może wiesz z własnego doświadczenia, że im więcej zaległości masz na głowie, tym trudniej z nich wyjść.

    Siądź razem z dzieckiem i spróbujcie razem zaplanować każdy dzień tak, żeby udało się znaleźć czas i na naukę i na zabawę. Pomóż mu w nadrobieniu zaległości. Być może okaże się, że będą potrzebne korepetycje. Postaraj się nie oceniać dziecka, lecz realnie pomóc mu wyjść z opresji. Przez jakiś czas będzie to z pewnością wymagało od Was więcej czasu i zaangażowania, lecz stopniowo takie planowanie czasu powinno dziecku wejść w nawyk.

    Zobacz, jak pomóc dziecku w nauce bez korepetycji: Jak pomóc dziecku w nauce bez korepetycji?

    moje dziecko nie chce się uczyć

    4. Obudź w swoim dziecku pasję!

    Dziecko nie musi być dobre we wszystkim. Dobre oceny ze wszystkich przedmiotów wcale nie zapewniają świetlanej przyszłości i obiecującej kariery. W życiu (także tym zawodowym) liczą się również inne umiejętności takie, jak pewność siebie, zaradność czy ambicja.

    Moim zdaniem, ważniejsze od ocen jest to, żeby dziecko znalazło w swoim życiu coś, co go pasjonuje i cieszy. Żeby umiało rozwijać tę pasję, pracować nad sobą, doskonalić swoje umiejętności. Rozwijanie sowich zainteresowań w tym pomaga .

    5. Kochaj i akceptuj

    Kochaj i akceptuj swoje dziecko zawsze niezależnie od ocen czy osiągnięć szkolnych.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora