Siemię lniane na zaparcia − domowy sposób na dobre trawienie!

17. 8. 2019 · 4 minuty czytania

Jeśli masz problem z zaparciami, sięgnij po siemię lniane. Dowiedz się, komu się je poleca. Poznaj walory zdrowotne produktów. Przeczytaj, jak stosować nasiona!

Agnieszka Raczkowska
Agnieszka Raczkowska
Siemię lniane na zaparcia − domowy sposób na dobre trawienie!

Siemię lniane na zaparcia? Tak! Nasiona lnu to naturalny sposób na pobudzenie do pracy Twoich jelit i poprawę ich perystaltyki. Siemię lniane jest bardzo zdrowe, choć ma sporo kalorii. Zobacz, jak stosować siemię lniane na zaparcia.

Siemię lniane na zaparcia – kiedy może być potrzebne?

Siemię lniane możesz wkomponować w swoją dietę, kiedy masz problem z twardymi stolcami i wypróżniasz się rzadziej niż zwykle. Pamiętaj, że każdy człowiek ma inny rytm funkcjonowania organizmu i kiedy niektórzy wypróżniają się codziennie, to dla innych optymalną ilością jest 3 razy w tygodniu.

Jeśli czujesz, że ostatnio Twoje jelita „spowolniły” pracę, a Tobie coraz więcej czasu zabiera wizyta w toalecie, to warto łączyć do diety siemię lniane. Zaparcia mogą być po nim mniejsze.

Siemię lniane na zaparcia polecam:

 • Dla seniorów, bo w miarę starzenia się organizmu dotyka ich wolniejszy pasaż jelitowy i zmniejszona kurczliwość mięśni gładkich odbytnicy.
 • Dla kobiet w ciąży, bo jest to jeden z najbezpieczniejszych i naturalnych sposobów na zaparcia, zaraz obok kompotu z suszonych śliwek. W ciąży lepiej nie lekceważyć przedłużających się zaparć, bo są one czynnikiem ryzyka do powstania hemoroidów.
 • Dla pacjentów, którzy przewlekle zażywają leki ze skutkiem ubocznym zapierającym: leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, preparaty żelaza i wapnia i doustne środki antykoncepcyjne.

Sprawdź też, czym jest mikrobiom i jak o niego dbać.

siemie lniane

 

Siemię lniane – właściwości zdrowotne

Chociaż len zwyczajny (Linum usitassissimum) miał swój początek na Bliskim Wschodzie, to przez setki lat wpisał się do polskiej tradycji jako surowiec włókienniczy, farmaceutyczny, kulinarny i kosmetyczny. Badania medyczne pokazały, że regularne spożywanie siemienia lnianego pomaga niwelować zaparcia, a także obniżać cholesterol. To nie wszystko! Siemię lniane ma właściwości zdrowotne, dzięki którym stabilizuje poziom cukru we krwi, łagodzi nadżerki żołądka i zapobiega nowotworom.

Nasiona lnu mają spłaszczony kształt i są złociste lub brązowe (pamiętaj, że kolor nasion nie ma wpływu na działanie).

Siemię lniane zawdzięcza swoje właściwości zdrowotne dzięki zawartości 5 składników:

 • wysokiej zawartości omega-3 – kwasu linolenowego (ALA), który jest w organizmie prekursorem ważnych kwasów nienasyconych: EPA i DHA
 • bogactwu błonnika pokarmowego w formie rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej
 • zawartości lignanów, które wykazują właściwości antyoksydacyjne i fitoestrogenowe
 • witamin: C, E, B1 , B2 , B3 , B5 , B6 i kwasu foliowego
 • minerałów: wapnia, magnezu, fosforu, miedzi i cynku

Sprawdź też witaminy i minerały w tabletkach.

siemie lniane właściwości

 

Siemię lniane łagodzi zaparcia, bo ma wysoką zawartość błonnika pokarmowego, który wiąże wodę, zwiększa objętość stolca i skraca czas pasażu jelitowego.

Siemię lniane na zaparcia – jak stosować?

Siemię lniane zalane wodą, po godzinie staje się gęste i kleiste. Pamiętaj, żeby przy zaparciach dużo pić. W przeciwnym razie, zamiast działania przeczyszczającego, będziesz mieć efekt zupełnie odwrotny. Brak odpowiedniego nawodnienia może doprowadzić do nasilenia zaparć, a nawet niedrożności jelit!

siemie lniane właściwości zdrowotne

Czy wiesz, jak stosować siemię lniane na zaparcia, żeby było bezpieczne?

1. Siemię lniane na zaparcia − w ciąży, dla seniorów i dzieci powyżej 12 roku życia: stosuj 2 − 3 razy dziennie łyżkę stołową całych lub zmielonych nasion zmieszanych ze  150 ml wody

2.Siemię lniane na zaparcia dla dzieci 6 – 12 lat: podawaj połowę dawki dla osoby dorosłej

3.Siemię lniane u dzieci poniżej 6 roku życia: stosuj po konsultacji z lekarzem

Łagodny efekt przeczyszczający powinien nastąpić po 18 − 24 godzinach.

Siemię lniane na zaparcia – całe czy mielone?

Jakie siemię lniane wybrać? Właściwości lecznice najlepiej wydobędziesz z całych nasion siemienia lnianego. Dzięki temu przyswoisz kwasy tłuszczowe omega-3.

Niektórzy specjaliści sugerują, żeby jeść siemię lniane mielone (gryźć całe ziarna lub je samodzielnie mielić blenderem), bo twarde osłonki ziaren uniemożliwiają przyswojenie składników zamkniętych we wnętrzu ziaren. Siemię lniane jest dość wysokokaloryczne (470 kcal/100 g). Dlatego, jeżeli masz nadwagę wybieraj wersję mieloną odtłuszczoną.

Sprawdź też domowe sposoby na zaparcia.

siemie lniane na zaparcia

 

A jak stosować siemię lniane w codziennej diecie?

Siemię lniane – zastosowanie w codziennym życiu przy śniadaniu, obiedzie i kolacji:

1.Dodawaj siemię lniane jogurtu lub zupy mlecznej.

2. Przemycaj do obiadu w kotletach i sosach.

3. Zastępuj siemieniem mąkę przy wypieku naleśników i chleba.

4. Dodawaj siemię lniane do owocowego lub warzywnego smoothie.

siemie lniane w diecie codziennej

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Agnieszka Raczkowska
  Agnieszka Raczkowska
  Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z autorytetami w branży. Zarówno z pasji, jak i racji zawodu, zgłębiam tajniki długiego zdrowia. Jestem fanką picia herbatek ziołowych i nalewek leczniczych. W wolnym czasie redaguję bloga Pułapki w Aptece, a wieczorami czytam kryminały i szukam okazji do kreatywnych zabaw z rodziną.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Agnieszka Raczkowska
  Agnieszka Raczkowska
  Jestem farmaceutką, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Chociaż studia dawno za pasem, to nauki nie ma końca. Ciągle dokształcam się, analizując najnowszą literaturę medyczną, uczestnicząc w szkoleniach i rozmawiając z...
  Przeczytaj więcej od tego autora