Urodynamika - badanie przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Co to jest?

15. 12. 2019 · 3 minuty czytania

Urodynamika to badanie, które zleca się osobom z problemami związanymi z funkcjonowaniem cewki moczowej i pęcherza moczowego. Na czym polega to badanie? Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Urodynamika - badanie przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Co to jest?

Urodynamika to dział badań urologicznych, który zajmuje się czynnością dolnego odcinka dróg moczowych. Badanie urodynamiczne zleca specjalista urolog przy podejrzeniu u pacjenta problemów z prawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego czy cewki moczowej. Zobacz, na czym polega badanie i kiedy się mu poddać.

Co to jest urodynamika?

Badanie urodynamiczne pozwala na dokładną ocenę tego, jak u pacjenta funkcjonuje pęcherz moczowy i cewka moczowa. Istnieje wiele zaburzeń, między innymi nietrzymanie moczu, naglące parcie na mocz, trudności w oddawaniu moczu, które stanowią dla pacjentów ogromny problem. Jednym ze sposobów diagnozowania tych dolegliwości jest wykonanie badania urodynamicznego.

Sprawdź też, jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn.

 

Na czym polega badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego i odbytu cewników, które dokonują pomiarów ciśnień. Pacjent do badania musi rozebrać się od pasa w dół, po czym lekarz używając środka miejscowo znieczulającego wprowadza cewnik przez cewkę moczową do pęcherza moczowego, drugi natomiast wprowadza do kanału odbytu.

badanie urodynamiczne

 

Pierwszy z cewników mierzy ciśnienie w pęcherzu moczowym, drugi w jamie brzusznej. Badanie odbywa się w przeważającej części na specjalnym fotelu, co zapewnia pacjentowi komfort i wygodę. Po wstępnym pomiarze lekarz prosi pacjenta, żeby opróżnił pęcherz, co pozwala na pomiar przepływu moczu i ciśnienia w pęcherzu. Po opróżnieniu pęcherza lekarz usuwa cewniki i badanie dobiega końca.

Pacjenci często pytają, ile trwa badanie urodynamiczne? Cała procedura nie trwa dłużej niż 40 − 50 minut, może jednak wymagać wykonania kilku pomiarów w trakcie jednej sesji.

Sprawdź też, jak leczyć infekcje układu moczowego.

Jak przygotować się do badania urodynamicznego?

Przede wszystkim − nie stresuj się badaniem! Jest ono bezbolesne, choć może sprawiać lekki dyskomfort. Dzień przed badaniem jedz tylko lekkie posiłki i pij niegazowane napoje. Wieczorem przed badaniem wykonaj lewatywę lub zastosuj czopek glicerynowy, żeby oczyścić końcowy odcinek przewodu pokarmowego. Rano w dniu badania oddaj mocz i stolec, zjedz też lekkie śniadanie i wypij około 500 ml niegazowanego płynu.

Na badanie zgłoś się z wypełnionym pęcherzem, najlepiej nie oddawaj moczu na około 4 godziny przed badaniem urodynamicznym.

Jakie badania wykonać przed badaniem urodynamicznym?

Urolog przed badaniem urodynamicznym zleca pacjentowi następujące badania:

 • badanie ogólne moczu
 • badanie bakteriologiczne moczu, czyli posiew
 • badania laboratoryjne z krwi – mocznik, kreatynina, kwas moczowy

Wskazane jest również wykonanie badania ultrasonograficznego układu moczowego przy możliwie wypełnionym pęcherzu moczowym. Jeśli kiedykolwiek wcześniej miałeś wykonywane badania urodynamiczne, zabierz ze sobą wyniki poprzednich badań. Pamiętaj także, żeby mieć ze sobą listę aktualnie przyjmowanych przez Ciebie leków.

Sprawdź też leki i tabletki na zapalenie pęcherza.

urodynamika

Przeciwwskazania do badania urodynamicznego

Do przeciwwskazań do wykonywania badania urodynamicznego należą między innymi:

 • aktywna infekcja układu moczowego
 • krwiomocz
 • miesiączka
 • podejrzenie guza w pęcherzu moczowym
 • kamica pęcherza moczowego
 • obecność cewników w moczowodach
 • brak współpracy z pacjentem

Sprawdź też, jaki powinien być kolor moczu.

Czy badanie urodynamiczne może mieć powikłania?

Jak każda procedura medyczna, również urodynamika związana jest z ryzykiem powikłań. Najczęstszym powikłaniem badania urodynamicznego jest zakażenie dróg moczowych, dlatego po badaniu zadbaj o wypicie dużej ilości płynów.

Mimo tego, że badanie urodynamiczne nie jest zbyt komfortowe dla pacjenta, zupełnie się go nie obawiaj. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie bój się pytać − urolog na pewno odpowie na wszystkie Twoje pytania i rozwieje obawy związane z badaniem.

  Więcej artykułów na ten temat

  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Malewska
  Aleksandra Malewska
  Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
  Przeczytaj więcej od tego autora