Męskie kamienie nerkowe − ból jak przy porodzie?

23. 3. 2018 · 3 minuty czytania

Objawy kamicy nerkowej bywają bardzo uciążliwe. Wiele osób porównuje je do bólu porodowego. Skąd biorą się kamienie w nerkach i jak zapobiegać nawrotom choroby? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Magdalena Stoczyńska
Magdalena Stoczyńska
Męskie kamienie nerkowe − ból jak przy porodzie?

Kamica i kolka nerkowa to choroba, o której myślimy dopiero, gdy nas dopadnie. To schorzenie upodobało sobie mężczyzn i to oni statystycznie cierpią częściej. Dominującym objawem jest przeszywający ból, który sprawia, że szukasz natychmiastowej pomocy. W kwestii kamicy nerkowej nie ma żartów. Choroba jest poważna nie tylko ze względu na powtarzające się bolesne ataki, ale także ze względu na ryzyko niewydolności nerek. Dowiedz się, jak wygląda kamica nerkowa u mężczyzn i jakie są jej główne objawy.

Kamienie nerkowe – objawy u mężczyzn

Kamica nerkowa to choroba, która powstaje na skutek wytrącania się z moczu składników mineralnych lub organicznych. Powstają wówczas zbite, często ostre złogi – drobiny minerałów zlepiają się i tworzą kamienie nerkowe. Ból możesz odczuwać już na etapie ich gromadzenia się w górnym odcinku dróg moczowych. Większość z nich pozostaje w nerce, ale niektóre mogą przemieszczać się do moczowodów i pęcherza.

Wielkość i liczba kamieni są praktycznie nieograniczone. Najczęściej możesz mieć do czynienia z kamieniami szczawianowymi, wapniowymi, moczanowymi i fosforanowymi.

Czym objawiają się kamienie nerkowe u mężczyzn

 

Objawy kamicy nerkowej u mężczyzn są dokładnie takie same, jak u kobiet. Jeżeli kamienie znajdują się w nerce, z reguły nie będziesz miał wielkiego dyskomfortu, czasem przy pewnym ruchu możesz odczuwać pobolewania okolicy lędźwiowej. Ale kiedy kamień przesunie się do moczowodu, zaczyna się prawdziwe cierpienie. Ostry napad kolki nerkowej to nagły i przejmujący ból w rzucie nerek. Ból promieniuje w kierunku pęcherza moczowego, cewki moczowej, pachwin i wewnętrznej części uda.

Do tego mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, na przykład nudności, wymioty, podwyższenie temperatury ciała, wzdęcie brzucha, biegunka, zaburzenia oddawania moczu oraz to, co może niepokoić najbardziej, czyli krwiomocz.

Sprawdź też leki na biegunkę.

Ten ostatni objaw jest skutkiem drażnienia błony śluzowej dróg moczowych w trakcie przemieszczania się kamieni w kierunku ujścia cewki moczowej. Kamienie nerkowe w przewodzie moczowym u mężczyzn to bolesna sprawa. Proces przesuwania się kamieni jest to niestety bardzo powolny i niezwykle bolesny, porównywany często z porodem. Dlatego też określany jest także jako „rodzenie kamienia nerkowego”. U mężczyzn, niestety bardziej problematyczny ze względu na uwarunkowania anatomiczne.

 

Kolka nerkowa – jak uniknąć bólu?

Napad kolki nerkowej wiąże się z dużym bólem i niejednokrotnie sporym stresem. Doraźnie podane leki przeciwbólowe i rozkurczowe skutecznie zwalczają dolegliwości, lecz najważniejsza jest profilaktyka!

Kamica nerkowa ma to do siebie, że lubi o sobie przypomnieć. Niestety jej objawy w znacznej ilości przypadków mają charakter nawrotowy. Ryzyko tworzenia się kamieni mają osoby, które miały już takie doświadczenie w przeszłości – w takich przypadkach szansa, że dolegliwość wróci w ciągu kolejnych 5 lat, jest aż o 50 proc. wyższa. Co zatem robić, by zapobiec kamicy nerkowej?

Oto wskazówki, które pomogą ci w walce z kolką:

1. Pamiętaj o wodzie

Podstawą profilaktyki kamicy jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu. Postaraj się wypijać co najmniej 2,5 litra płynów dziennie. Taka ilość wydaje się optymalna, żeby efektywnie „przepłukać” nerki. Istotne jest, żeby nie dopuszczać do nadmiernego zagęszczania moczu, ponieważ sprzyja to wytrącaniu się kamieni. Łatwo to zaobserwować – wydalany mocz powinien mieć barwę słomkowożółta.

Kolka nerkowa

 

2. Jedz z głową

Jeśli problem kamicy nerkowej dotyczy właśnie Ciebie, lepiej ograniczyć spożycie szczawianów, które występują w szpinaku, rabarbarze, botwince, szczawiu, czekoladzie czy kawie. Staraj się też ograniczać w diecie produkty z dużą zawartością soli.

Polecam Ci też, zapoznać się z tekstem naszej dietetyczki Ewy, o 6 mitach na temat diety: Tłuszcz idzie w tłuszcz, a owoce odchudzają, czyli największe żywieniowe mity [INFOGRAFIKA].

3. Unikaj agresywnej suplementacji minerałami

Jeśli dbasz o prawidłową, zbilansowaną dietę, modne i reklamowane suplementy nie są Ci potrzebne.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Magdalena Stoczyńska
    Magdalena Stoczyńska
    Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest moja pasją, a w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pomagają mi liczne kursy, szkolenia oraz sympozja naukowe. Na co dzień dbam o dobry kontakt z pacjentem – możliwie dokładnie i jasno tłumacząc przyczyny dolegliwości oraz możliwości ich leczenia.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Stoczyńska
    Magdalena Stoczyńska
    Jestem absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie realizuję szkolenie specjalizacyjne w zakresie neurologii w Oddziale Neurologicznym i Udarowym Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Moja praca jest...
    Przeczytaj więcej od tego autora