Jeżeli jesteś zwolenniczką naturalnych rozwiązań dla zdrowia i urody, to pewnie spotkałaś się z tym problemem: na półkach drogerii ciężko znaleźć ekologiczne i naturalne antyperspiranty. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość − sama możesz przygotować naturalny antyperspirant. Jak zrobić go w domu? Zobacz moje 3 domowe przepisy i zdecyduj, który antyperspirant pasuje do Ciebie najbardziej: w sztyfcie, w kremie, a może w pudrze?
Dla kogo naturalny antyperspirant?
Drogeryjne, czy apteczne antyperspiranty mają wiele zwolenniczek, ale potrafią także wywołać niezłą kontrowersje.
Głównym zarzutem wobec antyperspirantów jest to, że mogą one zatykać gruczoły potowe. Dezodoranty, działają w ten sposób, że zawarte w nich substancje aktywne krystalizują się tworząc „korek”, który zatyka ujście kanału potowego i ograniczają pocenie się. Nie jest to jednak proces stały − to znaczy, że po paru godzinach od nałożenia antyperspirantu „korek” rozpuszcza się i przywraca działanie skóry do normalności.
Bardzo głośno jest także o negatywnym działaniu aluminium na Twoje zdrowie. A to właśnie sole aluminium najczęściej możesz znaleźć w antyperspirantach. To kontrowersyjna teoria, bo nie dowiedziono jednoznacznie negatywnego wpływu aluminium z dezodorantów na zdrowie.
Tak, czy inaczej, jeżeli chcesz ominąć dyskusję na temat szkodliwości antyperspirantów, możesz postawić na naturalne rozwiązania i skomponować własny dezodorant. Naturalne składniki, które hamują pot i jego nieprzyjemny zapach w połączeniu z Twoją skórą, możesz łatwo znaleźć w swojej kuchni lub sklepie zielarskim.
Naturalne antyperspiranty stosować możesz szczególnie, kiedy borykasz się z podrażnieniami skóry pod pachami po goleniu czy wrastającymi włoskami. Zawarte w antyperspirantach olejki eteryczne działają przeciwzapalnie, a także przyspieszają gojenie się ran po goleniu pod pachami.
Sprawdź domowe sposoby na nadmierne pocenie.