Dieta antyhistaminowa – dieta eliminacyjna pomaga przy nietolerancji

19. 2. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • alergie pokarmowe

Dieta bezglutenowa, dieta uboga w salicylany, ubogopurynowa, dieta bez laktozy, a może dieta antyhistaminowa? Dziś kładzie się bardzo duży nacisk na ważną rolę diety w leczeniu rozmaitych schorzeń. To, co jesz ma ogromny wpływ na Twój organizm. Nie bez powodu przecież mówi się, że „jesteś tym, co jesz”. A na czym polega dieta antyhistaminowa? Przeznaczona jest dla osób , których dotyka nietolerancja histaminy. Co jeść w takim przypadku?

„Alergia na histaminę” czy nietolerancja histaminy?

Żeby zrozumieć, po co stosuje się dietę antyhistaminową, opowiem Ci najpierw o niepożądanych reakcjach, jakie występują po jedzeniu. Podstawowy podział tych zjawisk wyróżnia reakcje toksyczne (np. po zjedzeniu zepsutych lodów czy jogurtu) i reakcje nietoksyczne. Te ostatnie dalej dzieli się na reakcje immunologiczne, czyli alergie i nieimmunologiczne, czyli tak zwane nietolerancje pokarmowe.

O ile podstawą alergii jest uczulenie na dany produkt, co skutkuje reakcją układu odpornościowego, o tyle nietolerancje pokarmowe wiążą się z niedoborem lub ze zbyt małą aktywnością enzymu trawiącego dany składnik, np. laktozę czy właśnie histaminę.

Potocznie zwana „alergia na histaminę” jest tak naprawdę nietolerancja histaminy i wynika z niedoboru enzymu, który ją rozkłada (oksydazy diaminowej DAO) lub ze zbyt dużej ilości histaminy w zjadanych pokarmach.

Sprawdź też, czym jest alergia krzyżowa.

ból brzucha a nietolerancja histaminy

Czym jest histamina?

Czym właściwie jest ta histamina i dlaczego skóra tak swędzi, a z nosa kapie woda? Histamina to związek chemiczny, który naturalnie występuje w organizmie i odpowiada za mediowanie reakcji alergicznych i zapalnych. Po zadziałaniu czynnika uczulającego z komórek tucznych (mastocytów) do okolicznych tkanek wydzielana jest histamina, która powoduje rozszerzenie i wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych.

Jakie objawy ma pacjent? Histamina powoduje powstawanie na skórze swędzących zmian pokrzywkowych, obrzęk śluzówki nosa, bóle brzucha i biegunkę.

zmiany skórne spowodowane uczuleniem na histaminę

Nietolerancja histaminy − dieta

Osoby mające z nietolerancją histaminy po zjedzeniu określonych produktów mogą odczuwać bóle brzucha, uczucie wzdęcia, mogą też mieć biegunkę lub zaparcie. Rozwiązaniem ich problemu jest dieta antyhistaminowa! Dlaczego? Powodem zgłaszanych przez pacjentów objawów jest to, że ich organizm nie może poradzić sobie z nadmiarem histaminy zawartej w diecie.

Jakie produkty są zabronione w diecie antyhistaminowej? Do pokarmów będących bogatym źródłem histaminy należą produkty długo dojrzewające, podlegające procesowi fermentacji i przetworzone.

Dieta antyhistaminowa – produkty zabronione

 • sery żółte, dojrzewające np. camembert, parmezan, ementaler
 • wino czerwone
 • czekolada
 • produkty kiszone np. kapusta kiszona, ogórki
 • warzywa np. szpinak, pomidory
 • owoce, np. banany, pomarańcze, cytryny, kiwi, truskawki
 • wędliny np. suszona dojrzewająca szynka, kiełbasa suszona, salami
 • owoce morza
 • ryby, np. makrela, tuńczyk
 • produkty wędzone i suszone

Sprawdź też, czym objawia się alergia na nabiał.

produkty zabronione w diecie antyhistaminowej

Jeżeli lekarz zaleci Ci dietę antyhistaminową, to bardzo ważne będzie wyeliminowanie z jadłospisu wszystkich produktów z powyższej listy. Pacjent, który ma stwierdzoną nietolerancję histaminy i ma przejść na taką dietę, może na początku czuć się odrobinę zagubiony. Najlepiej jest, szczególnie na początku, mieć zawsze przy sobie listę produktów, których lepiej unikać i skrupulatnie tego przestrzegać. Pomocny może być też dzienniczek diety, w którym pacjent zapisuje wszystkie produkty, które danego dnia zjadł i związane z tym niepokojące objawy. Po kilku miesiącach dieta antyhistaminowa i jadłospis przestaną być dla Ciebie wyzwaniem – to będzie dla Ciebie  naturalnym sposobem odżywania.

Dla kogo jeszcze zalecona może być dieta uboga w histaminę? Osoby cierpiące na uporczywą pokrzywkę, której wysiewy są codziennie również mogą odnieść korzyści ze stosowania tej diety.

Sprawdź też maści i preparaty na problemy skórne.

swędzenie skóry - uczulenie na histaminę

Wszelkie wątpliwości warto na wizycie omówić zawsze z lekarzem, który wyjaśni dokładnie, jak postępować przy danym schorzeniu.

Więcej artykułów na ten temat