Lody na ból gardła − czy to naprawdę dobry pomysł? Lekarz odpowiada

30. 5. 2018 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył bólu gardła. Nic w tym dziwnego! Objaw ten należy do najczęstszych przyczyn wizyt zarówno osób dorosłych, jak i dzieci u lekarza pierwszego kontaktu. Często jednak zanim udasz się do lekarza, wśród znajomych lub w internecie szukasz ratunku... i co tam znajdujesz? Liczne domowe sposoby, jak radzić sobie z bólem gardła. Wśród nich znajdą się pewnie „lody na ból gardła”! Czy lody są dobre na ból gardła? Przekonaj się!

Jakie mogą być przyczyny bólu gardła?

Bolące gardło to objaw, który może towarzyszyć wielu chorobom. Najczęściej jednak obserwuje się go w przebiegu wirusowego zapalenia gardła.

Wirusy są przyczyną nawet 80% przypadków stanu zapalnego gardła. Wśród nich królują takie wirusy jak adenowirusy, rinowirusy, RSV czy wirus paragrypy. Takiej infekcji najczęściej towarzyszy ostry ból gardła, katar, gorączka, a czasem łzawienie oczu.

Drugą, co do częstości przyczyną bólu gardła, jest choroba bakteryjna, czyli znana Ci pewnie angina wywołana przez paciorkowce β-hemolizujące z grupy A. Tak, to ten stan, gdy Twoje migdałki są duże, bolesne i pokryte białym nalotem. Do innych objawów anginy należy gorączka, brak apetytu i  niekiedy powiększone węzły chłonne.

Sprawdź też pastylki i spraye na ból gardła.

Poza anginą paciorkowcową, istnieje cała lista różnych bakterii, które też mogą zaatakować Twoje gardło, a wśród nich są Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae czy Mycoplasma pneumoniae.

Do rzadszych, lecz również infekcyjnych przyczyn bólu gardła, należy zakażenie spowodowane drożdżakami Candida albicans. Choroba ta ma bardzo charakterystyczne objawy, do których przede wszystkim zalicza się obfity, biały nalot na języku, podniebieniu i błonie śluzowej gardła.

Ból gardła może być również spowodowany przez czynniki nieinfekcyjne – na przykład w skutek refluksu żołądkowo-przełykowego czy też mechanicznego urazu po zabiegu usuwania migdałków.

Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć anginę.

Czy można jeść lody jak boli gardło?

Odpowiedź brzmi: raczej nie! Większość przyczyn bólu gardła to czynniki infekcyjne. Lody jedzone na ból gardła powodują obniżenie temperatury tkanek jamy ustnej i gardła,  a to z kolei obniża odporność i sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych patogenów.

Z tego powodu lody na zapalenie gardła nie są dobrym pomysłem! W czasie bólu gardła lepiej zrezygnuj z jedzenia zimnych pokarmów oraz picia zimnych napojów do czasu ustąpienia objawów choroby. Co w takim razie jeść gdy boli nas gardło?

Gdy boli Cię gardło:

  • pij ciepłe napoje, najlepiej o kilka stopni cieplejsze niż temperatura pokojowa
  • jedz miękkie pokarmy, jak ciepły makaron, ryż czy owsianka
  • warzywa gotuj do miękkości, żeby nie drażniły chorego gardła
  • wybieraj miękkie owoce o łagodnym smaku, najlepiej w formie przecierów
  • jedz naturalne jogurty

Unikaj natomiast:

  • ostrych, kwaśnych i drażniących potraw
  • zrezygnuj z suchego, twardego jedzenia, np. sucharków, orzechów, krakersów
  • nie pij alkoholu
  • nie pij napojów gazowanych

Sprawdź też, czy podczas choroby można trenować.

Ale czy lody na ból gardła to zawsze zły pomysł?

Nie! Brzmi to jak sen, ale faktycznie lody na ból gardła czasem działają. Kiedy? Tym wyjątkowym przypadkiem jest ból gardła po zabiegu usuwania migdałków. Zabieg ten polega na chirurgicznym usunięciu migdałków, czyli skupisk tkanki limfatycznej.

Jest to bardzo dobrze ukrwiona i unerwiona okolica, dlatego po zabiegu pacjent odczuwa ból. Zdarzają się też powikłania w postaci krwawienia. W tej sytuacji konieczna jest specjalna dieta, oparta na chłodnych i łagodnych pokarmach. Jeżeli włączysz diety odrobinę lodów to Twoje naczynia krwionośne obkurczą się. Lody zadziałają też przeciwbólowo. Nie można też pominąć tego, że jedzenie lodów to przyjemność, która poprawia nastrój po operacji!

Zanim jednak zjesz lody na chore i obolałe gardło skonsultuj to ze swoim lekarzem, który udzieli Ci szczegółowych informacji na temat tego, jak postępować po zabiegu usuwania migdałków i oceni, na ile lodowej przyjemności możesz sobie pozwolić.

Nie jedz jednak lodów, gdy masz infekcję gardła, bo takie zachowanie może nasilić objawy i przedłużyć czas choroby.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora