Apatia − niepokojący objaw może oznaczać chorobę!

18. 2. 2020 · 3 minuty czytania

Apatia i stan zobojętnienia to objawy, których nie wolno Ci bagatelizować. O czym mogą świadczyć? Czy stanowią przesłankę do konsultacji lekarskiej? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Apatia − niepokojący objaw może oznaczać chorobę!

Apatia może przydarzyć się każdemu. W cięższych chwilach brak motywacji i zainteresowania codziennymi zadaniami bywa normalny. Jednak przewlekła apatia może być objawem wielu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Zobacz, kiedy przewlekły brak energii i chęci do życia może okazać się symptomem choroby.

Termin „apatia” pochodzi od greckiego słowa „pathos”, które oznacza pasję. Przedrostek „a” dodaje się dla zaprzeczenia słowa, które poprzedza. Tak więc apatia to tyle, co „brak pasji”.

Z psychologicznego punktu widzenia, apatia to brak zainteresowania czynnościami życiowymi lub interakcjami z innymi ludźmi. Taki stan może niekorzystnie wpływać na Twoją zdolność do utrzymania pracy, cieszenia się życiem i relacje z bliskimi lub nowo poznanymi ludźmi. W neurologii kognitywnej apatia określana jest jako syndrom osłabionej motywacji, co w konsekwencji prowadzi do obniżonego ukierunkowania na osiągnięcie celu. Uznaje się również, że utrata motywacji może występować w innych obszarach, w tym społecznym lub emocjonalnym (apatia społeczna lub apatia emocjonalna).

apatia

 

Apatia − przyczyny

Stan apatii i zobojętnienia bywa objawem pewnych zaburzeń psychicznych i neurologicznych, w tym:

  • choroby Alzheimera
  • uporczywego zaburzenia depresyjnego (inaczej dystymia − rodzaj przewlekłej łagodnej depresji)
  • choroby Huntingtona
  • choroby Parkinsona
  • postępującego porażenia nadjądrowego
  • schizofrenii
  • otępienia naczyniowego

Więcej na temat choroby Alzheimera dowiesz się z artykułu: Czy to już Alzheimer? Objawy pierwszego etapu choroby

ciągłe zmęczenie i senność

 

Wiele osób od czasu do czasu „gubi iskrę”, odczuwa zmęczenie, senność, osłabienie i brak energii, ale apatia to ciągła utrata motywacji do robienia czegoś lub całkowity brak zainteresowania otoczeniem. Stwierdzono, że apatia bardzo często występuje wśród osób z demencją − około 50 − 70% osób z demencją cierpi na apatię. Więcej na temat demencji starczej przeczytasz w kompendium wiedzy: Demencja starcza: objawy, leczenie i profilaktyka choroby

Liczne badania potwierdzają, że uszkodzenia w okolicach kory mózgowej płata czołowego są ściśle związane z pojawieniem się apatii. Stąd apatia może wynikać z udaru, który narusza tą część struktury mózgu.

Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru sprawdź w artykule: Udar niedokrwienny – objawy i pierwsza pomoc

    Apatia − objawy

    W rozpoznaniu zaburzenia pomagają określone kryteria diagnostyczne. Przy apatii nieprawidłowości ujawniają się w aspektach emocjonalnym, poznawczym, motorycznym i motywacyjnym.

    Wśród głównych objawów apatii najczęściej obserwuje się:

    • nieadekwaną do wieku czy zdrowia utratę motywacji, pasji i chęci do działania
    • redukcję samowolnie generowanych, zarówno dobrowolnych, jak i celowych, zachowań
    • brak zainteresowania ludźmi i otoczeniem
    • zmiany w zachowaniu, myśleniu i emocjach niezwiązane z niepełnosprawnością fizyczną, używaniem substancji lub zaburzonym poziomem świadomości

    Apatia zyskuje coraz większą uwagę ze względu na jej wpływ na emocje, zachowanie i funkcje poznawcze człowieka. Choć objawy przywołują na myśl niektóre z syndromów depresji, to badania potwierdziły, że apatia może występować przy braku nastroju depresyjnego.

    Jak walczyć z apatią?

    Leczenie apatii zależy od jej przyczyny. Ciągła apatia może wpływać na Twoją zdolność do utrzymywania osobistych relacji z bliskimi i osiągania dobrych wyników w szkole lub pracy.

    zmęczenie senność osłabienie brak energii

     

    Leki i psychoterapia mogą pomóc przywrócić zainteresowanie życiem. W przypadku apatii niepowiązanej z innymi zaburzeniami, wsparciem mogą okazać się suplementy z żeń-szeniem: Naturell Ashwagandha suplement diety lub tabletki musujące Powermax. Żeń-szeń wzmacnia organizm w momentach przemęczenia i wyczerpania. Więcej na temat żeń-szenia możesz przeczytać w artykule: Miłorząb japoński w kosmetyce: tajemnicze właściwości boskiego drzewa życia.

    W przypadku przewlekłej apatii konieczna jest diganoza specjalisty. Postępującej chorobie Parkinsona lub Alzheimera bardzo często towarzyszy apatia. Leczenie choroby podstawowej może pomóc uporać się  z problemem.

     

    Źródła:

    1. C. Le Heron, Brain mechanisms underlying apathy, J Neurol Neurosurg Psychiatry 2019

    2. J. Ishizakiand, M. Mimura, Dysthymia and Apathy: Diagnosis and Treatment. Volume 2011

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora