Wypadanie zębów mlecznych: jak się na nie przygotować?

28. 2. 2019 · 4 minuty czytania

Choć wypadanie zębów mlecznych jest zupełnie naturalne, wiąże się z licznymi uciążliwościami. Jak się do tego przygotować? Kiedy odwiedzić gabinet dentystyczny? Sprawdź!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Wypadanie zębów mlecznych: jak się na nie przygotować?

Wypadanie zębów mlecznych to naturalny proces rozwoju Twojego dziecka. Zęby mleczne zaczynają wypadać około 5. roku życia dziecka. Jednak zęby stałe zaczynają formować się w dziąsłach dużo wcześniej. Dlatego odpowiednia higiena jamy ustnej i właściwa dieta są tak bardzo ważne. Zobacz, czego spodziewać się w okresie wypadania mleczaków i jak dbać o zęby dziecka.

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się zębów mlecznych, zaczyna się od 5. do 30. miesiąca życia dziecka. Choć zdarzają się przypadki, że 1. ząbek pojawia się wcześniej. Nieco dłużej na mleczaki u pociech muszą poczekać rodzice wcześniaków (pojawiają się około 2 miesiące później). Przy ząbkowaniu niemowlę obficie się ślini, jest rozdrażnione, a nawet może gorączkować czy mieć katar.

Sprawdź też żele i maści na ząbkowanie.

zęby dziecięce

 

W jakim wieku wypadają mleczaki?

Komplet zębów mlecznych liczy mniej niż komplet zębów stałych − dziecko ma łącznie 20 zębów. W odróżnieniu od żółtawych zębów stałych, mleczaki są niebiesko-białe i często mają falowane brzegi. Zazwyczaj proces wypadania zębów mlecznych rozpoczyna się na etapie przedszkola − między 5. a 6. rokiem życia, a kończy dopiero około 13.

Co ciekawe, wymiana zębów mlecznych na stałe następuje szybciej u dziewczynek niż chłopców. W pewnym momencie dziecko ma zarówno stałe i mleczne zęby. Wyrastanie zębów stałych kończy się między 18. - 23. rokiem życia wraz z wyrzynającymi się ósemkami. Choć ósemki nie u każdego muszą się pojawić.

Sprawdź też sposoby na ból zębów.

wypadanie zębów mlecznych u dzieci

Kolejność wypadania zębów mlecznych

Kiedy wypadają zęby mleczne, następnie wyrastają w to miejsce zęby stałe. Na pierwszy ogień idą jedynki dolne, a dopiero potem górne. Potem kolejno: przedtrzonowe, kły górne i dolne, a na końcu drugie trzonowce.

Wiele zależy od pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku rozległej próchnicy lub częstych stanów zapalnych może dojść do przedwczesnego wypadania mleczaków. Dlatego warto zadbać o zdrowe nawyki u dziecka i myć zęby od momentu pojawienia się pierwszych mleczaków.

    Proces mineralizacji zębów stałych trwa około 7 lat i zaczyna się na długo przed ich wyrzynaniem. Stąd nie tylko odpowiednia dieta (z ograniczoną ilością cukru), ale też dobór odpowiedniej pasty do zębów ma znaczenie. A jest w czym wybierać! W razie wątpliwości możesz poradzić się stomatologa. Osobiście zaczęłam testować różne pasty na długo przed pierwszą wizytą u stomatologa z córeczką. Na co dzień sama używam pasty do zębów Elmex i taką też wybrałam dla Małej na początek naszej przygody z myciem zębów. Ma delikatny, miętowy smak i jest bardzo wydajna. Pierwsze opakowanie testowałam również na sobie − wystarczyła na bardzo długo.

    kolejność wypadania zębów mlecznych

     

    Inną świetną propozycją na rynku są pasty Ziaja. Teraz Młoda używa Ziaja Maziajki, żel do zębów bez fluoru o smaku bąbelkowa cola. Słodkie smaki pasty czy żelu przekonują córkę do mycia zębów, bo teraz próbuje to już robić sama. Naturalne krzemionki zawarte w paście zastępują działanie fluoru i chronią zęby przed próchnicą. Dla starszych szkrabów (2 − 6 lat) proponuję Sunstar Gum Kids – bezpieczna dawka fluoru i obłędny smak truskawki.

    Warto pamiętać, że niezależnie od marki pasty do zębów, nakładane na szczoteczkę porcje nie powinny być większe niż ziarno grochu (jak to pięknie ujmują autorzy wskazówek do użytkowania past na stronach internetowych). Głównie ze względu na to, że maluchy połykają pastę i dopiero około 2. roku życia ogarniają czym jest wypluwanie.

    Wypadanie zębów mlecznych − objawy

    „Rusza mi się ząb!” – to hasło zwykle zapowiada rychłe pozbycie się jakiegoś mleczaka. Szczęście, jeśli odbędzie się to bezboleśnie i maluch zniecierpliwiony czekaniem na Wróżkę Zębuszkę sam rozkołysze palcami lub językiem ząb, aż do wypadnięcia. Gorzej, jeśli towarzyszy temu ból zęba i rozdrażnienie dziecka. Natomiast, kiedy ząb kołysze się już od tygodni, a maluch skutecznie unika gryzienia w jego obrębie i nie chce mu „pomóc” w wypadaniu, można sięgnąć po stare, sprawdzone sposoby: nitka wokół zęba i zdecydowane pociągnięcie, kiedy dziecko pochłonięte jest zabawą. Warto pamiętać, że pod zębem mlecznym może wyrzynać się ząb stały. Dlatego, jeżeli jest przykrywany mleczakiem, może być zaatakowany przez próchnicę.

    objawy wypadania zębów mlecznych

    Wypadanie mleczaków − zachowaj czujność!

    Opóźnienie w wypadaniu mleczaków, o ile nie wynika to z predyspozycji genetycznych, może mieć związek z uszkodzeniem, nieprawidłową lokalizacją lub brakiem zawiązków zębów stałych. Może mieć to związek z chorobami takimi jak: niedoczynność przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy, zespół Downa, krzywica, niedobór witaminy A i D.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora