Legionella: leczenie bakterii opornej na penicylinę

20. 9. 2018 · 4 minuty czytania

Czym jest Legionella pneumophila? Gdzie najczęściej występuje bakteria? Kto jest najbardziej narażony na rozwój infekcji? Jakie objawy wywołuje „choroba legionistów”? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Legionella: leczenie bakterii opornej na penicylinę

Legionella to choroba wywołana przez bakterie Legionella pneumophila, które często znajdują się w zbiornikach wodnych czy naszych rurach kanalizacyjnych. Zaraża się nią jednak drogą wziewną, a nie przez pice wody. Choroba legionistów, która wywołana jest przez bakterie, powinna być leczona w szpitalu. Zobacz, jak leczyć legionellę.

Czym jest Legionella pneumophila?

Legionelloza, wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila, to choroba, która dotyka układ oddechowy. Bakteria ta występuje na całym świecie i najczęściej przebywa w mokrej glebie czy w zbiornikach wodnych. Niestety, bakterie te mogą również kolonizować instalacje wodno-kanalizacyjne, urządzenia klimatyzujące czy baseny. Legionella pneumophila najczęściej pojawia się w miejscach z wolnym przepływem wody lub wodą stojącą, która utrzymuje temperaturę w zakresie 20 − 50⁰C. Powyżej 60⁰C Legionella pneumophila ginie.

Sprawdź też, czy grypę można leczyć antybiotykami?

 

Jak można zarazić się legionellą?

Zarazić się legionellą możesz, kiedy wdychasz cząsteczki zainfekowanej wody, które znajdują się w powietrzu. A to dlatego, że choroba przenosi się drogą wziewną. Nie bój się więc, że zarazisz się legionellą przez wypicie skażonej wody czy kontakt z chorym człowiekiem.

Jak można zarazić się legionellą

 

Czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania są m.in.: długa hospitalizacja, przebywanie w zakładach opieki, palenie papierosów czy zaburzenia odporności.

Co powodują bakterie Legionella pneumophila? Choroba legionistów i gorączka Pontiac

Efekt zakażenia może być różny. Infekcja może mieć postać choroby legionistów lub gorączki Pontiac. W zależności od postaci, wystąpią charakterystyczne objawy.

Gorączka Pontiac daje objawy grypopodobne. Mogą pojawić się: gorączka, suchy kaszel czy bóle głowy. Możesz też czuć osłabienie, zmęczenie czy objawy takie jak nudności i wymioty. Symptomy te ustępują samoistnie po okresie około 2 do 5 dni. Może być mylona ze zwykłym przeziębieniem. Zobacz, jak odróżnić przeziębienie od grypy: Przeziębienie a grypa – jak je odróżnić?

gorączka Pontiac

 

Choroba legionistów jest natomiast zapaleniem płuc o zwykle ciężkim przebiegu. Niestety, możliwe są tu też liczne powikłania. Początkowo możesz mieć objawy grypopodobne. Z czasem kaszel może być bardziej mokry. Oprócz tego, możesz skarżyć się na duszności. Choroba legionistów może też sprawić, że zaczniesz odkrztuszać plwocinę, która bywa podbarwiana krwią. Choroba ta trwa zwykle wiele tygodni. Oprócz objawów podobnych do grypy dochodzą jeszcze zaburzenia związane z układem pokarmowym, takie jak nudności, biegunka czy wymioty, a także zaburzenia neurologiczne. Możesz czuć nadmierną senność i mieć bóle głowy. Dochodzić może nawet do zaburzeń świadomości.

Sprawdź też leki na biegunkę.

Co zrobić, kiedy dopadła Cię Legionella? Leczenie choroby legionistów

Niestety, nie ma metody diagnostycznej, która pozwala na sprawne i wczesne odróżnienie rozwijającej się ciężkiej choroby legionistów od gorączki Pontiac. Chorobę zdiagnozować można w pełni przez odpowiednie badania laboratoryjne plwociny, krwi lub moczu. Same objawy nie są na tyle specyficzne, żeby jednoznacznie wykluczyć inne choroby.

Leczenie choroby legionistów

 

W leczeniu zapalenia płuc stosuje się odpowiednie antybiotyki i dba się o nawodnienie chorego. Jeśli chodzi o dobór antybiotyków w przypadku infekcji wywołanej przez Legionella pneumophila, lekarz w pierwszym rzucie może zapisać Ci antybiotyki z grupy fluorochinolonów, takie jak np. lewofloksacyna czy moksyfloksacyna. Podawane mogą być w formie doustnej lub dożylnej. Alternatywnie stosowane mogą być również makrolidy czy doksycyklina. Choroba legionistów wymaga leczenia w szpitalu. Często ponadto podawane są również leki obniżające gorączkę.

Leczenie choroby legionistów - hospitalizacja

 

Możliwe jest całkowite wyleczenie legionellozy bez powikłań! Dlatego bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Wiele też zależy od wieku pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowotnego. Jeśli istnieją choroby przewlekłe, które dodatkowo osłabiają chorego lub łączą się z objawami infekcji, to dochodzenie do zdrowia może być dużo dłuższe i istnieje większe ryzyko powikłań. Bardziej narażone są również osoby starsze.

Ciężko dokładnie oszacować ryzyko zakażenia Legionella pneumophila, bo część zakażeń nie daje mocnych objawów i nie zostanie odnotowana jako zakażenie tą konkretną bakterią. Jeśli chodzi o chorobę legionistów to szacuje się, że rocznie występuje od 10 do 30 przypadków zachorowania w kraju. Pamiętaj, że choroba legionistów może stanowić zagrożenie dla Twojego życia. Dlatego nie warto jej lekceważyć i szybko udać się po pomoc do lekarza. 

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora