Ból neuropatyczny − co to jest?

11. 2. 2020 · Irmina Turek · 4 minuty czytania
 • choroby

Ból neuropatyczny powstaje na skutek uszkodzenia układu nerwowego. Jest to bardzo złożona przypadłość, która może obniżyć jakość życia. Czy ból neuropatyczny można wyleczyć? Na szczęście wspólne działania neurologów, psychiatrów, fizjoterapeutów i specjalistów od terapii bólu pomagają w skutecznej terapii.

Bóle neuropatyczne − co to jest?

Ból neuropatyczny powstaje w wyniku uszkodzenia lub zaburzenia funkcji układu nerwowego. W prawidłowo funkcjonującym układzie nerwowym, w odpowiedzi na bodziec bólowy, nerwy przewodzą sygnał o wystąpieniu bólu przez rdzeń kręgowy do mózgu. Jest to sposób informowania mózgu o potencjalnych uszkodzeniach, do których mogło dojść w obrębie tkanek i narządów. Mechanizm ten pozwala uchronić organizm przed uszkodzeniami lub ograniczyć ich skutki.

ból neuropatyczny

Jeśli ból neuropatyczny wynika z zaburzeń działania układu nerwowego obwodowego, nazywamy go nerwobólem lub neuralgią. W Twoim ciele wysyłane są nieprawidłowe sygnały, które błędnie informują mózg o bólu − zupełnie nieadekwatne do tego, co się z Tobą dzieje (ból może być zbyt duży lub zbyt mały w porównaniu do bodźca).

Natomiast, jeśli dojdzie do uszkodzeń w obrębie mózgu lub rdzenia kręgowego, mózg otrzymuje informacje o nieistniejących bodźcach. Jest to ośrodkowy ból neuropatyczny.

Ból neuropatyczny − przyczyny

Najczęstszą chorobą w przebiegu, której pojawia się ból neuropatyczny jest cukrzyca. Ból związany z uszkodzeniem układu nerwowego w przebiegu cukrzycy dotyka nawet do 10% chorych.

Przyczyny bólu neuropatycznego

Ból neuropatyczny pojawia się również przy półpaścu. Dotyka on rejony, na których wcześniej występowały związane z chorobą zmiany skórne i może trwać nawet wiele miesięcy.

Do innych przyczyn pojawienia się bólu neuropatycznego należą:

 • choroba nowotworowa
 • udar mózgu
 • dyskopatie i uszkodzenia kręgosłupa
 • uszkodzenia korzonków nerwowych
 • HIV
 • neuralgia nerwu trójdzielnego

Zobacz, jak wygląda zapalenie nerwu trójdzielnego: Zapalenie nerwu trójdzielnego: ból, który prowadzi na skraj szaleństwa!

ból neuropatyczny u dorosłych

Wynika to z różnego rodzaju uszkodzeń układu nerwowego, do których dochodzi w czasie tych chorób.

Poza tym uszkodzenia takie mogą powstać również po zabiegach chirurgicznych. W niektórych przypadkach ból neuropatyczny może pojawić się na skutek zażywania leków (np. przeciwnowotworowych czy przeciwgruźliczych).

Ból neuropatyczny − objawy

Chorzy najczęściej opisują bóle neuropatyczne, jako tępe, palące, kłujące lub przeszywające. Odczucia bólowe mogą być przewlekłe lub  doskwierać jedynie czasem.

Dodatkowymi objawami towarzyszącymi, które mogą wystąpić w bólu neuropatycznym są:

 • odczuwanie bólu pod wpływem bodźców, które nie wywołują bólu u zdrowego człowieka
 • mrowienie
 • bezsenność wynikająca z silnego bólu
 • uczucie zimna lub gorąca w kończynach
 • osłabienie kończyn
 • obrzęki
 • osłabienie czucia

Co ciekaweból może z łatwością promieniować poza obszar, w którym uprzednio doszło do uszkodzeń układu nerwowego.

Ból neuropatyczny − leczenie

Jeśli podejrzewasz u siebie ból neuropatyczny zgłoś to lekarzowi. W trakcie konsultacji ze specjalistą, sprawdzi on i porówna reakcje na bodźce i pojawianie się bólu po obu stronach ciała. W ten sposób najlepiej widać różne reakcje chorego na taką samą siłę bodźca (dotyku, ucisku, kłucia czy ekspozycji na ciepło lub zimno).

Leczenie bólu neuropatycznego to złożony proces. Obejmuje on zarówno leczenie choroby podstawowej, która doprowadziła do uszkodzeń układu nerwowego, jak i terapię samego bólu i objawów mu towarzyszących. Oprócz stosowania różnych połączeń leków przeciwbólowych często stosuje się też leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe, a także wspomagające pracę i w miarę możliwości regenerację uszkodzonych nerwów. Dodatkowo w terapii używa się także leków o działaniu znieczulającym.

ból neuropatyczny leczenie

W zależności od przypadku, zalecana bywa również hydroterapia, masaże czy laseroterapia. W niektórych sytuacjach lekarz może polecić Ci m.in. blokadę nerwu. Osobom, u których występuje przewlekły ból neuropatyczny zaleca się konsultację zarówno z neurologiem, psychiatrą i specjalistami leczenia bólu.

Więcej artykułów na ten temat