Najlepsza pasta do zębów – ranking produktów

10. 2. 2023 · Iwona Bąkowska · 5 minut czytania
 • higiena zębów

Jaka jest najlepsza pasta do zębów? Taka, która w kompleksowy sposób zadba o stan uzębienia i nie podrażni dziąseł. Poniżej znajdziesz propozycję 6 dobrych past do zębów, co ułatwi i przyspieszy poszukiwania produktu odpowiadającego Twoim potrzebom. Sprawdź nasz ranking past do zębów i wybierz tę najlepszą dla siebie!

Dobra pasta do zębów, czyli jaka?

Pasta do zębów to, oprócz nici dentystycznej, szczoteczki i płynu do płukania, jeden z kluczowych produktów, ułatwiających utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Aby uzyskać zadowalające efekty, ważna jest również prawidłowa technika oraz kolejność poszczególnych czynności higienicznych. Zobacz porady stomatologa jak używać nici dentystycznej, a także jak prawidłowo myć zęby

Wyboru odpowiedniej pasty do zębów nie ułatwia fakt, że jest ich na rynku tak dużo. Pasty wybielające, wzmacniające szkliwo, remineralizujące, łagodzące nadwrażliwość dziąseł, przeciwpróchnicze, odświeżające oddech. Na którą się zdecydować? Najlepsza pasta do zębów to taka, która pomoże osiągnąć zamierzony cel i która w największym stopniu odpowiada potrzebom jamy ustnej. Wśród dostępnych opcji są zarówno pasty wielozadaniowe, jak i ukierunkowane na konkretny problem, np. usuwanie przebarwień i wybielanie, charakteryzujące się właściwościami ściernymi i polerującymi. Oprócz wspomnianych składników o działaniu ścierającym, takich jak np. węglanu wapnia czy wodorotlenku magnezu, dobre pasty do zębów zawierają szereg innych substancji. Są to między innymi:

 • Substancje pieniące,
 • Substancje smakowe i zagęszczające,
 • Konserwanty,
 • Fluor i jego związki, np. fluorek sodu, fluorek cyny, aminofluorki,
 • Triklosan o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym,
 • Ekstrakty ziołowe pomocne w leczeniu chorób przyzębia, np. wyciąg z szałwii lub rumianku.

Zobacz również jak wzmocnić zęby i cieszyć się zdrowym uśmiechem oraz kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się, jak dbać o higienę jamy ustnej. A jeśli szukasz dla siebie szczoteczki, koniecznie sprawdź nasz ranking przedstawiający najlepsze szczoteczki elektryczne do zębów.

Jaka jest najlepsza pasta do zębów?

Codzienne szczotkowanie zębów umożliwia zachowanie należytej higieny i powstrzymuje rozwój bakterii, powodujący próchnicę i choroby zapalne. Zapoznaj się z naszym rankingiem past do zębów i wybierz skuteczny preparat do codziennej higieny jamy ustnej. 

Pasta do zębów Biała Perła Intensywna Terapia

Produkt, którego można używać z tradycyjnymi szczoteczkami manualnymi oraz szczoteczkami elektrycznymi i sonicznymi. Działanie pasty ukierunkowane jest na intensywne wybielanie, poprzez usuwanie powierzchniowych i głębokich zanieczyszczeń szkliwa. Specjalna formuła enzymatyczno-oksydacyjna, bogata w składniki aktywne, w krótkim czasie przywraca naturalną biel zębów. Rekomendowana osobom dorosłym.

Pasta do zębów Colgate Duraphat 5000

Pasta lecznicza z wysoką zawartością fluoru, przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia. Według opisu producenta 2 cm pasty wyciśniętej na szczoteczkę zawiera od 3 do 5 mg fluoru, dlatego w przypadku nadwrażliwości na fluorek sodu lub którykolwiek ze składników pasty należy zrezygnować z kuracji. Ponadto, podczas intensywnej kuracji przeciwpróchniczej z użyciem opisywanego preparatu niewskazane jest przyjmowanie innych produktów zawierających fluor, takich jak tabletki, krople, żele i lakiery z fluorem, a nawet fluorowana woda, sól czy gumy do żucia. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny skonsultować stosowanie pasty z ginekologiem lub stomatologiem.

Pasta do zębów Meridol Ochrona Dziąseł

Pasta przeznaczona do kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. Regularnie stosowana wykazuje działanie przeciwpróchnicze, antybakteryjne i kojące. Zapobiega osadzaniu się płytki nazębnej, krwawieniu i zapaleniu dziąseł, hamuje rozwijające się stany zapalne przyzębia, a także utrzymuje prawidłową równowagę flory w jamie ustnej. Za wspomniane właściwości odpowiadają między innymi składniki aktywne znajdujące się w formulacji pasty, takie jak aminofluorek i fluorek cynawy. Substancje te skutecznie redukują liczebność bakterii, będącymi najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł. Pasta utrzymuje w czystości zarówno zęby, jak i dziąsła, zapewniając skuteczną ochronę przed próchnicą.

Pasta do zębów 0,12% CHX Sunstar Gum Paroex

Pasta do zębów w formie żelu, bez zawartości SLS i drażniącej anionowej piany. Zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, zalecana do stosowania przed i po zabiegach chirurgicznych, ekstrakcji zębów lub wszczepieniu implantu. Antyseptyczne działanie pasty spowodowane jest jej składem, w którym znajduje się chlorheksydyna redukująca płytkę nazębną i hamująca rozwój bakterii oraz chlorek cetylopirydyny, który wzmacnia działanie chlorheksydyny, neutralizuje toksyny, a także zapewnia ochronę antybakteryjną. Oprócz wspomnianych substancji, w składzie pasty znajdują się między innymi witamina E, prowitamina B5 oraz aloes.

Pasta do zębów z fluorem Sensodyne Whitening Odbudowa i Ochrona

Pasta z fluorkiem, o świeżym, miętowym smaku, dla osób powyżej 12. roku życia. Preparat wykazuje wielopoziomowe działanie, dzięki czemu dba o zęby, dziąsła oraz całą jamę ustną. W recepturze pasty wykorzystano technologię Novamin z jonami wapnia i fosforu, które są naturalnymi budulcami zębów. Jony tworzą na zębach i wrażliwych kanalikach zębinowych mineralną warstwę ochronną, pomagającą odbudować uszkodzone miejsca i zabezpieczającą przed bolesną nadwrażliwością. Co więcej, pasta wzmacnia i utwardza szkliwo, skutecznie usuwa z powierzchni zębów płytkę nazębną, a dzięki łagodnemu działaniu wybielającemu pomaga zmniejszyć przebarwienia.

Pasta do zębów Ultrablanc

Wybielająca pasta do zębów w kolorze czarnym? Jak najbardziej! Ta pasta to preparat o efektywnym działaniu wybielającym, bez uszkadzania szkliwa. Swoją nietypową barwę zawdzięcza zawartości węgla aktywnego, który pochłania związki garbnikowe, znajdujące się na powierzchni zębów. Oprócz tego w paście umieszczono takie substancje jak fluor, który chroni przed próchnicą oraz wyciągi roślinne o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym podrażnienia dziąseł. Systematycznie stosowana zapewnia naturalne wybielenie zębów, podtrzymuje efekt, a także zapobiega powstawaniu przebarwień.

Podsumowanie

Najlepsza pasta do zębów to pasta, która odpowiada na konkretne potrzeby. Wśród dostępnych w sprzedaży preparatów można znaleźć wiele produktów specjalistycznych, skupiających się na rozwiązaniu określonego problemu, np. nadwrażliwość zębów, krwawienie dziąseł czy nieestetyczne przebarwienia szkliwa. Aby ułatwić Ci wybór, w naszym rankingu znajdziesz pasty do zębów o wielokierunkowym działaniu. Pamiętaj również, że odpowiednio dobrana, dobra pasta do zębów w połączeniu z systematyczną kontrolą stanu jamy ustnej u dentysty to większa szansa na utrzymanie w zdrowiu dziąseł i zębów oraz uniknięcie bolesnych konsekwencji niedostatecznej higieny.

Pasta do zębów, służy do utrzymania higieny zębów oraz jamy ustnej.
Kojąca ból pasta do zębów, walczy z przyczynami zapalenia dziąseł.
Głęboko oczyszczająca pasta do zębów o właściwościach wybielających.

Więcej artykułów na ten temat

 • Jak prawidłowo myć zęby? Metody szczotkowania zębów

  Jak prawidłowo myć zęby? Metody szczotkowania zębów

  · 4 minuty czytania
  • higiena zębów
  Mycie zębów to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Tymczasem wiele osób niewłaściwie je szczotkuje, co zwiększa ryzyko próchnicy. Poznaj najczęściej popełniane błędy przy czyszczeniu szkliwa!
 • Jak dbać o higienę jamy ustnej?

  Jak dbać o higienę jamy ustnej?

  · 5 minut czytania
  • higiena zębów
  Nieświeży oddech, pożółkłe szkliwo – to objawy, które często wynikają z niewłaściwej higieny jamy ustnej. O czym pamiętać, szczotkując zęby? Jak prawidłowo czyścić przestrzenie międzyzębowe? Sprawdź!
 • Wybielanie zębów... węglem? Czarna pasta do zębów – zrób ją sama!

  Wybielanie zębów... węglem? Czarna pasta do zębów – zrób ją sama!

  · 4 minuty czytania
  • infografiki urodowe diy
  • higiena zębów
  Domowa pasty z węglem aktywnym to bezpieczny sposób na wybielenie zębów w domu. Sprawdź przepis!