Bobomigi − czyli jak pogadać z niemowlakiem?

14. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Choć z małym dzieckiem nie da się przeprowadzić rozmowy, można starać się porozumieć na inne sposoby. Czym są bobomigi i w jaki sposób pomogą Ci skomunikować się z maluchem? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Bobomigi − czyli jak pogadać z niemowlakiem?

Czasem tak bardzo chciałabyś wiedzieć, co Twoje dziecko chce Ci przekazać, ale ono jeszcze nie mówi. Ten „brak porozumienia” jest przyczyną stresu dla obydwu stron.  Prawda jest taka, że swobodnej rozmowy ze swoim dzieckiem możemy oczekiwać dopiero jak skończy 2, a czasem nawet 3 lata. Czy jest jakiś sposób, żeby porozumieć się z maluchem, który nie potrafi jeszcze mówić? Okazuje się że rozwiązaniem mogą być tzw. bobomigi, czyli język migowy dla niemowląt.

Bibomigi − co to jest?

Bobomigi  to spolszczona nazwa metody porozumiewania się z dziećmi, które jeszcze nie potrafią mówić. Po angielsku brzmi ona sign2me. Jej twórcą jest psycholog i badacz języka migowego – Joseph Garcia. Zaobserwował on, że osoby głuchonieme potrafią lepiej porozumieć się z swoimi małymi dziećmi niż osoby słyszące. W Polsce, badania na temat używania języka migowego dla małych dzieci, prowadzi Danuta Mikulska z Uniwersytetu Warszawskiego.  Prowadzi ona klub KOKO, w którym można nauczyć się bobomigania.

Sprawdź, czym są skoki rozwojowe.

bobomigi co to jest

 

Bobomigi − od kiedy uczyć dziecko migania?

Porozumiewanie się z dzieckiem za pomocą migania można zacząć już w okolicy 6. − 10. miesiąca życia. Wiadomo, że jeszcze wtedy nie będzie potrafiło przekazać Ci bardzo skomplikowanych rzeczy, jednak cierpliwe i systematyczne miganie, z pewnością po pewnym czasie zaprocentuje,

Bobomigi − od czego zacząć?

Zacznij od migania o tym, co Twoje dziecko lubi najbardziej. Może to są gwiazdki albo ptaszki? Spróbuj pokazać mu, jak ptaszki latają czy gwiazdki migocą. Mów przy tym do dziecka. Naśladuj odgłosy zwierząt, które „migasz”.

Potem spróbuj migać takie słowa jak: „mama”, „tata”, „jeść”, „spać”. Jak to zrobić? Najprostszą metodą jest stosowanie języka migowego. Możesz zapisać się na kurs języka migowego albo po prostu w Internecie sprawdzić, jak się miga podstawowe zwroty.  Przykładowo, jeżeli chcesz pokazać w języku migowym mama, należy dwoma (wskazującym i środkowym) palcami prawej ręki dotknąć podbródka, a następnie prawego policzka.

Innym sposobem jest samodzielnie wymyślanie gestów obrazujących określone osoby, rzeczy czy czynności. Inspiracją mogą być książeczki do nauki mówienia, np. seria książek o Puciu.

Sprawdź też, jak bawić się z niemowlakiem po 3 miesiącu życia.

bobomigi nauka mówienia

 

„Pierwsze dwa lata życia malucha to okres bardzo burzliwego rozwoju − dziecko nie umie jeszcze wyrazić tego, co myśli i czego chce za pomocą słów. Ale wiele rozumie. Ten brak możliwości wyrażenia siebie może powodować u dziecka frustrację, dlatego każda forma porozumienia z mamą jest ważna i przynosi satysfakcję”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    Język migowy dla niemowląt  − kilka podstawowych zasad

    1.Ucz dziecko jedynie po kilka gestów jednocześnie. Nie wprowadzać zbyt dużo nowych znaków, bo taki maluszek zwyczajnie za tym nie nadąży.

    2. Migaj najczęściej jak się da. Bądź konsekwentna i cierpliwa.

    3.Namów rodzinę na to, żeby migali w taki sam sposób jak Ty. Wtedy efektywność nauki z pewnością będzie większa.

    4. Mów do dziecka, gdy migasz!

    5.Migaj podczas rozmowy, zabawy, kąpieli czy czytania książeczek (migając to, co wiedziesz na obrazku).

    6.Jeżeli dziecko chodzi do żłobka lub ma nianię, warto przekazać osobom, które się nim opiekują, Twój „bobomigowy słownik”.

    język migowy dla niemowląt

     

    Podstawą nauki bobomigów jest uzbrojenie się w cierpliwość. Niestety, dziecko od razu nie odpowie Ci na Twoje „miganie”, czasem na pierwsze znaki trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Nie zniechęcaj się jednak − z wiekiem nauka jest szybsza.

    Bobomigi – znaki, które rozwijają dziecko!

    Bibomigi, oprócz tego, że są świetną metodą na porozumiewanie się z niemówiącym jeszcze dzieckiem, mają wiele innych zalet.  Miganie pozwala na jednoczesny rozwój obydwu półkul mózgowych − lewej (odpowiedzialnej miedzy innymi za mówienie) i prawej (dzięki której myślimy obrazowo). Co więcej, badania wskazują, że niemowlęta, którym migano, lepiej się rozwijają i są inteligentniejsze niż dzieci, z którymi porozumiewano się jedynie językiem mówionym. Używanie języka migowego w „rozmowie” z dzieckiem, rozwija u niego wyobraźnię, a także zdolności językowe i literackie! Zmniejsza również ryzyko dysleksji. 

    Wydaje mi się jednak, że najważniejszą zaletą bobomigów jest przede wszystkim to, że możesz ze swoim szkrabem porozumieć się i już od maleńkości budować wieź i tzw. „nić porozumienia”.

    Sprawdź też, co powinno umieć niemowlę.

    jak uczyć dziecko mówić

    Bobomigi w praktyce, czyli rozmawiam z moją roczną córką

    Sama zaczęłam niedawno stosować bobomigi w komunikowaniu się ze swoją córką. Przykładowo, jeżeli moja córa jest śpiąca, bierze pieluszkę (lub jakąś inną szmatkę), przykłada do pilniczka i mówi: „nyny”. Kąpanie to dla niej „taptu-taptu”. Jeżeli smakuje jej jedzenie i chce więcej, to głaszcze się po brzuszku. Wszystkiego nauczyliśmy ją sami, systematycznie pokazując „na migi” określone czynności czy rzeczy. Takie miganie daje naprawdę ogrom satysfakcji i radości! Pozwala zauważyć, jak wiele takie małe dziecko rozumie! Z pewnością po „przestudiowaniu” tematu, postaram się rozszerzyć nasz wspólny język migowy.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora