Zapalenie spojówek u dzieci: leczenie „czerwonego oka”

29. 6. 2018 · 3 minuty czytania

Jeśli Twoje dziecko ma zaczerwienione oczy, być może cierpi na zapalenie spojówek. Jak mu pomóc? Co przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego? Sprawdź w naszym artykule!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Zapalenie spojówek u dzieci: leczenie „czerwonego oka”

Zapalenie spojówek nieprzypadkowo nazywane jest powszechnie „czerwonym okiem”. Najbardziej widocznym objawem bywa właśnie zaczerwienienie spojówki. Zapalenie spojówek to bardzo częsta dolegliwość u małych dzieci. Zobacz, co na zapalanie spojówek u dziecka może pomóc i jak je leczyć?

Co to jest zapalenie spojówek u dziecka?

Zapalenie spojówek dość często zdarza się u dzieci. A to ze względu na niedojrzałość kanalików łzowych i częste pocieranie oczu rączkami. Zapalenie spojówek prowadzi do nieprzyjemnych objawów w postaci pieczenia, nadmiernego łzawienia, świądu, dolegliwości bólowych oraz zaczerwienienia spojówek. Taki zestaw symptomów znacznie obniża komfort codziennego funkcjonowania Twojego dziecka.

Objawy u dzieci bywają niespecyficzne, co może utrudniać rozpoznanie. Ale do najbardziej charakterystycznych objawów należy tak zwane „czerwone oko”, czyli zaczerwienienie spojówek.

Sprawdź też krople i leki na zapalenie spojówek.

Czym jest zapalenie spojówek u dzieci

 

Trudności może sprawić także sama diagnostyka i badanie okulistyczne dziecka z zapaleniem spojówek, bo oko zwykle jest wtedy nadwrażliwe na bodźce. A dodatkowo dzieci często odmawiają współpracy z lekarzem okulistą.

Ważne jest natomiast, żeby nie bagatelizować zapalenia spojówek u dziecka, bo długotrwające, przewlekłe schorzenie może doprowadzić do bliznowacenia rogówki i pogorszyć jakość widzenia.

 

Jakie są przyczyny zapalenia spojówek u dzieci?

Przyczyn „czerwonego oka” u dzieci jest wiele. Może być nią alergiczne zapalenie spojówek, które występuje u najmłodszych ze skłonnością do atopii, alergicznego nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry, a także u dzieci, które mają historie alergii w rodzinie. Alergiczne zapalenie spojówek ma wiele postaci: ostrą, sezonową, całoroczną i inne. Objawia się silnym świądem oczu, nadmiernym łzawieniem i przekrwieniem spojówek. Często objawom towarzyszy obrzęk powiek i katar sienny (śluzowa wydzielina z nosa i kichanie). Więcej o alergicznym zapaleniu spojówek możesz dowiedzieć się z artykułu: Alergiczne zapalenie spojówek – czym jest i jak przebiega? 

Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

 

Do innych, częstych przyczyn zapalenia spojówek u dzieci i młodzieży należą infekcje − zarówno wirusowe, grzybicze, jak i bakteryjne.

W przypadkach zakażeń bakteryjnych dominują:

 • gronkowce
 • paciorkowce
 • Haemophilus influenzae
 • Moraxella
 • Neisseria gonorrhoeae
 • pałeczki Gram-ujemne

Zakażenia bakteryjne spojówek mogą mieć ostry charakter, podostry lub przechodzić w stan przewlekły. W przypadkach ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek zwykle objawy występują jednostronnie, czyli na jednym oku. Pojawia się wtedy zaczerwienienie, łzawienie oraz śluzowo-ropna wydzielina.

W przypadkach niektórych bakterii mogą współwystępować objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Duża ilość zielonożółtej wydzieliny z towarzyszącym obrzękiem powiek, dolegliwościami bólowymi i powiększeniem węzłów chłonnych jest charakterystyczne dla Neisseria gonorrhoea, które występuje u noworodków.

Podobne objawy mogą pojawić się także przy toksycznym uszkodzeniu spojówki i innych. Dlatego zawsze, kiedy u dziecka pojawi się objaw „czerwonego oka” zaprowadź go do lekarza, żeby postawić odpowiednią diagnozę i znaleźć przyczynę.

Dowiedz się więcej o przyczynach zapalenia spojówek z artykułu: Zapalenie spojówek – od czego je mam? [Lekarz odpowiada]

Zapalenie spojówek u dziecka − jak leczyć?

Rozpoznanie zapalenia spojówek zwykle nie wymaga badań dodatkowych. Lekarz może stwierdzić stan zapalny spojówki oka tylko ją oglądając. W klasycznych przypadkach nie trzeba pobierać wymazu z oka. Szczególnie, jeżeli pojawia się wydzielina śluzowo-ropna. Żeby postawić dobrą diagnozę lekarz przeprowadzi wywiad.

Jak leczyć zapalenie spojówek u dzieci

 

W zależności od przyczyny i nasilenia objawów, lekarz dobiera właściwą metodę leczenia. W przypadkach podejrzenia bakteryjnego zapalenia spojówek konieczne są antybiotyki podawane w formie takiej jak: krople do oczu dla dzieci na zapalenie spojówek lub maść.

Pamiętaj też o właściwej higienie oczu. W trakcie leczenia zapalenia spojówek dobrze jest wypukiwać zawartość worka spojówkowego przy użyciu soli fizjologicznej, co pomaga w oczyszczeniu oka z bakterii i zanieczyszczeń (sprawdź też krople do oczu). 

Antybiotyków miejscowych nie stosuje się przewlekle, żeby nie zaburzyć naturalnej flory worka spojówkowego. W rzadkich przypadkach lekarz może przepisać antybiotyk doustny.

Leczenie zapalenia spojówek u dzieci

 

Jeśli przyczyną zapalenia spojówek jest tło alergiczne przepisać można leki przeciwhistaminowe miejscowe, czy też doustne lub miejscowe glikokortykosteroidy. Bardzo ważna jest szybka i trafna diagnoza, żeby uniknąć powikłań.

  Więcej artykułów na ten temat

  • Zapalenie spojówek – od czego je mam?

   Zapalenie spojówek – od czego je mam?

   · 6 minut czytania
   Zapalenie spojówek może być wynikiem zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub alergii. Wybór odpowiedniego leczenia jest zależny od podejrzewanej przyczyny. Poznaj charakterystyczne objawy!
  • Zaćma powoduje pogorszenie ostrości widzenia spowodowane zmętnieniem soczewki oka. Sprawdź, jak wygląda leczenie i czy można jej zapobiegać!
  • Dlaczego dochodzi do odklejania się siatkówki? Czym grozi ten problem? Czy w przypadku pojawienia się niepokojących objawów lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu operacji? Sprawdź!
  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Klaudia Dopytalska
  Klaudia Dopytalska
  Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
  Przeczytaj więcej od tego autora