Dieta South Beach − czy uda się na niej schudnąć?

19. 11. 2019 · Izabela Daniel · 6 minut czytania

Dieta South Beach uważana jest za jedną z najpopularniejszych diet, które pomagają zrzucić kilogramy.  Swoją największą popularność zyskała na początku XXI wieku, ale do tej pory można spotkać osoby, które są jej zwolennikami. Zobacz, na czym polega dieta South Beach. Czy można zauważyć po jej stosowaniu spektakularne efekty? Sprawdź to!

Dieta South Beach − podstawowe założenia

Dieta Plaż Południowych, czyli właśnie dieta South Beach, została opracowana przez amerykańskiego lekarza, kardiologa Artura Agatsona. W założeniu chciał on opracować model żywienia, który pomógłby jego pacjentom cierpiącym na choroby układu krążenia i cukrzycę.

Pierwsze założenia tego sposobu odchudzania powstały w 1995 roku, a w 2003 ujrzała światło dzienne pierwsza książka, która opisywała zasady tej diety. Publikacja zyskała ogromną sławę, stała się bestsellerem, a miliony czytelników postanowiło spróbować zawalczyć z nadprogramowymi kilogramami zgodnie z zasadami diety South Beach.

Sprawdź też, jakie ćwiczenia pomogą Ci w walce z nadmiarem kilogramów.

Dieta ta podzielona jest na 3 etapy, a jej założenia to przede wszystkim:

 • opieranie codziennego jadłospisu na produktach o niskim indeksie glikemicznym (IG), czyli np. pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach i owocach, których IG < 60
 • spożywanie odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka, ze szczególnym ograniczeniem produktów nabiałowych
 • włączenie do diety zdrowych źródeł tłuszczu, np. olejów roślinnych, ryb i orzechów
 • zakaz pomijania śniadań

Według Agatsona ograniczenie produktów o wysokim indeksie glikemicznym jest skuteczne, bo mogą one przyśpieszać ponowne uczucie głodu.

Sprawdź też, na czym polega jedzenie kompulsywne.

dieta south beach składniki

Dieta South Beach − opinie dietetyków

Podstawowe założenia wydają się być w miarę w porządku, ale problem zaczyna się wtedy, gdy osoba na diecie South Beach nie będzie przestrzegać ograniczeń kalorycznych czy nie będzie uważać na wielkość porcji.

Osoby na diecie, w której nie występuje ograniczenie kaloryczne, mimo stosowania się do wszystkich innych zasad, mogą nie chudnąć. Pamiętaj, że podczas odchudzania chodzi tylko i wyłącznie o ujemny bilans kaloryczny, a nie o unikanie konkretnych produktów.

Eliminacja np. białego pieczywa nie spowoduje spadku masy ciała, jeżeli będziesz zjadać więcej kalorii niż wynosi Twoje zapotrzebowanie kaloryczne.

 

   

  Osoby, które dokładnie stosują się do zaleceń diety, na pewno szybko zobaczą spadek masy ciała. Jednak nie jest to zalecany sposób odchudzania. Gwałtowne i mało rozsądne próby redukcji masy ciała w większości przypadków będą skutkować efektem jojo, zaburzeń odżywiania i postrzegania swojej sylwetki, a także złą relacją z jedzeniem. W żadnym wypadku nie zalecam stosowania się do zasad takiej diety. Najbardziej skuteczna dieta to taka, która pozwala na stopniowe i zdrowe tracenie kilogramów, a nie gwałtowne i restrykcyjne.

  Sprawdź też preparaty wspomagające odchudzanie.

  dieta south beach

  Dieta South Beach − fazy diety

  Dieta South Beach podzielona jest na 3 fazy. W zależności od fazy zostają włączone lub wyłączone konkretne produkty lub całe grupy produktów.

  Dieta South Beach − faza 1.

  1. faza powinna trwać jedynie 2 tygodnie i jest najbardziej restrykcyjna. W tej fazie najważniejsze jest odpowiednie wyrównanie stężenia glikemii. Jest to szczególnie ważne dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2.

  W tej fazie zaleca się jeść około 6 posiłków dziennie, żeby zaspokoić uczucie głodu i zapobiegać spadkom stężenia glukozy we krwi.

  W fazie 1. jadłospis raczej nie jest zbyt obszerny. Na liście produktów, które można jeść, znajdują się głównie chude mięsa, ryby i owoce morza, nieograniczona ilości jajek, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce o niskim IG, np. bakłażan, brukselka, cebula, jarmuż, kalarepa, wszelakie kiełki, orzechy i nasiona.

  Co ciekawe Agatson poleca stosowanie fruktozy zamiast tradycyjnego cukru, co jest bardzo dużym błędem, szczególnie jeżeli chodzi o osoby chorujące na cukrzycę typu 2.

  W nowszych wersjach diety Agatson pozwala na wprowadzenie niskotłuszczowego nabiału, który był zakazany w poprzednich koncepcjach diety. Ze względu na duże ograniczenia produktów dieta South Beach jest niebezpieczna dla zdrowia, a także może zwiększać ryzyko niedoborów pokarmowych. Przepisy diety również mogą wydawać się monotonne i nieprzyjemne w jedzeniu.

  Sprawdź też, jaką rolę pełni białko w diecie.

  south beach dieta

  Dieta South Beach − faza 2.

  2. faza trwa znacznie dłużej niż pierwsza. Stosuje się ją do momentu osiągnięcia celowej wagi. W tej fazie efekty wolniejsze są już mniej spektakularne − chudnie się znacznie wolnej niż w fazie 1.

  W tym okresie stopniowo wprowadza się produkty bogate w węglowodany, np. owoce z niskim IG, pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż czy makaron. Porcje produktów skrobiowych i owoców każdego dnia są dokładnie rozpisane. Mimo tego, że nie ma żadnych ograniczeń kalorycznych, to w opracowaniach diety znajdują się informacje o konkretnych porcjach tych produktów na każdy dzień. Agatson pozwala również na spożywanie niekoniecznie zdrowych produktów jak np. słodkie jogurty czy płatki śniadaniowe.

  dieta south beach przepisy

  Dieta South Beach − faza 3.

  Ostatnia faza diety South Beach to etap, w którym uzyskasz już upragnioną wagę. Ta faza ma pomóc Ci ją utrzymać. Agatson sugeruje, że faza 3. powinna trwać do końca życia. W tym czasie możesz jeść tak naprawdę wszystkie produkty. Agatson jedynie sugeruje, żeby obserwować organizm i na własną rękę eliminować produkty potencjalnie szkodliwe i zwiększające masę ciała. W momencie wzrostu masy ciała autor zachęca do rozpoczęcia od nowa 2. fazy.

  Dieta South Beach − efekty

  Jak działa według Agatsona dieta South Beach? Efekty po 2 tygodniach w założeniu są bardzo imponujące. Według autora, gdy stosujesz się do zaleceń diety, możesz hipotetycznie stracić nawet 6 kg w 2 tygodnie.

  Przede wszystkim nie jest to optymalne tempo chudnięcia. Zrzucanie kilogramów tak szybko, może oznaczać, że odchudzający się traci mięśnie, „wodę” i może szybko odzyskać utracone kilogramy. Do tego istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania i problemów z postrzeganiem własnej sylwetki.

  Opinie na temat diety South Beach są różne. Różnią się w zależności od osób, które się na jej temat wypowiadają. Zwolennicy szybkich sposobów na odchudzanie mogą być z niej zadowoleni, ale nie wspomną o ubocznych efektach takiego postępowania. Z kolei prawdziwi dietetycy na pewno nie zalecą takiego sposobu żywienia.

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Izabela Daniel
   Izabela Daniel
   Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Izabela Daniel
   Izabela Daniel
   Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
   Przeczytaj więcej od tego autora