Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie? Co warto wiedzieć o szwach?

15. 8. 2018 · 5 minut czytania

Ciało kobiety po porodzie bardzo się zmienia. Proces gojenia krocza trwa nawet kilka tygodni. Trzeba poczeka na rozpuszczenie szwów i dbać o odpowiednią pielęgnację. O czym jeszcze pamiętać? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie? Co warto wiedzieć o szwach?

Pielęgnacja krocza po porodzie naturalnym jest bardzo istotna. Szczególnie, jeżeli założono Ci szwy po nacinaniu krocza. Pamiętaj, że właściwa higiena i częste wietrzenie rany pomogą pomóc Ci w szybszym zagojeniu się nacięcia. Jak dbać o szwy i ile rozpuszczają się szwy po porodzie? Oto garść przydatnych informacji.

Po jakim czasie rozpuszczają się szwy po porodzie?

Nacięcie krocza wiąże się z założeniem szwów. Obecnie używa się 2 rodzajów szwów: standardowych (zdejmowanych po określonym czasie przez personel medyczny) lub szwów rozpuszczalnych. Po porodzie lekarz powie Ci, jakie szwy Ci założono i jak powinnaś dbać o ranę. Jeżeli założono Ci standardowe szwy, lekarz poinformuje Cię, kiedy masz przyjść na wizytę, żeby je ściągnąć.

Jeżeli założono Ci szwy rozpuszczalne, oznacza to, że nie muszą być one potem ściągane. To, ile rozpuszczają się szwy po nacięciu krocza, zależy od materiału, z jakiego zostały zrobione i od tego, jak goi się Twoja rana.  Zazwyczaj zajmuje to około 2 – 3 tygodnie.  

Sprawdź też, co jeść po porodzie.

szwy po porodzie

 

Kiedy zakłada się szwy po porodzie naturalnym?

Szwy po porodzie naturalnym zakładane są w przypadku nacięcia krocza. W Polsce aż 90% porodów naturalnych kończy się w ten sposób. Dzieje się tak, pomimo, że według Światowej Organizacji Zdrowia, jedynie w około 5% do 20% przypadków tego naprawdę wymaga.

„Nacięcie krocza jest zabiegiem, który wykonywany jest w 2. okresie porodu (okres ten trwa od pełnego rozwarcia szyjki macicy, aż do urodzenia dziecka) i ma na celu skrócenie tego okresu. Zabieg ten to inaczej „kontrolowane pęknięcie krocza” i wykonywany po to, żeby ochronić mięśnie dna miednicy przed ich uszkodzeniem w razie spontanicznego ich pęknięcia. Takie postępowanie pozwala uniknąć powikłań samoistnego pęknięcia krocza, jak na przykład uszkodzenie mięśni zwieraczy odbytu”

− komentuje lekarz Aleksandra Malewska.

Pamiętaj, że nacięcie krocza jest to zabieg medyczny. Dlatego personel szpitala powinien poinformować Cię o tym, że zamierza to zrobić, uzasadnić konieczność takiej procedury i uzyskać Twoją zgodę. Niestety, w Polsce ten zabieg często uznawany jest za jedną z rutynowych czynności wykonywanych podczas porodu.

Dowiedz się więcej na temat nietrzymania moczu po porodzie.

szwy po porodzie naturalnym

Jak długo goi się krocze po porodzie?

Gojenie się krocza po porodzie jest kwestią bardzo indywidulaną i zależy też od prawidłowej higieny. Przyjmuje się, że rana powinna się zagoić do 2 − 3 tygodni. Jednak nieprzyjemnie dolegliwości związane z nacięciem krocza mogą Ci towarzyszyć nawet przez cały miesiąc. Nacięcie krocza zwiększa ryzyko infekcji. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja krocza po porodzie.

    Jak dbać o szwy po porodzie?

