Dezynfekcja mieszkania po chorobie. Sprawdź, jak to zrobić!

30. 4. 2020 · 4 minuty czytania

Niektóre rodzaje bakterii i wirusów są w stanie przetrwać nawet kilka tygodni, dlatego dezynfekcja mieszkania jest szczególnie istotna. Jak ją przeprowadzić? Sprawdź!
 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Dezynfekcja mieszkania po chorobie. Sprawdź, jak to zrobić!

Istnieją bakterie i wirusy, które mogą przetrwać poza organizmem człowieka przez kilka dni, a nawet tygodni. Dlatego, jeżeli jeden z domowników chorował, dobrze jest zdezynfekować mieszkanie. Sprawdź, jak odkazić mieszkanie krok po kroku.

Wirusy i bakterie mogą być obecnie na różnych powierzchni przez długi czas. Badania wskazują, że wirusy grypy przeżywają poza organizmem człowieka od 24 do 48 godzin. Rotawirusy mogą utrzymywać się na różnego rodzaju powierzchniach nawet 3 miesiące. Jeszcze bardziej wytrzymałe od wirusów są bakterie, np. e-coli.

 

Chorowanie w domu − jak nie przenosić zarazków na innych?

Podczas choroby warto, żeby chory izolował się w domu − oczywiście na tyle, na ile jest to możliwe. Najlepiej niech leży w osobnym pokoju, żeby nie roznosił zarazków na całe mieszkanie (oczywiście z pominięciem łazienki). Lepiej też, żeby osoba chora w tym czasie nie gotowała, ani nie sprzątała mieszkania.

Niezwykle ważne jest to, żeby chory jak najczęściej mył ręce. Zwróć uwagę, żeby robić to prawidłowo. Przez minimum 30 sekund, dokładnie rozprowadzając mydło (między palcami, nie pomijając kciuka i nadgarstków). Następnie powinien wytrzeć ręce osobistym lub jednorazowym ręcznikiem. Sprawdź też, jak właściwie myć ręce w moim artykule: Jak prawidłowo myć ręce?

Chorowanie w domu

Jak zdezynfekować mieszkanie − krok po kroku

1. Przewietrz mieszkanie

Najpierw sypialnie, w której przebywał chory, a później resztę mieszkania.

2. Wypierz pościel i ręczniki, które używał chory

Zrób to w wysokiej temperaturze (minimum 60 stopni C) Możesz je nawet wygotować. Podczas zmiany pościeli, warto wytrzepać materac i wywietrzyć kołdrę i poduszki.

dezynfekcja mieszkania po chorobie

 

3. W podwyższonej temperaturze wypierz bieliznę i ubrania chorego

jak odkazić mieszkanie

 

4. Chusteczki jednorazowe powinny być wyrzucane do zamkniętego kosza

Worek zawiąż i jak najszybciej wynieś poza dom

5. Zdezynfekuj naczynia i sztućce, którymi jadł chory

Możesz to zrobić przez włączenie specjalnego trybu w zmywarce lub poprzez wyparzenie ich.

    6. Wymień akcesoria osobistego użytku, które chory używał podczas choroby: szczoteczkę do zębów czy gąbkę.

    7. Zdezynfekuj powierzchnie, z którymi chory mógł mieć kontakt

    Umyj toaletę, prysznic, wannę, umywalkę. Pamiętaj o odkażeniu telefonu, komputera czy okularów chorego. Zdezynfekuj również klamki, włączniki światła, piloty do telewizora czy przyciski na różnego rodzaju urządzeniach, np. kuchence czy mikrofalówce.

    Sprawdź też, jakie leki warto mieć w apteczce na wypadek COVID-19.

    jak zdezynfekować mieszkanie

    Dezynfekcja mieszkania po chorobie − jakich preparatów użyć?

    Do odkażenia mieszkania po chorobie użyj środków chemicznych, np. na bazie alkoholu. Możesz również samodzielnie wykonać płyn do dezynfekcji. Na bazie 60% alkoholu. Pamiętaj o tym, żeby sprzątać w lateksowych rękawiczkach, które wyrzucisz po sprzątaniu. Wyrzucić też lub wygotuj ścierki, gąbki i inne akcesoria do sprzątania, które były używane do dezynfekcji po chorobie.

    Ozonowanie − skuteczny sposób na odkażanie mieszkania po chorobie?

    Ozon jest to odmiana tlenu, która składa się z trójatomowych cząsteczek. W przyrodzie występuje w postacie gazu. Do rozprowadzenia ozonu używa się specjalnego generatora, zwanego ozonatorem.

    Ozon jest powszechnie stosowany w odkażaniu szpitali i sprzętu medycznego. Jest używany również do „czyszczenia” wody. Ozonowaną wodę znajdziesz w basenach, a nawet w kranie.  Ozonowanie nie tylko usuwa groźne drobnoustroje (wirusy bakterie i grzyby), ale również pozbywa się nieprzyjemnych zapachów. Nie ma jeszcze jednoznacznych badań co do tego, czy ozonowanie usuwa koronowirusa SARS-CoV-2.

    Ozonowanie

     

    Ozonowanie przeprowadza się w pustych pomieszczeniach. Nie powinni w nim przebywać ludzie ani zwierzęta. Na czas ozonowania najlepiej usunąć z pomieszczenia rośliny. Ozonowanie trwa kilkanaście − kilkadziesiąt minut na jedno pomieszczenie. To, jak dokładnie i bezpiecznie przeprowadzić ozonowanie, napisane jest w instrukcji obsługi konkretnego rodzaju ozonatora.

    Pamiętaj jednak, że ozon w zbyt dużych stężeniach może być szkodliwy. Może powodować między innymi: podrażnienienie dróg oddechowych i spojówek. Dlatego po ozonowaniu mieszkania, warto je porządnie wywietrzyć i przez jakiś czas do niego nie wchodzić (ok. 2 godziny).

    Do ozonowania mieszkania można również wynająć profesjonalną firmę. Wtedy będziesz mieć pewność, że zostanie to wykonane w skuteczny i bezpieczny dla domowników sposób.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora