Zdrapywanie strupów nie jest dobrym pomysłem. Strupki, które tworzą się na skórze są niczym naturalny opatrunek na rany. To pod nim zachodzi gojenie się skóry. Co więc powinno się robić ze strupem, żeby uniknąć powstania blizny?
Co to jest strupek?
Strup, po łacinie crusta, to jedna z najpowszechniejszych zmian skórnych, jakie można zaobserwować u człowieka. Wykwit ten powstaje na skórze w miejscu jej uszkodzenia, na skutek zasychania treści surowiczej czy krwistej.
Co dzieje się tuż po uszkodzeniu skóry? W miejscu, gdzie jest świeża rana, zaczynają gromadzić się płytki krwi. Te następnie aktywują cały skomplikowany proces krzepnięcia. W efekcie, w miejscu rany powstaje specjalna siatka z fibryny, która daje początek strupowi.
Strupek jest więc efektem bardzo złożonego łańcucha zjawisk, których celem jest zatamowanie wypływu krwi i jak najszybsze gojenie się rany. Mimo że możesz odnosić wrażenie, że strup jest co najwyżej zbędnym, suchym wytworem na skórze, tak naprawdę to pod nim zachodzi prawidłowy proces gojenia.
Sprawdź też preparaty do odkażania ran i skaleczeń.
Strup można porównać do naturalnego opatrunku, który zapewnia idealne warunki do regeneracji skóry w miejscu jej uszkodzenia. Co więcej, opatrunek ten sam się złuszcza w momencie, gdy rana jest już w pełni zagojona − strup z czasem, w miarę postępu gojenia rany, staje się luźniejszy, mniej przylegający i w efekcie sam odpada.