    1.W czasie połogu, pojawiają się tzw. „odchody połogowe”,  które wyglądają jak obfita miesiączka. Wraz z upływem czasu, zmienia się kolor wydzieliny (na lekko różowy). Możesz też zauważyć, że wydzieliny jest coraz mniej. Przez te pierwsze dni po porodzie najlepiej używaj specjalnych podkładów higienicznych, np. Bella Mamma. Pamiętaj, żeby  regularnie je wymieniać! Wraz ze zmniejszeniem się ilości wydzieliny, możesz stosować zwykłe podpaski lub wkładki higieniczne. W połogu nie można jednak używać tamponów!

    wkładki higieniczne po porodzie

     

    2.Po każdym skorzystaniu z toalety, obmywaj krocze.  Do podmywania możesz stosować napar z kory dębu lub nagietka. Więcej o właściwościach kory dębu możesz przeczytać w artykule: Kora dębu − właściwości kosmetyczne.

    3. Podmywaj się w kierunku wzgórka łonowego do odbytu. Do osuszania krocza używaj jednorazowych ręczników lub letniego strumienia powietrza z suszarki.

    4. Po każdej zmianie wkładki higienicznej dokładnie umyj ręce, żeby nie przenieść bakterii na inne okolice ciała, czy na noworodka.

    5.Nie rób tzw. „nasiadówek”, bo grozi to zbyt szybkim rozpuszczeniem się szwów.

    6. Najlepiej ubieraj bawełnianą i przewiewną bieliznę. Kilka razy dziennie staraj się „wietrzyć ranę”.

    7.Dopóki masz szwy, zrezygnuj z kąpieli w wannie. Zamiast tego bierz prysznic letnią wodą. Nie używaj żadnych gąbek czy myjek − to zazwyczaj siedlisko bakterii.

    szwy po porodzie - mycie

     

    8. Jeżeli okolicie krocza są napuchnięte, możesz stosować zimne okłady.

    Kiedy udać się do lekarza ze szwami po porodzie?

    Do lekarza powinnaś udać się, gdy zauważysz niepokojące Cię objawy. Udaj się do lekarza, jeżeli z upływem czasu ból  w okolicach krocza nie zmniejsza się, a także, gdy masz uczucie „ściągania” w okolicy szwów. Zaniepokoić mogą Cię także objawy ogólne, takie jak gorączka czy nawet dreszcze.

    Pomocy szukaj także, kiedy rana krocza jest silnie zaczerwieniona i obrzęknięta lub sączy się z niej ropna wydzielina lu też zauważysz, że upławy z pochwy mają dziwną konsystencję lub intensywny, nieprzyjemny zapach.

     

    Pamiętaj, że każda kobieta po połogu (czyli po 6 tygodniach od porodu) powinna się udać do ginekologa, który stwierdzi czy rana się poprawnie zagoiła. Oceni stan Twoich narządów płciowych. Pobierze wymaz do badania cytologicznego i zbada Twoje piersi.

     

    szwy po porodzie - u ginekologa

    O czym jeszcze pamiętać w czasie połogu?

    W połogu staraj się też unikać siedzenia. Wiele młodych mam poleca używanie po porodzie dmuchanego koła do pływania lub specjalnej poduszki „z dziurą”, żeby złagodzić ból.

    Dodatkowo, ćwicz mięśnie Kegla − ćwiczenia zacznij od razu po porodzie, a najlepiej ćwiczyć je przez cały okres ciąży. O tym jak to robić, pisała Ola w artykule: Po co i jak ćwiczyć mięśnie Kegla? 4 korzyści dla zdrowia i… sypialni. Ćwiczenia wzmacniają mięsnie okolic pochwy i odbytu i usprawniają krążenie w tych rejonach, dzięki czemu rana goi się szybciej.

    Podczas połogu nie powinno uprawiać się seksu. Choć decyzja o rozpoczęciu współżycia po porodzie zależy od Ciebie, dobrze jeżeli skonsultujesz to z lekarzem i upewnisz się, że możesz powrócić do aktywności seksualnej.

    I najważniejsze, w czasie połogu nie przesilaj się. Unikaj noszenia ciężkich rzeczy czy prac, które wymagają pochylania się. Jak najwięcej odpoczywaj. Wiem, że pierwsze tygodnie po porodzie są strasznie ciężkie i każdą wolną chwilę poświęcasz swojemu dziecku, które wymaga wtedy nieustannej opieki. Pamiętaj jednak, że Ty również potrzebujesz opieki i regeneracji. Proś o pomoc! Nie wstydź się tego, że jesteś zmęczona czy że nie ze wszystkim potrafisz sobie poradzić. Urodziłaś małego człowieka – i tak już jesteś superbohaterem!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora