Najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa. Dietetyk przestrzega!

10. 3. 2020 · 5 minut czytania

Chcesz się zdrowo odżywiać? Jeśli tak, poznaj 7 najczęściej popełnianych błędów dietetycznych. Sprawdź, co możesz zmienić w swoim jadłospisie, aby dostarczać organizmowi to, co najlepsze!

Monika Kaczorek
Monika Kaczorek
Najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa. Dietetyk przestrzega!

Czy wiesz, jak jesz? Nieregularne spożywanie posiłków, monotonia w diecie, wprowadzanie restrykcyjnych diet, czy picie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia to tylko niektóre błędy w codziennym żywieniu. Zobacz, najczęstsze błędy żywieniowe i ich następstwa.

To bardzo powszechny, zły nawyk żywieniowy. W natłoku codziennych obowiązków bardzo często nie przykłada się większej uwagi do tego, co się zjada lub czy w ogóle udało się zjeść cokolwiek. W takich sytuacjach, po pracy często człowiek dosłownie rzuca się na jedzenie, bo jest się głodnym i zmęczonym. Znasz to ?

Takie nawyki prowadzą do tego, że sięgasz po niskiej jakości jedzenie (byle szybko!) i jesz o wiele więcej niż faktycznie potrzebujesz.

Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe? Zacznij planować swoje posiłki i zakupy. Rozpisz tygodniowy plan i wygospodaruj czas na przygotowanie lunchu do pracy. Dzięki temu w Twojej diecie nie będzie nudno, a Twój organizm zacznie przyzwyczajać się do stałych pór posiłków. Wyreguluje to Twój metabolizm i ułatwi redukcję masy ciała.

Według zasad zdrowego żywienia posiłków w ciągu dnia powinno być 4 − 5 w odstępach 3 − 4 godzinnych. Od ostatniego posiłku do pierwszego posiłku dnia następnego przerwa nocna powinna wynosić 10 − 12 godzin.

 

Sprawdź też, jaką rolę w diecie pełni białko.

produkty żywieniowe

 

2. Stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających

Ten niezdrowy sposób odchudzania jest niestety bardzo powszechny, kiedy ktoś chce zrzucić kilka kilogramów. W Internecie aż huczy od tak zwanych „diet cud”, które sprawią, że w tydzień zgubisz nawet 10 kilogramów.

Na czym takie diety polegają? Są to diety plany dietetyczne, których kaloryczność jest znacznie niższa niż dzienne zapotrzebowanie (najczęściej około 1000 kcal na dzień lub mniej). Każdy ma indywidualne zapotrzebowanie energetyczne. Zależy ono od wieku, masy ciała, wzrostu, płci i wielu innych czynników. Podstawowa przemiana materii to taka wartość energii, którą Twój organizm potrzebuje do tego, żeby prawidłowo funkcjonować.

Wartość kaloryczna zdrowej diety redukcyjnej nigdy nie powinna być niższa niż indywidualna podstawowa przemiana materii danej osoby.

To ochroni Cię przed efektem jojo. Twój organizm nie będzie niedożywiony. Pamiętaj, że zdrowa redukcja masy ciała to 0,5 − 1 kg tygodniowo. Nie podejmuj, więc restrykcyjnych diet, bo Twoje nadmierne kilogramy wrócą do Ciebie ze zdwojoną siłą.

Sprawdź też, co jeść, żeby mieć płaski brzuch.

miseczka

3. Monotonia w diecie

Na talerzu powinno być smacznie, kolorowo, ale przede wszystkim różnorodnie. Komponowanie posiłków z różnych produktów o wysokiej wartości odżywczej spowoduje, że dostarczysz sobie więcej składników mineralnych i witamin.

    Dbaj o to, żeby korzystać z wielu zdrowych przepisów. Nie zniechęcaj się do danego produktu − w połączeniu z innymi przyprawami być może bardziej Ci zasmakuje. Pamiętaj, że preferencje smakowe to też kwestia przyzwyczajenia − za pierwszym razem czarne oliwki nie będą Ci smakować, ale za 3. w połączeniu z innymi składnikami w sałatce być może już tak!

    dieta pudełkowa

    4. Nieodpowiedni dobór jakościowy produktów

    Produkty spożywcze można podzielić uwzględniając ich wartość odżywczą. Do produktów gorszej jakości należą: wyroby cukiernicze, słodycze, słone przekąski, fast foody, tłuste przetwory mięsne, gotowe dania instant.

    Unikaj na co dzień tych produktów. Ogranicz spożycie cukru, nie dosalaj potraw i postaraj się wybierać jak najbardziej naturalne produkty. Pamiętaj o jedzeniu przynajmniej 400 g warzyw w ciągu dnia. Uzupełniaj dietę w świeże i mrożone owoce. Unikaj produktów oczyszczonych, a sięgaj po te pełnoziarniste (chleb razowy, żytni, grube kasze, pełnoziarniste makarony). Dzięki temu w Twojej diecie nie zabraknie błonnika pokarmowego, ani witamin i składników mineralnych.

    Sprawdź też, co powinno znaleźć się wiosną w Twojej diecie.

    pokrojone warzywa

    5. Spożywanie niezbilansowanych posiłków

    Czy kiedykolwiek zwróciłeś uwagę na skład jakościowy Twojego posiłku? Na śniadanie jabłko, a na kolację jogurt. Czy jest to posiłek? Nie, jest to jedynie przekąska.  

    Posiłek powinien składać się z kilku elementów:

    • ¼ objętości talerza to źródło białka (mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe)
    • ¼ źródło pełnoziarnistych produktów zbożowych
    • ½ objętości talerza warzywa i owoce
    • niewielki dodatek tłuszczów roślinnych (np. łyżeczka oliwy z oliwek)

    Przyczynia się do utrzymania uczucia sytości, dzięki czemu nie sięgasz po niezdrowe przekąski między nimi.

    dieta

    6. Popadanie w skrajności

    Pamiętaj, że we wszystkim dobrze jest zachować umiar. Częstym błędem jest ograniczanie sobie do minimum ilości spożywanego jedzenia. Twój organizm wtedy wprowadzany jest w stan głodówki − szybko stracisz motywację i wrócisz do swoich złych nawyków żywieniowych.

    Na co dzień stosuj zasady zdrowego żywienia. Okazjonalnie pozwalaj sobie na odstępstwa:  słodycze, ciasta, pizze w umiarkowanej ilości. Nigdy nie pomijaj posiłków po to, żeby danego dnia albo na drugi dzień móc zjeść dużo.

    Pamiętaj, że każdy makroskładnik (białko, tłuszcze, węglowodany) jest jednakowo istotny. Unikaj lepiej skrajnych diet, które eliminują całkowicie węglowodany lub tłuszcze czy białko. Dzięki temu zachowasz rozwagę i zdrowe podejście do racjonalnego żywienia.

    Sprawdź też, jakie substancje hamują apetyt.

    dieta w 2020

    7. Picie niewystarczającej ilości płynów oraz picie nieodpowiedniej jakości napojów

    Czy wiesz, że woda to bardzo istotny komponent ludzkiego organizmu? Zapewnia prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych, które zachodzą w ciele. Jej niedobór może spowodować poważne konsekwencje wynikające z odwodnienia organizmu.

    Nie wszystkie płyny są wartościowe. Słodkie napoje gazowane to źródło cukrów prostych i barwników. W puszce słodzonego napoju gazowanego znajduje się od 3 do 4 łyżek cukru! Jest to cukier łatwo przyswajalny.

    Nadmiar cukrów prostych w diecie to główny czynnik ryzyka wystąpienia chorób metabolicznych. Na co dzień wybieraj przede wszystkim wodę, herbatę bez cukru, kawę bez cukru. Zaleca się, żeby kobiety wypijały przynajmniej 8 szklanek płynów, a mężczyźni 10. Zwróć uwagę na to, ile i co pijesz każdego dnia.

    picie wody

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Monika Kaczorek
      Monika Kaczorek
      Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną, związaną z żywieniem osób chorych. Moją pasją jest również fotografia oraz grafika komputerowa. Udało mi się połączyć zainteresowania poprzez prowadzenie „Easy with food” – bloga o zdrowym odżywianiu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Monika Kaczorek
      Monika Kaczorek
      Od zawsze wierzyłam w to, że zdrowe odżywianie ma kluczowe znaczenie w naszym życiu, dlatego też postanowiłam studiować dietetykę, gdzie pogłębiam wiedzę na ten temat. Szczególnie interesuję się dietetyką kliniczną,...
      Przeczytaj więcej od tego autora