Wysypka po opalaniu od kremu z filtrem? Jak się jej pozbyć?

25. 8. 2018 · 3 minuty czytania

Wysypka po opalaniu może pojawiać się z różnych powodów. Jednym z nich jest reakcja na kremy z filtrem. Co jeszcze sprawia, że na skórze pojawiają się zmiany? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Wysypka po opalaniu od kremu z filtrem? Jak się jej pozbyć?

Lato to czas wakacyjnych wyjazdów, kiedy większość dnia prawdopodobnie spędzasz na świeżym powietrzu i cieszysz się piękną pogodą i słońcem. Niestety, lato to również czas częstszych wizyt pacjentów w gabinecie dermatologicznym w związku z różnego rodzaju wysypkami, które pojawiają się na ich skórze, na przykład do kremie z filtrem. Skąd bierze się wysypka po opalaniu? Czy wysypka od słońca to to samo co uczulenie od słońca? Jak leczyć skórne reakcje po słońcu?

Alergia słoneczna − rodzaje uczulenia po słońcu

Istnieje bardzo wiele chorób, które wywoływane są lub zaostrzają się pod wpływem działania promieni ultrafioletowych. O jednej z alergii słonecznych i o tym jak leczyć uczulenie na słońce pisałam już wcześniej w artykule: Słoneczna pokrzywka − leczenie czy wieczne życie w cieniu?

Niestety, pokrzywka słoneczna to nie jedyna choroba, która mówiąc najprościej, po prostu nie lubi słońca. Wśród tych reakcji, dużą grupę stanowią fotodermatozy wywołane substancjami egzogennymi, czyli pochodzącymi z zewnątrz. Ich podłoże stanowi odczyn fototoksyczny albo fotoalergiczny – co je łączy, a jakie są między nimi różnice? Oba odczyny powstają na skórze przez kontakt z podejrzaną substancją, a następnie po ekspozycji skóry na słońce.

wysypka po opalaniu od kremu z filtrem

 

W przebiegu odczynu fototoksycznego dochodzi do uwolnienia się pod wpływem światła wolnych rodników i ciepła, które powodują natychmiastowe, toksyczne uszkodzenie skóry. Co ciekawe, zmiany skórne ograniczone są tylko do miejsca działania promieni słonecznych. I tak najpierw Twój organizm bezobjawo uczula się na daną substancję, a dopiero przy kolejnym kontakcie z ta substancją i pod wpływem słońca pojawiają się objawy skórne, które szerzą się poza obszar słonecznej ekspozycji. Co pojawia się na skórze? Wysypka po opalaniu może mieć bardzo różnorodny obraz kliniczny. Czasami do złudzenia przypomina oparzenie słoneczne (pęcherze, rumień, złuszczanie się naskórka). Może też wyglądać jak przewlekła reakcja alergiczna z dominacją grudek, złuszczania i silnym świądem.

Sprawdź też leki i preparaty na alergię.

wysypka po opalaniu

 

Wysypka po opalaniu − skąd się bierze?

Co może powodować takie wysypki po opalaniu? Bardzo wiele czynników może wywołać działanie fototoksyczne i fotoalergiczne.

Do substancji tych należą m. in.:

 • barwniki
 • dodatki do kosmetyków
 • składniki mydeł
 • furokumaryny zawarte w roślinach (seler, koper, pietruszka, barszcz olbrzymi)
 • substancje zawarte w perfumach i filtrach przeciwsłonecznych UVA i UVB
Wysypka po opalaniu − skąd się bierze

 

Tak, być może brzmi to nieprawdopodobnie, ale filtry, które mają chronić Twoją skórę przed słońcem, również mogą być przyczyna wysypki po opalaniu!

Sprawdź też leki i preparaty na problemy skórne.

Uczulenie na słońce − jak leczyć wysypkę po kosmetykach?

Zastanawiasz się czym smarować wysypkę po opalaniu? Niestety, nie jest to takie proste! Nie wystarczy posmarowanie maścią czy kremem, żeby na zawsze pozbyć się problemu. Podstawą jest unikanie kontaktu z substancjami o właściwościach fototoksycznych i fotoalegricznych i ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Co jednak, kiedy dojdzie już do ostrej reakcji skórnej? Leczenie jest dość proste i przypomina terapię jaką stosuje się w przypadku zwykłego oparzenia słonecznego.

W zależności od rozległości i zaawansowania zmian lekarz zalecić może:

 • opatrunki ochronne (np. żelowe opatrunki), które łagodzą i chronią skórę
 • opatrunki ze srebrem o działaniu antybakteryjnym
 • miejscowe preparaty z glikokortykosteroidami, które ograniczają stan zapalny
 • opatrunki z antybiotykiem, w razie nadkażenia bakteryjnego skóry

Sprawdź też materiały opatrunkowe.

Uczulenie na słońce

 

Na co dzień należy jednak przywiązywać szczególną wagę do tego, żeby unikać znanych, szkodliwych substancji. Jeśli pacjent zauważysz, że na skórze pojawia się wysypka po nałożeniu kremu z filtrem, zrezygnuj ze stosowania tego kosmetyku. Jeżeli masz problemy skórne wybieraj preparaty o jak najprostszym składzie, bez dodatków zapachowych, przeznaczone dla skóry ze skłonnością do alergii. Pamiętaj, że nieleczone problemy skórne mogą prowadzić do trwałych powikłań w postaci przebarwień, z którymi później trudno jest walczyć.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora