Krwioplucie to objaw, który polega na wykrztuszaniu z dróg oddechowych podbarwionej krwią plwociny lub po prostu samej krwi. Nie bez powodu objaw plucia krwią budzi strach u większości pacjentów, bo zwykle oznacza on poważną chorobę. Co oznacza plucie krwią? Czy plucie krwią przy kaszlu na pewno oznacza nowotwór?
Czym dokładnie jest krwioplucie?
Jama ustna to w pewnym sensie część wspólna zarówno dla układu oddechowego, jak i pokarmowego. Dlatego w przypadku, kiedy zauważysz u siebie krwioplucie, lekarz ustali przede wszystkim, gdzie znajduje się źródło krwawienia.
Prawdziwe krwioplucie to wykrztuszanie krwi lub podbarwionej krwią plwociny z dróg oddechowych. To wskazuje, że źródłem krwawienia jest krtań, tchawica, oskrzela czy tkanka płucna.
Sprawdź też, skąd się biorą duszności.
Podobnym, choć dużo poważniejszym objawem, który może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia jest krwotok płucny. Charakteryzuje się nagłą, masywną utratą powyżej 200 ml krwi z dróg oddechowych. Krwotok płucny ze względu na swoje nasilenie może prowadzić do niewydolności oddechowej i śmierci.
Nie zawsze jednak krew w ślinie oznacza „krwioplucie”. Co w takim razie może „udawać” krwioplucie plucie krwią? Taka sytuacja ma miejsce, gdy źródło krwi znajduje się poza drogami oddechowymi.
Krwioplucie można pomylić z:
- krwistymi wymiotami, których źródłem mogą być żylaki przełyku lub perforacja wrzodu żołądka
- krwawieniem z nosogardła, na przykład wyniku przewlekłego stosowania leków obkurczający błonę śluzową nosa
- krwawieniem z jamy ustnej, na przykład po wizycie u stomatologa lub w wyniku przypadkowego przegryzienia błony śluzowej jamy ustnej
Sprawdź też, czym objawia się zapalenie płuc.