Apatia − niepokojący objaw może oznaczać chorobę!

18. 2. 2020 · Natalia Klonowska · 4 minuty czytania
 • psychologia

Apatia może przydarzyć się każdemu. W cięższych chwilach brak motywacji i zainteresowania codziennymi zadaniami bywa normalny. Jednak przewlekła apatia może być objawem wielu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Zobacz, kiedy przewlekły brak energii i chęci do życia może okazać się symptomem choroby.

Apatia − ciągłe zmęczenie i senność

Termin „apatia” pochodzi od greckiego słowa „pathos”, które oznacza pasję. Przedrostek „a” dodaje się dla zaprzeczenia słowa, które poprzedza. Tak więc apatia to tyle, co „brak pasji”.

Z psychologicznego punktu widzenia, apatia to brak zainteresowania czynnościami życiowymi lub interakcjami z innymi ludźmi. Taki stan może niekorzystnie wpływać na Twoją zdolność do utrzymania pracy, cieszenia się życiem i relacje z bliskimi lub nowo poznanymi ludźmi. W neurologii kognitywnej apatia określana jest jako syndrom osłabionej motywacji, co w konsekwencji prowadzi do obniżonego ukierunkowania na osiągnięcie celu. Uznaje się również, że utrata motywacji może występować w innych obszarach, w tym społecznym lub emocjonalnym (apatia społeczna lub apatia emocjonalna).

apatia

Apatia − przyczyny

Stan apatii i zobojętnienia bywa objawem pewnych zaburzeń psychicznych i neurologicznych, w tym:

 • choroby Alzheimera
 • uporczywego zaburzenia depresyjnego (inaczej dystymia − rodzaj przewlekłej łagodnej depresji)
 • choroby Huntingtona
 • choroby Parkinsona
 • postępującego porażenia nadjądrowego
 • schizofrenii
 • otępienia naczyniowego

Więcej na temat choroby Alzheimera dowiesz się z artykułu: Czy to już Alzheimer? Objawy pierwszego etapu choroby

ciągłe zmęczenie i senność

Wiele osób od czasu do czasu „gubi iskrę”, odczuwa zmęczenie, senność, osłabienie i brak energii, ale apatia to ciągła utrata motywacji do robienia czegoś lub całkowity brak zainteresowania otoczeniem. Stwierdzono, że apatia bardzo często występuje wśród osób z demencją − około 50 − 70% osób z demencją cierpi na apatię. Więcej na temat demencji starczej przeczytasz w kompendium wiedzy: Demencja starcza: objawy, leczenie i profilaktyka choroby

Liczne badania potwierdzają, że uszkodzenia w okolicach kory mózgowej płata czołowego są ściśle związane z pojawieniem się apatii. Stąd apatia może wynikać z udaru, który narusza tą część struktury mózgu.

Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru sprawdź w artykule: Udar niedokrwienny – objawy i pierwsza pomoc

 

Apatia − objawy

W rozpoznaniu zaburzenia pomagają określone kryteria diagnostyczne. Przy apatii nieprawidłowości ujawniają się w aspektach emocjonalnym, poznawczym, motorycznym i motywacyjnym.

Wśród głównych objawów apatii najczęściej obserwuje się:

 • nieadekwaną do wieku czy zdrowia utratę motywacji, pasji i chęci do działania
 • redukcję samowolnie generowanych, zarówno dobrowolnych, jak i celowych, zachowań
 • brak zainteresowania ludźmi i otoczeniem
 • zmiany w zachowaniu, myśleniu i emocjach niezwiązane z niepełnosprawnością fizyczną, używaniem substancji lub zaburzonym poziomem świadomości

Apatia zyskuje coraz większą uwagę ze względu na jej wpływ na emocje, zachowanie i funkcje poznawcze człowieka. Choć objawy przywołują na myśl niektóre z syndromów depresji, to badania potwierdziły, że apatia może występować przy braku nastroju depresyjnego.

Jak walczyć z apatią?

Leczenie apatii zależy od jej przyczyny. Ciągła apatia może wpływać na Twoją zdolność do utrzymywania osobistych relacji z bliskimi i osiągania dobrych wyników w szkole lub pracy.

zmęczenie senność osłabienie brak energii

Leki i psychoterapia mogą pomóc przywrócić zainteresowanie życiem. W przypadku apatii niepowiązanej z innymi zaburzeniami, wsparciem mogą okazać się suplementy z żeń-szeniem: Naturell Ashwagandha lub tabletki musujące Powermax. Żeń-szeń wzmacnia organizm w momentach przemęczenia i wyczerpania. Więcej na temat żeń-szenia możesz przeczytać w artykule: Miłorząb japoński w kosmetyce: tajemnicze właściwości boskiego drzewa życia.

W przypadku przewlekłej apatii konieczna jest diganoza specjalisty. Postępującej chorobie Parkinsona lub Alzheimera bardzo często towarzyszy apatia. Leczenie choroby podstawowej może pomóc uporać się  z problemem.

 

Źródła:

1. C. Le Heron, Brain mechanisms underlying apathy, J Neurol Neurosurg Psychiatry 2019

2. J. Ishizakiand, M. Mimura, Dysthymia and Apathy: Diagnosis and Treatment. Volume 2011

Więcej artykułów na ten temat