Kakaowy budyń jaglany z gruszką i prażonymi migdałami − rzucaj słodycze małymi krokami

24. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Szukasz niebanalnego pomysłu na zdrowy deser? Dowiedz się, jak przygotować kakaowy budyń jaglany z gruszką i prażonymi migdałami. Poznaj szczegóły naszej receptury!
 

Ewa Antoniak
Ewa Antoniak
Kakaowy budyń jaglany z gruszką i prażonymi migdałami − rzucaj słodycze małymi krokami

Czy Twoim postanowieniem noworocznym była zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze? A może chcesz zrzucić kilka kilogramów? Nie od razu Rzym zbudowano! Polecam Ci metodę małych kroczków i stopniowe wprowadzanie w życie diety. Jeżeli masz problem ze słodyczami, zacznij odzwyczajać się od nich stopniowo, a słodkie przekąski zamień na coś zdrowego. Jak np. mój kakaowy budyń jaglany z gruszką i prażonymi migdałami. Sprawdź przepis!

Metoda „małych kroczków”

W myśl popularnego stwierdzenia „nowy rok – nowa ja” wiele osób postanawia zmienić swoje nawyki żywieniowe. Często polega to na całkowitej zmianie swojego dotychczasowego sposobu odżywiania się. Bardzo często, kiedy zaczynasz się odchudzać, padasz ofiarą diety pułapki różnych drastycznych diet odchudzających, które zamiast pomóc – zazwyczaj doprowadzają do efektu jojo.

Co więc zrobić, żeby Twoje noworoczne postanowienia pomyślnie wprowadzić w życie? Proponuję metodę „małych kroczków”. Na początek przeanalizuj swój jadłospis z ostatnich kilku dni. Sprawdź go pod kątem regularności posiłków, tego, czy były w nim warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze, orzechy, nasiona itp. Zwróć szczególną uwagę na pojadanie – jak często sięgasz po przekąski między posiłkami i co wtedy jesz? Jeśli masz problem ze słodyczami, nie rezygnuj z nich natychmiastowo! Odzwyczajanie się od słodyczy, a właściwie od słodkiego smaku, to długotrwały proces. Postaraj się stopniowo zmniejszać ilość zjadanych łakoci. Niezdrowe przekąski zastąp owocami, orzechami i zdrowymi deserami, np. kakaowym budyniem z mojego przepisu.

Sprawdź też, czy zielona herbata pomaga w odchudzaniu.

Przepis na kakaowy budyń jaglany

Czas przygotowania: 30 minut

Ilość porcji: 2

Składniki:

  • 100 g kaszy jaglanej (1 torebka)
  • 12 daktyli suszonych
  • 2 łyżki kakao
  • 150 g mleka ryżowego
  • 2 łyżki migdałów w płatkach
  • 1/2 gruszki
kakaowy budyń jaglany z gruszką - składniki

Przygotowanie:

1.Kaszę jaglaną przepłucz najpierw w zimnej, potem w gorącej wodzie.

2. Ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie ostudź.

3.Kaszę przełóż do wysokiego naczynia. Dodaj daktyle, kakao i mleko ryżowe (mleko najlepiej jest dodawać stopniowo). Całość zblenduj na gładką masę.

4.Gotową masę kakaową rozłóż na dwie miseczki.

5.Gruszkę pokrój w plasterki.

6.Migdały upraż na suchej patelni.

7. Budyń udekoruj gruszką i migdałami.

kakaowy budyń jaglany z gruszką w miseczce

Kakaowy budyń jaglany ­– co dobrego w sobie ma?

Głównym składnikiem budyniu jest kasza jaglana. Zyskała ona miano królowej kasz – i to nie bez powodu. Jest bogata w liczne związki o właściwościach prozdrowotnych. Kasza jaglana powstaje z prosa, które jest zbożem bezglutenowym. Zatem mogą spożywać ją osoby z alergią lub nietolerancją na gluten i chore na celiakię. Zobacz, czym jest ta choroba: Co to jest celiakia? Poznaj chorobę 1% populacji!

Kasza ta jest dobrym źródłem witamin z grupy B i magnezu. Składniki te dobrze wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego. Kasza dostarcza też sporych ilości żelaza. Dlatego też osoby z niedokrwistością powinny uwzględnić ją w swojej diecie. Pamiętaj jednak, że żelazo, które pochodzi z produktów roślinnych jest znacznie słabiej przyswajalne niż z produktów zwierzęcych. Żeby zwiększyć jego wchłanianie, można jeść je razem z produktami bogatymi w witaminę C. Do budyniu możesz więc dodać np. czarne porzeczki lub wypić sok z pomarańczy.

Kasza jaglana jest również źródłem lecytyny – składnika, który wspomaga pamięć i koncentrację. Zawiera też krzem, który poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Kiedy przygotowujesz kaszę jaglaną pamiętaj o tym, żeby przed gotowaniem przepłukać ją najpierw zimną, potem gorącą wodą. Pozbędziesz się w ten sposób nieprzyjemnej goryczki, która może być wyczuwalna podczas jedzenia.

Budyń z mojego przepisu osłodziłam daktylami. Dostarczają one sporo potasu, który dobrze wpływa na pracę układu krążenia. Daktyle to także źródło witamin z grupy B. Poza tym, są bogate w błonnik pokarmowy, który poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom.

Budyń możesz podawać z różnymi dodatkami. Ja lubię go jeść z gruszką i prażonymi migdałami. Migdały zawierają sporo cennych witamin i składników mineralnych, jak np. magnez, wapń, cynk i witamina E. Mają też dobry skład kwasów tłuszczowych.

Kakaowy budyń jaglany to sycący i bardzo zdrowy posiłek. Jest też świetnym smakołykiem, jeżeli chcesz zrzucić kilka kilogramów − to zdrowa alternatywa słodyczy. Stanowi również idealny podwieczorek dla dzieci. Podany z ulubionymi owocami smakuje znakomicie. 

Wartość odżywcza 1 porcji

WW: 6,8
WBT: 1,1

 Ilość w porcji (g) Ilość w porcji Energia (kcal)Białko (g)Tłuszcze (g)Węglowodany (g)Błonnik (g)
Kakaowy budyń jaglany z gruszką i prażonymi migdałami  418,910,48,678,48,2
Kasza jaglana 501/2 torebki1745,31,535,81,6
Daktyle suszone 306 sztuk870,60,122,22,6
Mleko ryżowe 751/3 szklanki35,30,20,86,90,2
Migdały w płatkach101 łyżka592,15,31,91
Kakao 101 łyżka412162
Gruszka 401/4 sztuki22,60,20,15,60,8

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Ewa Antoniak
    Ewa Antoniak
    Od zawsze interesował mnie temat zdrowego odżywiania, dlatego zdecydowałam się studiować dietetykę. Jestem również współautorką bloga „Easy with food” o tematyce żywieniowej, ponieważ lubię dzielić się swoją wiedzą z innymi i motywować do zmian swoich nawyków na zdrowsze. Uważam, że zdrowa dieta to nie tylko klucz do wymarzonej sylwetki, ale także poprawy samopoczucia i zachowania wewnętrznej równowagi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Ewa Antoniak
    Ewa Antoniak
    Od zawsze interesował mnie temat zdrowego odżywiania, dlatego zdecydowałam się studiować dietetykę. Jestem również współautorką bloga „Easy with food” o tematyce żywieniowej, ponieważ lubię dzielić się swoją wiedzą z innymi...
    Przeczytaj więcej od tego autora