Dieta na kamicę nerkową: przepis na pastę kanapkową z makrelą

13. 11. 2020 · Izabela Daniel · 4 minuty czytania
 • dieta w chorobie
 • zdrowe przepisy

Czy wiesz, jak wygląda dieta w kamicy nerkowej? Jadłospis zależy przede wszystkim od typu schorzenia i rodzajów odkładających się w nerkach złogów. Przygotowałam dla Ciebie przepis, który sprawdzi się przy postaci szczawianowo-wapniowej i fosforanowo-wapniowej − 2 najczęściej występujących typów kamicy.

Kamica nerkowa − dieta ma znaczenie!

Kamica nerkowa to tworzenie się w nerkach swoistych kamieni. Są to złogi substancji, które występują w organizmie w zbyt dużym stężeniu (ponad normę) i nie rozpuszczają się całkowicie. Tak powstałe kamienie mogą powodować ból i problemy z układem moczowym. Niektóre kamienie nerkowe są na tyle małe, że ewakuują się z Twojego ciała z moczem.

W zależności od substancji, z których powstają złogi, kamicę nerkową dzieli się na:

 • szczawianowo-wapniową,
 • fosforanowo-wapniową,
 • cystynową,
 • fosforanową,
 • moczanową.

Każdy z rodzajów kamicy będzie wymagał nieco innego podejścia dietetycznego. Zwróć uwagę, że ten przepis stworzony jest ze składników, które nie są dozwolone w kamicy fosforanowej, cystynowej czy moczanowej. Jednak potrawa ta świetnie sprawdzi się w kamicy szczawianowo-wapniowej i fosforanowo-wapniowej. Co ważne, te odmiany choroby występują najczęściej. Mówiąc o kamicy nerkowej, nie można pominąć informacji o kolce nerkowej. Jest to ból spowodowany zablokowaniem odpływu moczu z nerek, na co mają wpływ właśnie kamienie nerkowe.

Dieta przy kamicy nerkowej − przepis na pastę z makreli i jajek

Czas przygotowania: 10 minut

Liczba porcji: 10

Składniki:

 • 125 g makreli wędzonej,
 • 2 jajka,
 • 1/2 ogórka zielonego,
 • 1/2 cebuli czerwonej,
 • 1 łyżka majonezu,
 • pieprz do smaku,
 • pieczywo.

Dieta w kamicy nerkowej - Makrela

Przygotowanie:

1.Makrelę przekrój na pół, pozbądź się kręgosłupa i ości, a następnie wydrąż mięso i przełóż do miski.

2. Jajka ugotuj na twardo, a następnie obierz ze skorupek i rozgnieć widelcem.

pasta kanapkowa z makrelą na kamicę nerkową

3.Ogórka i cebulę pokrój w drobną kostkę.

co jeść przy kamicy nerkowej?

4.Wszystkie składniki wymieszaj w misce z łyżką majonezu i dopraw do smaku.

kamica nerkowa a dieta

Dieta w kamicy nerkowej – jadłospis

Jadłospis w kamicy nerkowej jest niezwykle ważny − zmiana w sposobie odżywiania powinna być elementem leczenia schorzenia. Dieta bogata w białko i niewłaściwe nawodnienie to m.in. czynniki, które sprzyjają tworzeniu się kamieni nerkowych. Istotną rolę odgrywa również klimat, przebyta farmakoterapia czy uwarunkowania genetyczne i anatomiczne.

Jak jednak powinna wyglądać dieta przy kamicy nerkowej? Tutaj zasady różnią się w zależności od rodzaju choroby, ale w pewnej mierze zalecania są uniwersalne dla każdej  postaci kamicy nerkowej. Przede wszystkim ważne jest: zwiększenie ilości wypijanych płynów (czystej, niskozmineralizowanej wody - ok. 2,5−3 l dziennie), a także ograniczenie spożycia soli i węglowodanów prostych w diecie, wykluczenie alkoholu i zwiększenie ilości surowych warzyw i, w mniejszym stopniu, owoców.

W zależności od rodzaju kamicy należy ograniczyć spożycie innych grup produktów:

 • w kamicy szczawianowo-wapniowej − unikaj szczawianów (a więc: szczawiu, szpinaku, boćwiny, buraków, rabarbaru, borówek, winogron, śliwek, kakao, czekolady, kawy, herbaty),
 • w kamicy fosforanowo-wapniowej i fosforanowej − zmniejsz ilość produktów bogatych w fosforany, wapń i szczawiany (unikaj produktów wymienionych w poprzednim punkcie, a także: nasion roślin strączkowych, serów, konserw i produkty wysokoprzetworzonych),
 • w kamicy moczanowej − ogranicz produkty bogate w puryny (nie jedz ryb, wołowiny, wieprzowiny, drobiu, podrobów, brukselki, brokułów, kalafiora, kukurydzy, grzybów, a także zrezygnuj z piwa i innych napojów alkoholowych),
 • w kamicy cystynowej − ważne jest unikanie cystyny i metioniny w diecie (czyli zrezygnuj z produktów białkowych pochodzenia zwierzęcego, ryb, jaj, pszenicy i soi).

A jak wygląda relacja kolka nerkowa i dieta? Dokładnie tak samo, jak w przypadku kamicy nerkowej. Kolka nerkowa w większości przypadków spowodowana jest zastojem kamieni nerkowych i bólem z tym związanym. Stosując dietę dostosowaną na kamicę, można zapobiec powstawaniu nowym kamieniom i, co za tym idzie, kolce.

Wartość odżywcza 1 porcji (bez pieczywa)

Nazwa potrawyMiara domowaMasa (g)Energia (kcal)Białko (g)Tłuszcze (g)Węglowodany (g)WW
Pasta z makreli1 porcja45603,94,60,8-

Więcej artykułów na ten temat