Co się dzieje z żołądkiem podczas picia? Ból brzucha po alkoholu to nic dziwnego

31. 1. 2018 · Magdalena Stoczyńska · 4 minuty czytania
  • choroby
Co się dzieje z żołądkiem podczas picia? Ból brzucha po alkoholu to nic dziwnego

Powszechnie mówi się, że niewielkie dawki alkoholu mogą dobrze wpływać na Twoje zdrowie. Nie jest to jednak zbyt  trafne określenie, bo alkohol zdrowy nie jest. Dla organizmu człowieka jest on trucizną, w związku z tym, komórki naszych ciał, w przeciwieństwie do nas samych, traktują go niezwykle poważnie. Czy zdarzyło Ci się narzekać na ból brzucha po alkoholu? Sprawdź zatem, jak alkohol działa na Twój układ pokarmowy i jakie są sposoby na walkę z bólem.

Ból brzucha po alkoholu – przyczyny

W pierwszej kolejności alkohol działa drażniąco na śluzówki przewodu pokarmowego. Powoduje miejscowy stan zapalny błony śluzowej żołądka. A w przypadku braku odpowiedniej ochrony, kwaśna treść żołądka może uszkadzać jego wnętrze.

Zdrowy żołądek dysponuje mechanizmami obronnymi, które zapobiegają jego zniszczeniu przez wydzielany kwas solny. Niestety alkohol osłabia tę barierę, a dodatkowo stymuluje wydzielanie kwasu.

Przyczyny bólu brzuch po alkoholu

W konsekwencji, kiedy pijesz alkohol często, może rozwinąć się u Ciebie choroba wrzodowa. Wówczas dość charakterystyczny jest ból żołądka po alkoholu. Sposoby na radzenie sobie z bólem to przede wszystkim abstynencja, a w nasilonych dolegliwościach – przyjmowanie leków.

Alkohol powoduje także pobudzenie motoryki przewodu pokarmowego. Efekty tego to wymioty, biegunka oraz bóle brzucha. Co więcej, alkohol, pity zwłaszcza do obfitych posiłków, dodatkowo obciąża przewód pokarmowy i daje uczucie niestrawności.

Zobacz, co dzieje się z Twoim układem pokarmowym, kiedy jesz tłuste potrawy w moim artykule: Ból brzucha po przejedzeniu. Zobacz, co dzieje się w brzuchu, który jest napchany jedzeniem!

Wypity alkohol musi zostać unieszkodliwiony. Za ten proces w głównej mierze odpowiada wątroba. Wątroba jest zaangażowana w największym stopniu w gospodarkę alkoholem, dlatego też jest to ona najbardziej cierpi w wyniku picia. Szczególnie szkodliwe jest przewlekłe nadużywanie alkoholu. Wiążą się z tym poważne konsekwencje zdrowotne, m.in. rozwój alkoholowego stłuszczenia  i marskości wątroby oraz alkoholowego zapalenia wątroby.

Alkohol przyczyną bólu brzuchu

Ból brzucha po wypiciu alkoholu to częsty problem osób z kamicą żółciową. Alkohol, zwłaszcza w nadmiernej ilości, może sprowokować atak kolki żółciowej.

Narządem, który cierpi na tym w równym stopniu jest także trzustka. Zapalenie trzustki stanowi zawsze poważną chorobę, a objawia się m.in. nasilonymi bólami brzucha, nudnościami i wymiotami. W przebiegu zapalenia trzustki dochodzi do zniszczenia narządu oraz okolicznych struktur przez enzymy trzustkowe.

W rzadkich i skrajnych sytuacjach może dojść do uogólnionej reakcji zapalnej oraz niewydolności wielonarządowej.

Jak radzić sobie z bólem brzucha po alkoholu?

Mimo, że ogólnie mamy świadomość szkodliwości picia alkoholu, rzadko o niej pamiętamy. Okazji do wypicia jest wiele. Zatem – co na ból brzucha po alkoholu? Czy istnieje jakieś cudowne remedium?

Najczęściej ból brzucha po alkoholu na drugi dzień nie wymaga szczególnych zabiegów, poza dbaniem o odpowiednie nawodnienie. Jeżeli jednak ból brzucha po piciu alkoholu jest nasilony, uporczywy, utrzymuje się długo, a dodatkowo nie jesteś w stanie wypić odpowiedniej ilości płynów, pojawia się ryzyko odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. W skrajnych przypadkach może doprowadzić to nawet do stanu zagrożenia życia.

Sposoby na ból brzucha po alkoholu

Pamiętaj, aby nie łączyć alkoholu z lekami. Nawet jeśli ból brzucha powoduje znaczny dyskomfort, leki przeciwbólowe nie są dobrym pomysłem. Takim lekiem jest szczególnie paracetamol. Mimo, że jest to jeden z najbezpieczniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych (dostępny bez recepty) w połączeniu z alkoholem bywa naprawdę groźny! Może znacznie uszkadzać wątrobę.

Innymi popularnymi środkami przeciwbólowymi są niesterydowe leki przeciwzapalne, a te zmieszane z alkoholem mogą uszkadzać błonę śluzową przewodu pokarmowego. 

Więcej artykułów na ten temat

Magdalena Stoczyńska