Krwioplucie - czego może być to objaw?

10. 4. 2019 · Aleksandra Malewska · 4 minuty czytania
 • problemy z oddychaniem

Krwioplucie to objaw, który polega na wykrztuszaniu z dróg oddechowych podbarwionej krwią plwociny lub po prostu samej krwi. Nie bez powodu objaw plucia krwią budzi strach u większości pacjentów, bo zwykle oznacza on poważną chorobę. Co oznacza plucie krwią? Czy plucie krwią przy kaszlu na pewno oznacza nowotwór?

Czym dokładnie jest krwioplucie?

Jama ustna to w pewnym sensie część wspólna zarówno dla układu oddechowego, jak i pokarmowego. Dlatego w przypadku, kiedy zauważysz u siebie krwioplucie, lekarz ustali przede wszystkim, gdzie znajduje się źródło krwawienia.

Prawdziwe krwioplucie to wykrztuszanie krwi lub podbarwionej krwią plwociny z dróg oddechowych. To wskazuje, że źródłem krwawienia jest krtań, tchawica, oskrzela czy tkanka płucna.

Sprawdź też, skąd się biorą duszności.

krwioplucie przyczyny

Podobnym, choć dużo poważniejszym objawem, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia jest krwotok płucny. Charakteryzuje się nagłą, masywną utratą powyżej 200 ml krwi z dróg oddechowych. Krwotok płucny ze względu na swoje nasilenie może prowadzić do niewydolności oddechowej i śmierci.

Nie zawsze jednak krew w ślinie oznacza „krwioplucie”. Co w takim razie może „udawać” krwioplucie plucie krwią? Taka sytuacja ma miejsce, gdy źródło krwi znajduje się poza drogami oddechowymi.

Krwioplucie można pomylić z:

 • krwistymi wymiotami, których źródłem mogą być żylaki przełyku lub perforacja wrzodu żołądka
 • krwawieniem z nosogardła, na przykład wyniku przewlekłego stosowania leków obkurczający błonę śluzową nosa
 • krwawieniem z jamy ustnej, na przykład po wizycie u stomatologa lub w wyniku przypadkowego przegryzienia błony śluzowej jamy ustnej

Sprawdź też, czym objawia się zapalenie płuc.

krwioplucie jak zatrzymać

Co oznacza plucie krwią?

Krwioplucie to nic innego, jak oznaka, że krew przedostała się z naczyń bezpośrednio do dróg oddechowych. Może się to zdarzyć wtedy, kiedy błona śluzowa jest w stanie zapalnym i bardzo łatwo ulega krwawieniu.

Źródłem krwi może być też nowotwór, którego naczynia bardzo szybko się rozrastają. Są jednocześnie kruche i łatwo się uszkadzają.

Czy wiesz, że przyczyną krwioplucia mogą być też pewne wady w układzie krążenia? Układ oddechowy jest nierozerwalnie połączony u układem krwionośnym. Stąd wzrost ciśnienia w lewym przedsionku serca może skutkować przedostaniem się krwi do dróg oddechowych.

Sprawdź też preparaty wspomagające serce i krążenie.

Krwioplucie − przyczyny

Przyczyn krwioplucia jest bardzo wiele, zwykle dzieli się je na te występujące najczęściej, umiarkowanie często i te rzadko spotykane.

Wśród częstych przyczyn plucia krwią wymienia się choroby infekcyjne, rozstrzenie oskrzeli i rak płuca.

1. Infekcje

Krwioplucie może być jednym z objawów zapalenia oskrzeli, czy bakteryjnego zapalenia płuc. Dlaczego tak się dzieje? Stan zapalny związany jest z przekrwieniem błony śluzowej, przez co łatwo ulega ona uszkodzeniu i na przykład przy silnym kaszlu pojawia się krwioplucie.

Gruźlica to jedna z infekcyjnych chorób, która wcale nie należy do historii! Gruźlica jest wbrew pozorom dość częstą chorobą, która zajmuje między innymi układ oddechowy. W przebiegu tej choroby dochodzi do namnażania się nowych naczyń krwionośnych, które równie łatwo ulegają uszkodzeniu i w efekcie pojawia się krwioplucie.

rentgen klatki piersiowej

2. Rak płuca

Każdy lekarz, któremu pacjent zgłasza krwioplucie, musi wykluczyć najpoważniejszą przyczynę, czyli nowotwór. Niestety, rak płuca daje objawy na bardzo późnym etapie zaawansowania choroby, a jednym z nich jest właśnie krwioplucie połączone z przewlekłym kaszlem.

3. Rozstrzenie oskrzeli

Choroba ta polega na nieodwracalnym rozszerzeniu światła oskrzeli, które jest spowodowane uszkodzeniem ich ścian. Rozstrzenie oskrzeli obserwuje się w przebiegu wrodzonych chorób jak mukowiscydoza czy pierwotna dyskineza rzęsek, ale też przewlekłych lub ciężkich infekcji np. w gruźlicy.

Sprawdź też, co oznacza ból płuc przy oddychaniu.

Wśród rzadziej występujących przyczyn krwioplucia wymienić można problemy sercowo-naczyniowe, jak zatorowość płucna czy niewydolność lewej komory serca. Leki rozrzedzającej krew takie jak heparyna czy kwas acetylosalicylowy także w rzadkich przypadkach są przyczyną plucia krwią.

plucie krwią przyczyny

Objawu krwioplucia lepiej nie bagatelizować. Pamiętaj, że krwioplucie, nawet o niewielkim nasileniu, najlepiej skonsultować z lekarzem. Problemami krwioplucia zajmuje się pulmonolog, chirurg czy niekiedy gastrolog. Wybierz się do lekarza rodzinnego, który pokieruje Cię na dalszą specjalistyczną diagnostykę.

Więcej artykułów na ten temat

 • Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?

  Czym jest i jak wygląda zapalenie tchawicy?

  · 4 minuty czytania
  • problemy z oddychaniem
  Zapalenie tchawicy to jedno z najczęstszych powikłań zapalenia krtani lub oskrzeli. Do jego charakterystycznych objawów zaliczają się problemy z oddychaniem i suchy kaszel. Dowiedz się więcej!
 • Astma oskrzelowa – objawy i przyczyny oraz leczenie naturalne

  Astma oskrzelowa – objawy i przyczyny oraz leczenie naturalne

  · 6 minut czytania
  • problemy z oddychaniem
  Świszczący oddech, kaszel, duszności oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej – to najczęstsze objawy astmy oskrzelowej. Co jeszcze trzeba wiedzieć na jej temat? Sprawdź!
 • O czym świadczy świszczący oddech przy wydechu?

  O czym świadczy świszczący oddech przy wydechu?

  · 4 minuty czytania
  • problemy z oddychaniem
  O czym może świadczyć świszczący oddech? Kiedy warto udać się do lekarza? Co powinno niepokoić? Kto jest szczególnie narażony na problemy z oddychaniem? Sprawdź!