Osteomalacja – krzywica dorosłych

5. 6. 2019 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
 • choroby kręgosłupa
 • uzupełnienie zdrowej diety

Osteomalacja, czyli tzw. krzywica dorosłych najczęściej wiąże się z niedoborem witaminy D. Rozwija się powoli i jej początkowe objawy łatwo przeoczyć. Jak ustrzec się przed niebezpiecznymi następstwami osteomalacji? Zobacz, czym jest ta choroba i jak sobie z nią poradzić.

Osteomalacja − co to za choroba?

Osteomalacja to choroba metaboliczna, która związana jest z niewystarczającym wysycaniem się wapniem kości. Na skutek tego zmieniają się właściwości tkanki kostnej i jej wytrzymałość. Tkanka kostna jest osłabiona. Łatwo dochodzi do różnego rodzaju odkształceń kości i urazów, bo tkanka kostna jest bardziej podatna na działające na nią siły i naciski. Przy osteomalacji dużo łatwiej o złamanie kości.

Sprawdź też, czym jest jałowa martwica kości.

osteomalacja u dorosłych

Osteomalacja − przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania tej choroby jest niedobór witaminy D. Witamina ta jest wytwarzana w skórze, pod wpływem promieniowania słonecznego. Jest też dostarczana razem z jedzeniem. W sezonie jesienno-zimowym często zalecana jest dodatkowa suplementacja witaminy D, szczególnie w strefach klimatycznych z małą ilością słonecznych dni. Niedobór witaminy D przekłada się bezpośrednio na obniżone wchłanianie wapnia i niedobory fosforanów.

Inną przyczyną osteomalacji może być bezpośredni niedobór wapnia i fosforanów niezwiązany z niedoborem witaminy D. Sytuacja taka pojawia się dużo rzadziej i może wynikać z nieprawidłowej diety lub nadmiernej utraty tych składników przez nerki, i wiązać się zaburzeniem ich działania.

Osteomalacja jednak w większości przypadków wynika z niedoboru witaminy D. Najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest dostarczanie odpowiedniej ilości tego składnika. Zaleca się również dodatkową suplementacje w okresie jesienno-zimowym, a u osób starszych przez cały rok.

dieta dla choroby osteomalacja

Osteomalacja − objawy

Choroba ta dotyka tylko osoby dorosłe, a jej swego rodzaju odpowiednikiem u dzieci jest krzywica. Większość przypadków osteomalacji występuje u osób po 50. roku życia.

Pierwszymi objawami, jakie mogą świadczyć o osteomalacji, jest ból kości i ich zwiększona wrażliwość na ucisk. Dotykowo dochodzi do szybszego meczenia się mięśni niż u zdrowego człowieka.

Konsekwencją osłabienia mięśni jest pojawiający się z czasem specyficzny sposób chodzenia. Chorzy na osteomalację mają trudności podczas chodzenia po schodach lub zmianie pozycji z siedzącej na stojącą, a podczas chodzenia, kołyszą się. W zaawansowanych przypadkach zaobserwować można zniekształcenie kości nóg. Wpływ choroby na wytrzymałość tkanki kostnej powoduje, że u chorych częściej dochodzi do złamań.

Sprawdź też, jak wzmocnić kości.

osteomalacja a osteoporoza

Objawy osteomalacji pojawiają się stopniowo i zwykle powoli przybierają na intensywności. Dlatego też chory ma zwykle trochę czasu na zgłoszenie swoich problemów lekarzowi, odpowiednie rozpoznanie choroby i przeciwdziałanie jej rozwojowi.

Osteomalacja – co dalej?

W zależności od przyczyny wystąpienia choroby, lekarz ustala odpowiednią kurację. Zwykle zalecane są preparaty uzupełniające niedobory witaminy D. Są one powszechnie dostępne w aptekach i można je nabyć bez recepty zarówno w formie kapsułek, tabletek, jak i kropli.

Dodatkowo zaleca się stosowanie preparatów z wapniem. Jeśli niedobory wynikają z występowania jakiejś choroby współistniejącej, dodatkowo lekarz może zalecić inne preparaty z nią związane.

osteomalacja leczenie

Na szczęście osteomalacja jest chorobą, która rozwija się powoli i w większości przypadków jest w pełni uleczalna. Jeśli wynika z niedoboru witaminy D, odpowiednie jej uzupełnianie pozwoli w pełni zahamować chorobę. Jeśli problem jest wywołany chorobami nerek, to uleczalność zależy od konkretnego schorzenia.

Ważne jest, żeby po przebytej osteomalacji kontrolować regularnie poziom witaminy D. To pomoże Ci zapobiec nawrotowi choroby.

Sprawdź też, na czym polega zwapnienie kości.

Osteomalacja a osteoporoza

Choroby te mogą przebiegać bardzo podobnie i często występują równolegle. Obie powodują zmianę właściwości tkanki kostnej i jej nieprawidłową reakcje na obciążenia. Obie mogą przyczyniać się do patologicznych złamań i występują częściej u osób po 50. roku życia.

Osteoporoza może mieć wiele przyczyn i wiąże się z zaburzeniem równowagi miedzy resorpcją a tworzeniem nowej tkanki kostnej, przez co prowadzi do jej osłabienia. W osteomalacji osłabienie tkanki kostnej wynika z niedostatecznego wysycenia kości wapniem.

Więcej artykułów na ten temat

 • Rwa kulszowa – co to jest?

  Rwa kulszowa – co to jest?

  · 9 minut czytania
  • choroby kręgosłupa
  Czym jest "zapalenie korzonków" i jak je leczyć? Sprawdź porady lekarza. Dowiedz się, co zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych!
 • Osteoporoza - profilaktyka, objawy i leczenie

  Osteoporoza - profilaktyka, objawy i leczenie

  · 11 minut czytania
  • choroby kręgosłupa
  Osteoporoza to choroba dotykająca przede wszystkim kobiety, choć zdarza się, że cierpią na nią również mężczyźni. Zmiany w gęstości kości stwarzają większe ryzyko złamań. Czym jeszcze grożą? Sprawdź!
 • Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?

  Ból pleców w odcinku lędźwiowym − skąd się bierze?

  · 5 minut czytania
  • choroby kręgosłupa
  Ból pleców w odcinku lędźwiowym najczęściej jest wynikiem przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych oraz urazów. Dowiedz się, jak kompleksowo leczyć schorzenie!