Zakwaszanie włosów — co to jest, jak je wykonywać i jakie produkty wybrać?

25. 4. 2022 · Sandra Słuszewska · 9 minut czytania

Zakwaszanie włosów jest jednym z etapów pielęgnacji. Stosuje się je przeważnie po farbowaniu kosmyków, ale nie tylko. Użycie odpowiednich preparatów, np. płukanki zakwaszającej pomaga w przywróceniu ich naturalnego pH. Dzięki tej metodzie dochodzi do zamknięcia rozchylonych łusek włosów, a efektem są wygładzone i pełne witalności kosmyki. Czym zakwasić włosy po farbowaniu? Jak często można wykonywać zakwaszanie? Wyjaśniamy!

Co to jest zakwaszanie włosów?

Zakwaszenie włosówpolega na zmianie ich pH. Zabieg obniża pH do naturalnego poziomu mieszącego się w granicach 5,5. Zakwaszanie można przeprowadzać samodzielnie w domu, oczywiście z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków. Wiele osób zastanawia się jednak, po co to robić. Powszechnie stosowane preparaty, takie jak szampony, balsamy do włosów lub odżywki do włosów mają odczyn zasadowy, a więc wysokie pH. To prowadzi do rozchylenia łusek kosmyków, dzięki czemu wszystkie składniki preparatu mogą wniknąć do wnętrza. 

Niestety niedomknięcie się łusek włosów powoduje, że pasma są szorstkie, pozbawione blasku, a także wykazują tendencję do puszenia. By zapobiec elektryzowaniu się kosmyków, warto również sięgnąć po odżywkę Dr Sante Detox Hair, która zawiera kompleks aminokwasów roślinnych. 

Jakich efektów można spodziewać się po zakwaszeniu włosów? Przede wszystkim:

  • Wygładzona zostaje powierzchnia kosmyków,
  • Włosy stają się miękkie w dotyku,
  • Zmniejsza się tendencja do puszenia i elektryzowania,
  • Kwaśny odczyn użytych preparatów zwiększa połysk pasm,
  • Nawilżenie zostaje zatrzymane we wnętrzu włosa,
  • Zwiększona zostaje odporność na zanieczyszczenia (np. kurz) i uszkodzenia wywołane zabiegiem stylizacyjnym,
  • Zakwaszanie włosów po farbowaniu wzmacnia i utrwala kolor,
  • Włosy są łatwe w rozczesywaniu.

Po zakwaszeniu włosów również warto zadbać o właściwą pielęgnację pasm, aby zwiększyć efekty. W tym celu można sięgnąć, np. po odżywkę O’HERBAL, która ułatwia rozczesywanie i nawilża suche włosy lub odżywkę TricoBotanica, zawierającą kolagen, hydrolizowaną keratynę, masło Shea oraz olej arganowy.

Co to jest zakwaszanie włosów

Produkty zakwaszające do włosów — na co zwracać uwagę?

By zakwasić włosy, należy sięgnąć po odpowiednie kosmetyki zapewniające kwaśne pH kosmyków i skóry głowy.W tym celu można użyć:

  • Szamponu zakwaszającego, 
  • Odżywki zakwaszającej w formie balsamu,
  • Zakwaszającej maski do włosów,
  • Zakwaszającej płukanki do włosów,
  • Samodzielnie przygotowanych preparatów na bazie octu jabłkowego lub cytryny.

Warto mieć tego typu kosmetyk zawsze pod ręką i używać go zwłaszcza po farbowaniu włosów, ale nie tylko. Zakwaszanie włosówjest wskazane dla osób:

  • Ze skłonnością do łupieżu i przetłuszczania się włosów, 
  • Noszących chusty, czapki, co może przyczyniać się do rozdwajania końcówek,
  • Długotrwale używających szamponów dla dzieci o silnie zasadowym pH.

Zaletą kosmetyków zakwaszających jest prosta w użyciu forma, a także zapach i konsystencja. Preparaty do zakwaszania włosów oraz skóry głowy powinny mieć pH o wartości od 3,5 do 5,5. Naturalny odczyn pH skóry mieści się w przedziale między 4,5 a 6,0, natomiast włosów — wynosi około 3,6. Dzięki tej niewielkiej różnicy i podobnemu lekko kwaśnemu odczynowi można używać szamponów o podobnej wartości pH zarówno do kosmyków, jak i skalpu. 

Zakwaszacz do włosóww swoim składzie może zawierać m.in.:

  • Ekstrakt z malin, 
  • Kwas cytrynowy (Citric Acid), 
  • Kwas jabłkowy (Malic Acid), 
  • Kwas mlekowy (Lactic Acid), 
  • Kwas glikolowy (Glicolic Acid). 

Dla swędzącej skóry głowy znakomitą propozycją jest łagodny szampon zakwaszający, który reguluje pracę gruczołów łojowych, a przy tym hamuje proces wypadania kosmyków. Suchość oraz łamliwość włosów może być efektem tego, że stały się one zbyt alkaliczne po stosowaniu preparatów do codziennej pielęgnacji. Warto temu zapobiec, ponieważ taki stan przyczynia się często do pogorszenia kondycji pasm i skóry głowy. Jeżeli szukasz produktu normalizującego do przetłuszczających się włosów, możesz natomiast wypróbować szampon Vianek. Z kolei szampon Ziaja Kozie Mleko zawiera w swoim składzie keratynę, dlatego ma działanie wzmacniające. 

     

    Jak działa szampon zakwaszający? Niższe pH szamponu prowadzi do uszczelnienia się łusek włosów. Ponadto zakwaszanie włosów polecane jest także dla kręconych kosmyków. Zabieg ten stanowi pomoc w ograniczeniu suchości i puszczenia się włosów. Aby wzmocnić rezultat pielęgnacyjny, warto dodatkowo wypróbować olejek rycynowy będący bogactwem substancji odżywczych, takich jak: witamina E, nienasycone kwasy tłuszczowe. Olej sprawdzi się w pielęgnacji włosów nisko i średnioporowatych.

    Jak zakwasić włosy

    Czym i jak zakwasić włosy po farbowaniu? 

    Zakwaszanie włosów po farbowaniu wzmacnia i przedłuża efekty koloryzacji. Dzieje się tak, ponieważ kwaśne pH utrwala pigmenty. Ponadto kosmyki zyskują równowagę kwasowo-zasadową. Z tego względu zakwaszenie włosów po farbowaniu jest zabiegiem, który wielu fryzjerów przeprowadza po każdej koloryzacji. Oczywiście warto to robić również w domu, a także pomiędzy kolejnymi farbowaniami. 

    Po koloryzacji lub innych zabiegach chemicznych polecane są zwłaszcza odżywki i szampony zakwaszające. Pozwoli to na utrzymanie łusek włosa płasko oraz zapobiegnie niszczeniu się kosmyków. Zakwaszanie włosów po dekoloryzacji czy rozjaśnianiu daje podobne rezultaty. 

    Jak zakwasić włosy? Czego unikać?

    Zakwaszanie włosów jest ostatnim etapem pielęgnacji skóry głowy i kosmyków. Płukanką zakwaszającą spłukujemy pasma tuż po dokładnym zmyciu z nich wcześniej użytych preparatów, np. szamponu, odżywki lub maski. Po zastosowaniu płukanki nie należy używać już wody. Kosmetyki zakwaszające stosuj zgodnie z zaleceniami producenta widocznymi na opakowaniu. 

    Zakwaszania włosów nie należy przeprowadzać zbyt często. Dlaczego? Nadmierne stosowanie preparatów o niskim pH może przyczynić się do przesuszenia kosmyków oraz podrażnienia skóry głowy. Trzeba więc uważać, aby nie przekwasić włosów. Takie pasma stają się poplątane, sianowate, sztywne. Nie zaleca się zatem przeprowadzania tego zabiegu częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Co więcej, równie szkodliwe może okazać się naprzemienne stosowanie preparatów o pH kwaśnym oraz zasadowym. Przez ciągłe otwieranie i zamykanie łusek włosów pasma przestają odpowiednio reagować na środki do ich pielęgnacji, a także mogą ulec zniszczeniu. 

    Domowe sposoby na zakwaszanie włosów 

    Wiele osób sięga po domowe sposoby zakwaszania włosów. W tym celu można przygotować płukankę zakwaszającą. Najczęściej do stworzenia tego typu preparatów stosuje się ocet jabłkowy, cytrynę lub kawę. Tak naprawdę wystarczą jedynie woda oraz wybrany komponent o niskim pH.

    Zakwaszanie włosów octem jabłkowym

    W obniżeniu pH włosów pomocny może być płukanka z octu jabłkowego. Nie należy natomiast używać czystego octu. Zawsze powinno się pamiętać o jego odpowiednim rozcieńczeniu. Składnik ten cechuje się kwaśnym pH wynoszącym około 2-3, które jest o wiele niższe niż pH włosów. 

    Jak zakwasić włosy octem jabłkowym? Najpierw należy umyć głowę szamponem, a następnie spłukać wodą. Po tej czynności wystarczy polać włosy przygotowaną mieszanką (bądź spryskać je sprayem), a następnie odczekać około 30 sekund i ponownie spłukać. Zapach octu zazwyczaj znika samoistnie po wyschnięciu kosmyków.

    Zakwaszanie włosów cytryną

    Innym przykładem domowego zakwaszania włosów jest użycie cytryny jako głównego składnika preparatu obniżającego pH. Stosowanie mgiełki z dodatkiem cytryny przyczynia się do rozjaśniania kosmyków — pod wpływem światła dochodzi do ich utlenienia, a w efekcie rozjaśnienia. Jest także wielu zwolenników płukania włosów cytryną. Nie należy jednak przesadzać z zakwaszaniem włosów w ten sposób, ponieważ sok z cytryny może wywołać podrażnienie skóry głowy i przesuszyć kosmyki. Z tego względu trzeba pamiętać o rozcieńczeniu świeżego soku z wodą, co pozwoli uniknąć niepożądanych działań.

    Domowe sposoby na zakwaszanie włosów

    Zakwaszanie włosów aloesem

    Miłośnicy aloesu mogą zastosować go również na włosy, aby obniżyć pH skóry głowy oraz kosmyków. Żel można nakładać bezpośrednio na skórę głowy oraz włosy. Trzeba jednak dobrze go spłukać, aby uniknąć niepożądanego efektu. Sok z aloesu ma pH o wartości 4,5, dzięki czemu można przywrócić naturalne pH. Ponadto z tego składnika warto także przygotować mgiełkę zakwaszającą, którą wystarczy spryskać pasma niezwłocznie po ich umyciu. 

    Czy warto zakwaszać włosy?

    Zakwaszanie włosów jest świetną metodą, w szczególności dla osób o włosach porowatych, skłonnych do elektryzowania się i puszenia. Ponadto powinno się obniżać pH skóry głowy oraz włosów po każdym farbowaniu lub dekoloryzacji. Zakwaszenie włosów stanowi pomoc w okiełznaniu pasm, dzięki szczelnemu zamknięciu łusek kosmyków. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością przeprowadzania tego zabiegu pielęgnacyjnego. Ponadto przy stosowaniu wszelkiego preparatów do zakwaszania włosów trzeba zachować ostrożność oraz postępować według zaleceń znajdujących się na opakowaniu produktu. Warto obserwować reakcję swoich kosmyków, aby w razie potrzeby móc odpowiednio zmodyfikować plan pielęgnacji.

    Źródła:

    1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4158629/ [dostęp online: 24.05.2022]
    2. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-4.pdf [dostęp online: 24.05.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
      Przeczytaj więcej od tego autora