Opadająca powieka u dziecka: taki jego urok czy choroba?

29. 5. 2018 · Klaudia Dopytalska · 3 minuty czytania
 • choroby oczu

Opadająca powieka górna u dziecka, określana jako ptotoza lub blefaroptoza (ang. upper lid ptosis) może mieć przyczynę wrodzoną lub nabytą. Ptoza powoduje zmniejszenie szpary powiekowej, która powinna wynosić minimum 9 mm. Powieka przysłaniania gałkę oczną, co może powodować utrudnienia w widzeniu, zaburzenia równowagi oraz defekty estetyczne. Ptoza może dotyczyć zarówno jednego oka (ptoza jednostronna), jak i obu oczu. Zobacz, czym jest opadająca powieka u dziecka.

Opadająca powieka − przyczyny

Objaw ten może pojawić się samodzielnie lub stanowić symptom niektórych chorób autoimmunologicznych czy zespołów genetycznych. Jest to schorzenie, które może być wrodzone lub nabyte, w rzadszych przypadkach występuje na skutek chorób tkanki łącznej. Częściej występuje ptoza jednostronna, która zazwyczaj jest wrodzona. Jeśli dojedzie do przysłonięcia źrenicy u Twojego dziecka, może to spowodować utrudnienia widzenia i duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Opadająca powieka może wystąpić w każdym wieku, nie tylko u dziecka i często spotyka się ją w gabinetach lekarskich.

Sprawdź, na czym polega profilaktyka wzroku.

Dlaczego opada powieka

No dobrze, a jak to się dzieje, że powieka zaczyna opadać? Za ruchy Twoich gałek ocznych i odpowiednie położenie, a także prawidłowe funkcjonowanie powiek (unoszenie i opuszczanie powiek), odpowiedzialne są mięśnie: proste (górny, dolny, przyśrodkowy oraz zewnętrzny) , skośne (górny i dolny), mięsień okrężny oka oraz mięsień dźwigacz powieki.

A skąd bierze się opadająca powieka u dziecka?

Przyczyny wystąpienia ptozy możemy podzielić na:

 • neurogenne (uszkodzenie, nieprawidłowe unerwienie mięśni unoszących powiekę),
 • miogenna (wady rozwojowe mięśnia dźwigacza powieki),
 • rozcięgnowa (inwolucja lub uszkodzenie rozcięgna mięśnia),
 • mechaniczne (obciążenie powieki przez guz, pociąganie przez bliznę)
 • pourazowe (uszkodzenie przez czynnik zewnętrzny nerwu mięśnia lub rozcięgna mięśnia uniemożliwiając jego prawidłowe działanie).

Sprawdź też, o czym świadczą mroczki przed oczami.

Przyczyny opadającej powieki to m.in. zaburzenia pracy mięśni szkieletowych, które są odpowiedzialne za unoszenie powieki lub uszkodzenie nerwu, który unerwia daną grupę mięśniową. Opadająca powieka u dziecka może też być spowodowana zaburzeniem rozwoju lub funkcji mięśnia dźwigającego powiekę, jego rozcięgna lub unerwienia. Rzadziej przyczynami są obciążenie powieki przez guz, obrzęk bądź blizny lub uszkodzenie na skutek urazu mechanicznego.

W niektórych przypadkach wada może mieć charakter wrodzony i występować rodzinnie. Opadanie powieki może być także objawem niektórych zespołów chorobowych takich jak Miastenia Gravis, zespół Hornera czy zespół Marcusa Gunna.

Opadająca powieka u dziecka − jak leczyć?

Jeśli zauważysz u dziecka opadającą powiekę udaj się do pediatry i okulisty. Bardzo ważne jest, żeby określić przyczynę ptozy, a następnie, zależnie od przyczyny, leczyć dziecko okulistycznie czy chirurgicznie. Czasem lekarz może zalecić dziecku rehabilitację.

Jak leczyć opadającą powiekę u dziecka

Wczesne leczenie pozwoli Twojemu dziecku prawidłowo się rozwijać. U najmłodszych, ptoza może skutkować np. przewlekłym odchylaniem głowy do tyłu i bólem karku (sprawdź też leki na ból mięśni i stawów). Bardzo często z powodu nienaturalnego ułożenia głowy dochodzi do zaburzeń rozwoju wzroku, a także opóźnienia rozwoju fizycznego dziecka, m.in. siadania oraz chodzenia. Dlatego bez wahania skonsultuj się z pediatrą i okulistą. Nieleczona ptoza prowadzi do nieodwracalnych zmian!

Więcej artykułów na ten temat

 • Zapalenie spojówek – od czego je mam?

  Zapalenie spojówek – od czego je mam?

  · 6 minut czytania
  • choroby oczu
  Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub alergii. Wybór odpowiedniego leczenia jest zależny od podejrzewanej przyczyny. Poznaj charakterystyczne objawy!
 • Kłopoty z widzeniem po zmierzchu, czyli kurza ślepota

  Kłopoty z widzeniem po zmierzchu, czyli kurza ślepota

  · 4 minuty czytania
  • choroby oczu
  Kurza ślepota to zaburzenie widzenia pojawiające się po zmierzchu. Czym jeszcze się objawia? Kiedy udać się do lekarza? Na czym polega leczenie? Sprawdź szczegóły!
 • Irytuje Cię łzawienie oczu? Oto porady, jak je wyeliminować

  Irytuje Cię łzawienie oczu? Oto porady, jak je wyeliminować

  · 4 minuty czytania
  • choroby oczu
  Łzy pełnią kluczową rolę – chronią przed zanieczyszczeniami, nawilżają, odżywiają. W nadmiernej ilości mogą jednak świadczyć o patologii. Dowiedz się, dlaczego oczy łzawią!